Reklama

Niedziela Łódzka

Z wizytą w Bełdowie

Niedziela łódzka 42/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Waldemar Kulbat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Usytuowana pośród malowniczego krajobrazu niedaleko Aleksandrowa Łódzkiego parafia pw. Wszystkich Świętych w Bełdowie, jest parafią z wielkimi tradycjami, a jej historia sięga XIV wieku. 29 września 2013 r. parafia przeżywała wizytację pasterską. Wizytację przeprowadził bp Adam Lepa. Przybył także ks. kan. Kazimierz Marczak, poprzedni zasłużony duszpasterz parafii. Stan duszpasterski i gospodarczy parafii przedstawił ks. proboszcz Jarosław Leśniak, sprawujący swój urząd od trzech lat.

W parafii krzewi się bogate życie religijne, o czym świadczy działalność grup parafialnych. Należy do nich liczna asysta, młodzież działająca w scholi oraz w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Chłopcy i młodzi mężczyźni chętnie posługują jako służba liturgiczna ołtarza. Osoby starsze należą do sześciu kółek różańcowych. Przy parafii działa rada parafialna, która wspiera Księdza Proboszcza w podejmowaniu decyzji w sprawach gospodarczych, a także duszpasterskich. O życiu religijnym parafii świadczy wysoki udział wiernych podczas niedzielnej Eucharystii oraz rosnąca liczba przystępujących do Komunii św. Duża liczba wiernych uczestniczy w dniach chorych oraz praktykuje pierwsze piątki miesiąca. Powraca dawna tradycja nabożeństw majowych przy wiejskich kapliczkach i przydrożnych krzyżach. W bieżącym roku w każdej wsi była odprawiana Msza św. przy kapliczce wraz ze śpiewem Litanii Loretańskiej i poświęceniem pól. Harmonijnemu współżyciu wspólnoty sprzyja owocna współpraca ze Szkołą Podstawową, jednostkami ochotniczych straży pożarnych, kołami gospodyń wiejskich, Chórem Akademickim oraz Regionalną Kapelą Ludową. Zaangażowanie tych grup uświetnia i ubogaca wszelkie uroczystości religijne. W sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz podkreślił duże zatroskanie parafian o sprawy gospodarcze parafii. Dzięki pomocy wiernych wymieniono instalację i oświetlenie kościoła. Wymieniono i odrestaurowano kościelne ławki, odremontowano i pomalowano wnętrze kościoła. Została wyremontowana organistówka, która obecnie służy społeczności jako apteka i zakład fryzjersko-kosmetyczny. Prace porządkowe i remontowe były prowadzone także na parafialnym cmentarzu, gdzie powstało pomieszczenie gospodarcze i została wyremontowana kaplica pogrzebowa. W budynku plebanii i pomieszczeniach gospodarczych prowadzone są nadal prace remontowe. Obecnie jest przeprowadzany remont poszycia dachowego kościoła i dobiegają końca prace porządkowe na parkingu, a także placu i przy kapliczkach Matki Bożej w Bełdowie. Postępuje też wymiana okien w kościele na nowe, termiczne, a planowane jest wykonanie nowych kamiennych podestów pod ołtarzami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas Mszy św. sprawozdania ze swojej działalności przedstawiły poszczególne grupy parafialne: rada duszpasterska, przedstawiciele młodzieży, Żywego Różańca oraz asysty. Do rady duszpasterskiej, która zajmuje się także sprawami gospodarczymi, należy dziesięć osób. W ramach liturgicznej służby ołtarza posługuje 30 ministrantów i lektorów. Natomiast w asyście, która może poszczycić się sięgającą w odległą przeszłość historią, działa 80 osób. Na katechezę uczęszcza 100 proc. dzieci i młodzieży, natomiast w niedzielnej Mszy św. uczestniczy 40 proc. zobowiązanych do uczestnictwa wiernych.

Ksiądz Biskup wezwał wiernych do refleksji nad sprawą uczestnictwa we Mszy św. oraz świadectwa wiary wobec otoczenia. To Msza św. jest źródłem wiary i miłości wspólnoty. Podczas liturgii sakramentu bierzmowania Ksiądz Biskup mówił do młodzieży o zobowiązaniach płynących z przyjęcia łaski Ducha Świętego. – Powiedz mi: kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus, a ja Ci powiem, jakim jesteś chrześcijaninem – stwierdził. Ksiądz Biskup wskazywał na liczne przykłady świadectwa wiary wielu wybitnych ludzi.

Bp Adam Lepa przedstawiając wyniki przeprowadzonej wizytacji, obejmującej sprawy duszpasterskie, katechetyczne i gospodarcze, wyraził uznanie dla ofiarnej pracy Księdza Proboszcza oraz współpracujących z nim wiernych. Dziękując Poboszczowi, w imieniu ordynariusza abp. Marka Jędraszewskiego stwierdził, iż jest gorliwym kapłanem, który wzorowo i ofiarnie spełnia powierzoną mu misję na wielorakim polu spraw duszpasterskich i gospodarczych.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękujmy Bogu za to miejsce

Niedziela częstochowska 51/2013

[ TEMATY ]

parafia

Marian Sztajner

Dzień 11 grudnia 2013 r. to data, która w kronikach parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie zapisze się złotymi literami. Parafia, która powstała w roku dwutysięcznym jako wotum Wielkiego Jubileuszu Tysiąclecia, przeniosła swoje miejsce modlitwy z dotychczasowej kaplicy do nowego kościoła. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przeniósł Najświętszy Sakrament do nowego tabernakulum i poświęcił nową świątynię. Do tej uroczystości parafia przygotowywała się w ciągu trzydniowych rekolekcji, które prowadził ks. prał. Stanisław Gębka – proboszcz parafii archikatedralnej.
Przypomnijmy, że parafia została erygowana 25 grudnia roku 2000. O północy odprawiono tutaj pierwszą Pasterkę, a zarazem pierwszą Mszę św. – Od tamtego dnia w tej skromnej i niepozornej – jak w Betlejem – świątyni rodził sie Jezus Chrystus, na tym ołtarzu i w ludzkich sercach – wspominał obecny proboszcz ks. Tadeusz Zawierucha.
Zarówno pierwszy proboszcz – ks. prał. Marian Duda, jak i jego następca – ks. Andrzej Karczewski planowali remont sąsiedniego budynku w celu przeniesienia parafialnej świątyni do większego i bardziej okazałego pomieszczenia. Rozmaite przyczyny sprawiły, że realizację tych zamierzeń podjęto – w sensie rozpoczęcia prac budowlanych – 12 października ub. roku. Zgodnie z projektem, na świątynię zaadaptowano cały parter budynku plebanii, natomiast w przyległem łączniku urządzono zakrystię. Fakt, że remont i adaptacja budynku zostały wykonane w tak krótkim okresie czasu dobrze świadczy o energii i ofiarności wspólnoty parafialnej.
Na początku uroczystości wierni pożegnali swoją starą świątynię i procesyjnie przeszli do nowego kościoła. – Dobrze, że trzymacie w rękach lampiony i świece, aby rozświetlać to, co wokół nas jest trudne – podkreślił Metropolita Częstochowski. Przypomniał również, że ostatnie dni przyniosły dwa wydarzenia, które są jak adwentowe światła: decyzja sądu o pozostawieniu krzyża w sali Sejmu i decyzja częstochowskich radnych o przyjęciu uchwały w sprawie dofinansowania programu pod nazwą: „Leczenie niepłodności metodą naprotechnologii”. – Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym światłem, abyśmy umieli być wdzięczni Bogu za wszystko, co otrzymujemy – podkreślił Arcybiskup.
Imię wybrane dla tej wspólnoty parafialnej – Narodzenie Pańskie – sprawiło, że abp Wacław Depo rozpoczął homilię od rozważań na temat tajemnicy obecności Boga wśród nas. Historyczny fakt narodzenia Chrystusa „jest wydarzeniem, które w kolejnych pokoleniach ludzi wierzących w Chrystusa dzieje się i aktualizuje” – mówił Arcybiskup. – To jest właśnie tajemnica obecności Boga z nami. Betlejem jest miejscem pierwszych narodzin Syna Bożego, ale każde takie miejsce jak to, które teraz zapełniamy, jest tajemnicą współpracy Boga z ludźmi dla narodzin Boga w sercu pojedynczego człowieka.
Ta tajemnica – jak zaznaczył abp Depo – jest nam potrzebna szczególnie teraz, kiedy świat, każe nam zwątpić w godność kobiety i mężczyzny, wszystko relatywizuje, uzależnia od wyboru i wolności. Niebezpiecznym przykładem jest niedawna uchwała Budnestagu, która na terenie Niemiec nie określa płci dziecka, tylko określa go znakiem X, bo dziecko ma samo dokonać wyboru.
– Zamysł Boga był na samym początku uczyniony: „Stworzył ich na obraz i podobieństwo swoje jako mężczyznę i niewiastę” – podkreślił abp Wacław Depo.
Dalszą część rozważań Arcybiskup poświęcił wspólnocie Boga z ludźmi oraz wspólnocie ludzkiej – rodzinnej i parafialnej, przypominając, że „kiedy jesteśmy zjednoczeni z Bogiem, wtedy umiemy wyjść do siebie nawzajem”. Nawiązał również do misyjnego posłania naszej wiary, o którym w najnowszej adhortacji pisze papież Franciszek. – Nie możemy zamykać się do określonych przestrzeni, musimy iść do otaczającego nas świata, mówić i świadczyć, że jesteśmy ludźmi wiary, którzy nadzieję swoją pokładają w Chrystusie – kontynuował. Na zakończenie Arcybiskup zaapelował: – Ile razy będziecie przekraczać przestrzeń tej świątyni, proszę, abyście bardzo osobiście przeżywali tajemnicę obecności Boga z nami i wychodząc stąd byli świadkami Jego obecności, i działania pośród nas.
– Dziękujmy dobremu Bogu za to miejsce Jego chwały i prośmy z wiarą o łaski, które Pan Bóg da nam w tej świątyni – powiedział na zakończenie ks. Tadeusz Zawierucha. Ksiądz Proboszcz serdecznie dziękował wszystkim obecnym za modlitwę, a firmom i osobom indywidualnym za dobrą współpracę i ofiarność w dziele tworzenia nowej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych pociągał do Ciebie!

2024-05-23 10:05

[ TEMATY ]

homilia

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Ci, którzy przyznają się do Chrystusa, którzy idą za Nim, którzy stali się Jego uczniami, nie mają traktować Jego nauki wybiórczo. Zbawiciel chce, by całe Jego nauczanie było przyjmowane i przestrzegane.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Makulatura na misje

2024-05-26 20:58

Maria Ślusarz

    Dzięki ludziom dobrej woli i o otwartym sercu w Centrum Dziecka w Yaounde w Kamerunie powstaną następne sale przedszkolne dla dzieci pozbawionych opieki!

    W sobotę 18 maja przy kościele św. Jana Nepomucena w Bochni odbyła się druga w tym roku zbiórka makulatury na misje. Zainteresowanie akcją było duże. Zebraliśmy 12 330 kg zużytego papieru i tektury. Cztery osoby przekazały ofiary pieniężne. Tak, więc na wyposażenie następnych sal przedszkolnych przekazaliśmy 5 334,00 zł!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję