Reklama

Feniks dla „Dekalogu”

W ramach XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie nagrodę „Feniks 2018” w kategorii „muzyka chrześcijańska – muzyka nowoczesna” Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało autorom projektu „Dekalog”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekalog” to niezwykły międzynarodowy projekt. 10 przykazań Bożych w dziesięciu różnych muzycznych smakach. Ten album, to słowo jest muzyczną opowieścią o Bożych przykazaniach, dziełem 150 artystów z całego świata, których połączyła wizja pomocy potrzebującym w różnych zakątkach globu. Artystów – muzyków: wokalistów, kompozytorów oraz poetów – zainspirowały Dekalog, nauczanie św. Jana Pawła II i życie z Chrystusem. Efektem tego jest 12 utworów, które znalazły się na płycie o tym tytule. Dziesięć z nich odnosi się stricte do Dekalogu, pozostałe dwa to: Dekalog Prolog i kończące całość – Przykazanie Miłości. Wydawcą albumu jest Polskie Radio. Nagrody odebrali: zastępca dyrektora Agencji Muzycznej PR Elżbieta Janduła, dyrektor artystyczny projektu Marcin Pospieszalski oraz pomysłodawca projektu Radek Grabowski.

Marcin Pospieszalski – kompozytor, dyrektor artystyczny i producent muzyczny projektu tak skomentował przyznanie „Dekalogowi” nagrody: – Przede wszystkim chcę oddać chwałę Panu Bogu, bo to, że taki projekt doszedł do skutku, to jest tylko Jego łaska. Kiedy zaczynaliśmy 5 lat temu, był to jedynie szalony pomysł Radka (Grabowskiego – przyp. red.). To on wymyślił, by artyści z całego świata opowiedzieli o 10 przykazaniach. Po kilku latach mamy płytę i to wyróżnienie. Pan Bóg postawił na naszej drodze wspaniałych ludzi, przede wszystkim ks. Waldemara Cisło, Studio muzyczne Custom34, Agencję Polskiego Radia z Piotrem Iwickim. Podziękowania należą się wielu osobom, ale przede wszystkim, Panu Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt „Dekalog” jest przedsięwzięciem podjętym wspólnie z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, więc poza tym, że promuje wartości, które niosą ze sobą przykazania, dodatkowo ma na celu wsparcie konkretnych działań PKWP w zakresie pomocy humanitarnej i pastoralnej. Każdy z utworów jest „patronem” jednego z dzieł.

Wśród wykonawców utworów zawartych na płycie znaleźli się m.in.: Michał Lorenc, Michael Patrick Kelly, Tony Meléndez, Andrzej Lampert, Józef Skrzek, Luxtorpeda, Fr. Stan Fortuna, Levi Sakala, Natalia Niemen, Piotr Łukaszewski, Dariusz „Maleo” Malejonek, Al Bano Carrisi, Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego oraz Polski Chór Kameralny pod dyr. Jana Łukaszewskiego.

Reklama

Płyta jest dostępna w księgarniach, na Poczcie Polskiej i stronie internetowej projektu. Zakup krążka jest wsparciem projektów realizowanych w różnych miejscach na świecie, m.in. zakupu żywności dla rodzin w Aleppo i odbudowy domów w Damaszku, w Syrii, budowy studni w Sudanie i innych projektów pomocowych.

Feniks to doroczna nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, mająca za cel promowanie i wyróżnienie wartościowych publikacji, które pozytywnie ukazują wartości chrześcijańskie. Jest przyznawana od 1999 r. w wielu kategoriach, a od 4 lat także twórcom albumów współczesnej muzyki chrześcijańskiej.

Tygodnik Katolicki „Niedziela” objął patronat nad tą płytą „Dekalog”. Więcej o „Dekalogu” pisaliśmy na łamach „Niedzieli Młodych” nr 23/2015; nr 51/2015 oraz w „Niedzieli” ogólnopolskiej nr 7/2017.

2018-04-25 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: oskarżenia wobec kanadyjskiego kardynała okazały się bezpodstawne

2024-05-21 12:25

[ TEMATY ]

kardynał

sąd

oskarżenie

Kanada

made by © Peter Potrowl/pl.wikipedia.org

Kard. Gérald Lacroix

Kard. Gérald Lacroix

Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.

W watykańskim komunikacie przypomniano, że 8 lutego 2024 r. Ojciec Święty powierzył emerytowanemu sędziemu Sądu Najwyższego prowincji Québec, André Denisowi, misję wyjaśnienia zarzutu postawionego w kontekście pozwu zbiorowego wniesionego przeciwko archidiecezji Québec. Sprawozdanie ze wstępnego dochodzenia kanonicznego przeprowadzonego przez sędziego zostało zakończone 6 maja 2024 r. i przekazane w następnych dniach Ojcu Świętemu.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję