Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2018, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauczyciele i pedagodzy

Z udziałem ok. 7 tys. osób w dniach 1-2 lipca br. odbyła się 81. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. 2 lipca Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik, a koncelebrował m.in. bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli. – W ręce Najpiękniejszej Nauczycielki chcemy dzisiaj złożyć pragnienie dobrego wypełnienia misji, którą jest wychowanie dzieci i młodzieży. To bardzo trudne zadanie – powiedział w homilii bp Tomasik. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II skierowane do nauczycieli: „Młodzi was potrzebują. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami, sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod przyszłe życie”.

Kresowianie

W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA odbyły się 1 lipca br. 24. Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu”. – Nieustannie domagamy się upamiętnienia miejsc kaźni i ciągle rozbijamy się o mur niemożności po wschodniej stronie, a przecież to jest elementarna powinność, żeby wypełnić zobowiązania czy nawet zachować się zwyczajnie i po ludzku wobec tych, którzy o swoją godność już nie są w stanie się upomnieć, bo leżą w bezimiennych mogiłach, nierzadko gdzieś na jakichś wysypiskach, bezdrożach, w lasach – przypomniała Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. za wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie przewodniczył ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii św. Jana Pawła II we Lwowie. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Nawiązał on do 75. rocznicy tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu: – Nie wiemy, ile zginęło osób, prawdopodobnie ok. 200 tys. obywateli Polski. Symbolem tego ludobójstwa jest data 11 lipca 1943 r. Krwawa niedziela – bo właśnie niedzielę, dzień Pański, wybrano na generalną zagładę Polaków – powiedział. – Nie ma zgody na budowanie pomników zbrodniarzy ludobójców. Apelujemy także o to, aby wreszcie pochowano kości naszych pomordowanych, bo ponad 90 proc. ofiar do dziś nie ma swoich grobów – podkreślił.

Reklama

Z amerykańskiej Częstochowy

W duchowej stolicy Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej

W niedzielę 1 lipca br. odbyła się już 20. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy (Doylestown). Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem patriotyczno-religijnym w wykonaniu chóru i zespołu muzycznego pod dyrekcją Zbigniewa Blicharza z sanktuarium Jana Pawła II w Lombard, w stanie Illinois.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w kościele w Doylestown, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Przed rozpoczęciem Eucharystii została poświęcona pamiątkowa tablica dedykowana 99-letniemu o. Łucjanowi Królikowskiemu OFMConv, który uratował życie polskim sierotom podczas II wojny światowej, przeprowadzając 150 dzieci do Kanady. Na początku Mszy św. został odczytany list z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zgromadzonych powitał o. Krzysztof Drybka OSPPE, przeor Amerykańskiej Częstochowy.

Abp Wacław Depo w homilii nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Miłością Boga wskrzeszony naród Polski ma dzisiaj zobowiązanie: dziękować Bogu za wolność i życie! – powiedział Metropolita częstochowski i podkreślił rolę Amerykańskiej Częstochowy jako centralnego miejsca kultu i pielgrzymek oraz jako duchowej stolicy Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej.

Na koniec Mszy św. o. Tadeusz Rydzyk CSsR skierował słowa zachęty do uczestników pielgrzymki: – Potrzeba wielkiego zrywu wszystkich Polaków, by pomóc tym, którzy się gdzieś gubią. Dał do zrozumienia, że walka, która trwa, jest potężna i że chodzi tu o duszę świata.

Reklama

O. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Polska miłością wskrzeszona

Pod hasłem „Polska miłością wskrzeszona” w dniach 7-8 lipca br. odbyła się 27. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Pozdrowienia do prawie 100 tys. pielgrzymów skierował papież Franciszek. W pierwszym dniu pielgrzymki Mszy św. przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap, a w niedzielę 8 lipca – kard. Zenon Grocholewski. Gościem pielgrzymki był premier RP Mateusz Morawiecki. – Jasna Góra to symbol ducha, nadziei, polskości i oporu przed złem – powiedział premier do uczestników pielgrzymki. Wyraził wdzięczność wszystkim, dzięki którym Polska przetrwała trudne dziejowe momenty, i podkreślił, że są to głównie polskie rodziny. Dodał, że „o Polskę trzeba dbać na wszystkich możliwych odcinkach frontu, również kupując polskie produkty”. Szef rządu nawiązał do swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim 4 lipca br., w którym upominał się o to, „aby Polska miała prawo i możliwość sama decydować o tym, kogo chce przyjmować i jaką kulturę chce budować”. Dodał też, że w swoim wystąpieniu przypomniał „o chrześcijańskich korzeniach Europy, o chrześcijańskiej przeszłości i fundamencie, na którym cała Europa musi być budowana”.

Po Mszy św. premier Morawiecki przeszedł do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na krótką modlitwę.

Na Jasnej Górze obecni byli również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przesłał list do uczestników pielgrzymki. List od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

2018-07-10 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

[ TEMATY ]

Caritas

fundacja

ciąża

samotna mama

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Trudne ciąże

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: w Kościele chodzi o przekaz łaski!

2024-05-21 20:35

- Jesteście potrzebni do przekazywania łaski - mówił kard. Grzegorz Ryś do przyszłych diakonów archidiecezji łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję