Reklama

Na fundamencie prawdy

Poszukiwanie prawdy to wyzwanie dla każdego człowieka. Podjęli je uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej „W poszukiwaniu prawdy – od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI”, która odbyła się 17 kwietnia br. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród prelegentów był o. Federico Lombardi SJ, prezes Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI i były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

Niedziela Ogólnopolska 17/2018, str. 7

Ks. Paweł Borowski

Prawda jest fundamentem komunikacji – powiedział o. Federico Lombardi SJ

Prawda jest fundamentem komunikacji – powiedział o. Federico Lombardi SJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawda jest fundamentem komunikacji, bez prawdy komunikacja nie może istnieć – powiedział o. Federico Lombardi SJ podczas briefingu prasowego. Podkreślił także znaczenie prawdy w życiu współczesnego człowieka. Zaznaczył: – Konferencja, w której uczestniczymy, jest bardzo potrzebna i aktualna. I dodał: – Konieczne jest podjęcie dialogu wobec wyzwań, przed którymi stawiają nas dzisiejszy świat i kultura. Zwrócił uwagę na niebezpieczne zjawisko, którym jest istnienie fake news. Wiadomości wprowadzające w błąd zaprzeczają istocie komunikacji, której założeniem jest przekazywanie prawdy.

Były rzecznik Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że w dobie szybkiego rozwoju środków społecznego przekazu odbiorcy szukają wiadomości, którym mogą zaufać. Informacja musi być zatem rzetelna. Podkreślił, że wielką rolę odgrywają tutaj dziennikarze, którzy powinni być osobami godnymi zaufania. Ich zadaniem jest budowanie wiarygodności. Tylko wówczas wypełnią swoją misję w społeczeństwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród prelegentów panelu głównego konferencji, obok o. Lombardiego, byli prof. dr hab. Jacek Kubica – prorektor ds. badań naukowych Collegium Medicum UMK, który mówił o poszukiwaniu prawdy w medycynie, i ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz z Katedry Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego UMK, który m.in. zwrócił uwagę, że wiedza jest szczególną cnotą.

W swoim wystąpieniu o. Lombardi przypomniał nauczanie Benedykta XVI, który podkreślał, że filozofia i teologia muszą istnieć bez zmieszania i bez rozdzielenia. One mają się wzajemnie uzupełniać. – Rozum musi pozostać otwarty na kwestie prawdy, dobroci, sensu życia i Boga. Musi być otwarty na fascynujący dialog ze współczesnością – stwierdził o. Lombardi. Dodał, że „niebezpieczeństwem w poszukiwaniu prawdy jest presja interesów i użyteczności”.

Prof. Kubica zauważył, że poszukiwanie prawdy czasami wiedzie na manowce i prowadzi do przekraczania pewnych granic, dlatego „dążeniu do prawdy należy nałożyć kaganiec etyki”. Z kolei ks. prof. Mróz wskazał, że trzeba walczyć o jakość wiedzy, a nie o jej ilość. Jeśli straci ona jakość, to stracą na tym wszyscy, wszystkie nauki muszą bowiem ze sobą współpracować. – Potrzebujemy dialogu i współpracy, a nie konfliktu i sporu – powiedział.

Reklama

Po wygłoszeniu referatów rozpoczęły się panele dyskusyjne w poszczególnych grupach tematycznych. Wśród prelegentów byli przedstawiciele środowisk uniwersyteckich z całej Polski. W dyskusjach panelowych poruszano zagadnienia nie tylko teologiczne i filozoficzne, ale także medyczne, prawnicze, ekonomiczne, medialne i historyczne. Organizatorzy chcieli, by konferencja była interdyscyplinarnym spojrzeniem na prawdę o Bogu, człowieku i świecie.

***

Krótko

• Akcję telefoniczną „Zadzwoń do posła!” organizuje Fundacja Życie i Rodzina, w której zarządzie zasiada m.in. Kaja Godek. Na stronie: www.zadzwondoposla.pl znajdują się adresy i numery telefonów biur poselskich. Obywatele mogą się skontaktować z politykami według ich okręgów wyborczych i domagać się jak najszybszego podjęcia prac nad projektem „Zatrzymaj Aborcję”.

• W Warszawie 19 kwietnia br. odbyły się uroczystości 75. rocznicy powstania w getcie. – Gdy ktoś mówi o odpowiedzialności polskiego państwa za Holokaust, to rani nie tylko Polaków, lecz także Żydów, polskich obywateli – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. – Musimy się skoncentrować na wspólnej historii i prawdzie. Potrzebujemy siebie jak nigdy przedtem – podkreślił z kolei Ronald S. Lauder, szef Światowego Kongresu Żydów.

• Marek Magierowski – wiceminister spraw zagranicznych został oficjalnym kandydatem na stanowisko ambasadora Polski w Izraelu. Sejm zaopiniuje jego kandydaturę na początku maja br.

Reklama

• W Sejmie zorganizowali protest członkowie Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

• Polacy optymistycznie patrzą na stan gospodarki. Ponad połowa badanych przez Kantar Public jest zdania, że gospodarka kraju się rozwija; to o 4 proc. więcej niż miesiąc temu. Przeciwnego zdania jest 28 proc. ankietowanych.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-04-25 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35

- Jesteście potrzebni do przekazywania łaski - mówił kard. Grzegorz Ryś do przyszłych diakonów archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję