Reklama

Niedziela Podlaska

Z wizytą u wolontariuszy

Szkolne Koła Caritas to odpowiednik parafialnych oddziałów, tyle że dla młodych ludzi w wieku szkolnym. W naszej diecezji działa ich spora ilość, wśród nich jest jedno ze starszych – SKC powstałe przy Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim. Powołane w 2003 r. przez dyrektora ks. Walentego Wojtkowskiego ma już 16 lat

Niedziela podlaska 6/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariusze

archiwum autora

Wolontariusze oraz goście –15 lat SKC

Wolontariusze oraz goście –15 lat SKC

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki Szkolnego Koła Caritas

Obecnie SKC działa przy wyżej wspomnianym gimnazjum i nosi imię św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Średnio do koła należy 60-70 uczniów. Miało ono wielu opiekunów, ale pomysłodawczynią była Jolanta Celińska, nauczyciel polonista. Funkcję opiekunów dotychczas sprawowali: Elżbieta Filipczuk, Magdalena Więckowska, Maria Skorupka, Maryla Zubowicz – Wielogórska, Olga Rusinek, Krystyna Krakowska, Łukasz Wróblewski. Wsparcie duchowe zapewniali kapłani: ks. Rafał Romańczuk, a obecnie wikariusz z konkatedry ks. Grzegorz Wierzbicki. Podczas zbiórek żywności wspiera akcję nawet 20 nauczycieli.

W obecnych czasach mówi się o kryzysie młodzieży, że nie są dla niej ważne żadne wartości. Okazuje się, że młodzi ludzie chętnie angażują się w działania wolontariatu. Szkolne Koło Caritas jest takim miejscem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niosą pomoc innym

Działań wolontariuszy nazbierało się przez lata bardzo dużo. Jednym z elementów jest zbieranie żywności dwa razy do roku w ramach akcji Caritas Polska „Tak. Pomagam!”. Każdorazowo jest ponad pół tony produktów, które trafiają do potrzebujących, m.in. do uczniów naszej szkoły. Inna stała akcja to mikołajki w powiatowym szpitalu na terenie miasta. Wcześniej młodzież piecze ciasta, które sprzedaje podczas dyskotek. Za zarobione pieniądze przygotowywane są prezenty: słodycze, owoce, zabawki, kolorowanki. W okolicy 6 grudnia wolontariusze towarzyszą św. Mikołajowi podczas wizyty u chorych dzieci, wspólnie śpiewają kolędy, bawią się, rozmawiają. Dla niektórych milusińskich pacjentów są to pierwsze święta, więc jest sporo emocji. Dawnej uczniowie w ciągu roku chodzili na oddział dziecięcy, by bawić się z dziećmi, niestety od pewnego czasu ze względu na wymagania sanitarne jest to działalność zakończona. Zbierane są zabawki, gry planszowe, książeczki, aby umilić czas pobytu w szpitalu.

Do kolejnej akcji należały dawniej wizyty w Domu Pomocy Społecznej w Jabłonnie Lackiej, gdzie wolontariusze odwiedzali starsze osoby. Odbywało się to w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy wspólne kolędowanie oraz przeżycie jasełek umilało czas pensjonariuszkom. Zawsze młodzi ludzie byli przyjmowani z radością i uśmiechem. Pojawiały się niekiedy łzy wzruszenia. Podobnych emocji dostarczały odwiedziny w domach dziecka w Julinie oraz w Siedlcach. Tam także woziliśmy prezenty, wystawiane były jasełka lub inne spektakle. Dzieci razem się bawiły podczas dyskotek czy ognisk, nawiązywały się relacje, które później trwały w kontaktach telefonicznych.

Reklama

Jednego roku byliśmy włączeni do bardzo ciekawego przedsięwzięcia, a mianowicie kampanii informacyjnej na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji. Były wówczas organizowane konkursy plastyczne, ale jedna akcja podobała się nam najbardziej: razem z policjantami rozdawaliśmy ulotki ludziom, którzy zaparkowali w niewłaściwym miejscu dla niepełnosprawnych. Te akcje przyniosły skutek, ponieważ coraz mniej ludzi zajmuje miejsca przeznaczone dla inwalidów.

Co roku w ramach święta patronalnego z okazji Niedzieli Miłosierdzia odbywa się Gala Caritas, podczas której pomagamy. Podobnie ma się sprawa z Festynem Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka, kiedy wolontariusze pomagają w organizacji, koordynują gry, malują twarze, animują zabawy. W czerwcu włączamy się aktywnie w Marsz dla Życia i Rodziny, dodatkowo przygotowujemy oprawę liturgiczną podczas niedzielnych Mszy św. o godz. 11. w konkatedrze, pomagamy podczas różnych zbiórek pieniężnych przy parafii.

Od wielu lat uczniowie z ubogich rodzin są stypendystami w ramach programu „Skrzydła”. Otrzymane pieniądze są przeznaczone na pomoce naukowe, ubrania, możliwość wyjazdów. Kolejny projekt stypendialny to „Dwa talenty” dla młodzieży, która oprócz wybitnych osiągnięć naukowych ma jeszcze dodatkową pasję. Byli to uczniowie z uzdolnieniami sportowymi lub muzycznymi, a także członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie.

Reklama

Miej Serce

W styczniu 2018 r. otrzymaliśmy nagrodę w konkursie „Miej Serce” w kwocie 1000 zł na realizację wydarzenia integrującego społeczność lokalną – 15-lecie SKC ufundowaną przez drektora Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasza Gołębiewskiego. W lutym odbyła się realizacja projektu – Jubileusz 15-lecia SKC. Zgromadzeni goście usłyszeli na początku krótki rys historyczny, były też podziękowania za współpracę z lokalnymi instytucjami. Główny punkt programu to zabawa integracyjna z kołami SKC z terenu Sokołowa Podlaskiego oraz podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowych. Bal ostatkowy poprowadziła Magda Chomać, był poczęstunek oraz zabawy integracyjne z konkursami i nagrodami. Wszyscy świetnie się bawili.

Na rozpoczęcie roku formacyjnego odwiedzamy Dom Miłosierdzia, WTZ, jest odprawiana Msza św. Dodatkowym czasem formacji są rekolekcje, w których bierze udział reprezentacja SKC. Kolejnym momentem do spotkań z innymi wolontariuszami z terenu diecezji są warsztaty, które pomagają zajmować się dziećmi, angażować w różne akcje charytatywne. Pod koniec roku szkolnego, zdarza się, że podsumowujemy pracę wspólnym ogniskiem. Każdy wolontariusz na koniec nauki otrzymuje pamiątkowy album oraz dyplom za swoją pracę. Bywa tak, że wielu absolwentów trafia do SKC w szkołach średnich. Niektórzy jeżdżą później na kolonie jako wychowawcy. Kiedy spotykam ich, mówią, że wolontariat to była ich wielka przygoda i chcą ją kontynuować w przyszłości niekoniecznie w ramach Caritas.

Wystarczy tak niewiele

Jako opiekun widzę same pozytywne aspekty tych działań, młodzi uczą się empatii, nawiązują kontakt zarówno z młodszymi jak i starszymi ludźmi, z chorymi, niepełnosprawnymi, dzieciakami z domów dziecka. Uczą się wrażliwości na drugiego, mądrego pomagania, bo czasami nie trzeba wiele, to nie musi być pomoc materialna, wystarczy czas, miły gest, ciepłe słowo, aby osoba wykluczona społecznie poczuła się lepiej.

Kiedyś miałam kryzys pracy w SKC, chciałam zrezygnować, ostatnie rekolekcje i koniec. Tak się złożyło, że odbywały się one w pewien kwietniowy weekend w 2005 r. W sobotę wieczorem dotarła do nas wiadomość o śmierci św. Jana Pawła II, zrozumiałam, że w tej trudnej, ale wyjątkowej chwili jestem we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Tak zostało do dziś. Moja przygoda z Caritas trwa i każdemu polecam wolontariat.

2019-02-06 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włącz się w wolontariat

Niedziela częstochowska 6/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

Olsztyn

wolontariusze

Beata Pieczykura/Niedziela

Pomaganie jest pasją wolontariuszy

Pomaganie jest pasją wolontariuszy

Co łączy szklankę wody i ciepłe kaloryfery z wrażliwością na potrzeby człowieka i piękno Ziemi? Odpowiedź na to pytanie poznają młodzi wolontariusze Caritas podczas spotkania w Olsztynie.

Jesteśmy wezwani, aby być narzędziami Boga Ojca, żeby nasza planeta była tym, co On wymarzył, stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni” – te słowa papieża Franciszka stanowią motto spotkania formacyjno-szkoleniowego Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Odbędzie się ono w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej w Olszynie k. Częstochowy 24 lutego w godz. 8.15-13.00 (dla uczniów szkół podstawowych) i 25 lutego w godz. 8.15-13.00 (dla szkół ponadpodstawowych) z udziałem ponad 200 osób.

CZYTAJ DALEJ

Elektrośmieci dla misji

2024-04-18 09:03

Ks. Stanisław Gurba

Kolejne kilogramy starych telefonów, tabletów i baterii zostały przekazane do Fundacji Missio Cordis w ramach projektu „Zbieram to w szkole” realizowanego przez Szkolne Koło Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Tym razem otrzymaliśmy wsparcie parafii Ćmielów i Szewna, bo tam młodzież licealna w okresie Wielkiego Postu zorganizowała kolejną już zbiórkę elektrośmieci. To właśnie dzięki temu, że do szkoły uczęszcza młodzież z różnych parafii możemy realizować akcję w różnych miejscach. Bardzo dziękuję księżom proboszczom za otwartość i umożliwienie realizacji akcji społecznych - mówił ks. Stanisław Gurba, koordynator projektu. Surowce zostały posegregowane i wysłane do Fundacji. Następnie trafią do firm recyklingowych, a pozyskane środki pieniężne zostaną przekazane na budowę studni w krajach misyjnych. Natomiast szkołom, które biorą udział w projekcie przyznawane są punkty, które potem można wymienić na drobne nagrody.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję