Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Igrzyska w jedności

Igrzyska Dziecięce Kids Games odbyły się po raz czwarty w Skoczowie. W tym roku uczestniczyła w nich rekordowa liczba dzieci i wolontariuszy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2018 r. mieszkaniec Wisły Tomasz Błażowski zwrócił się do duszpasterzy ze Skoczowa z propozycją, aby wspólnie stworzyć imprezę dla dzieci. Pomysł spotkał się z przychylnym nastawieniem i tak się zaczęło. – W tym programie dzieci na całym świecie poznają Chrystusa jako osobistego Zbawiciela, a przez sport i zabawę odkrywają swoje talenty i umiejętności, i mogą je rozwijać – mówi inicjator przedsięwzięcia. Precyzuje, że od 2000 r. program gromadzi w ponad 150 krajach mnóstwo młodych ludzi. Największe takie igrzyska odbyły się w Kalkucie i zgromadziły 900 tys. dzieci. – Kids Games jest międzynarodową imprezą, a my ją dostosowujemy do polskich warunków. Nie patrzymy na różnice między wyznaniami, ale razem, w imieniu Pana Boga, przychodzimy do dzieciaków i chcemy im coś dobrego przekazać. Dla mnie to pięknie, że uczymy się o Panu Bogu i razem modlimy się, bo przecież to jest ten sam Pan Bóg, który nas wszystkich tak samo kocha – mówi Ewa Stanna ze Stowarzyszenia Cztery Pory Życia z Bładnic, która angażuje się w organizację wydarzenia na terenie gminy Skoczów. Ks. Przemysław Guzior z parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie podkreśla wartość ekumenicznej ewangelizacji. Zaznacza, że Dobra Nowina jest taka sama dla wszystkich chrześcijan.

Bogaty wybór zajęć

Tegoroczne igrzyska odbywały się 12-16 lipca na terenie Skoczowa i Pogórza. Wzorem ubiegłych lat przebiegały w ten sposób, że w ciągu dnia dzieci miały 2-godzinny trening – uczestniczyły w zajęciach sportowych, tanecznych lub artystycznych, potem 2 godziny zajęć profilaktycznych, gdzie wolontariusze starali się im przekazywać różne wartości w oparciu o Biblię. Uczestnikom zapewniono posiłek. Dzieci podzielono na grupy – w tym roku grup było aż 23, łącznie z logistycznymi. Dzieci mogły sobie wybrać, do jakiej chcą należeć. – Zaproponowaliśmy grupy biegowe, skautingu, sztuk walki, taneczne, piłki nożnej i siatkowej, koszykówki czy basenu. Te osoby, które nie lubią sportu albo są mniej sprawne, mogły uczestniczyć w zajęciach teatralnych i artystycznych, czy w grupie kids play, gdzie gry i zabawy połączyliśmy z elementami angielskiego i francuskiego – wymienia Ewa Stanna. W każdej grupie posługiwał trener profesjonalny albo człowiek z pasją, który kocha daną dyscyplinę, Był również wychowawca, ponieważ organizatorzy zgłosili imprezę do kuratorium. Wszystko z odpowiednim zabezpieczeniem medycznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rekordy na igrzyskach

Organizatorzy wydarzenia spotykali się od marca, także online, modlili się o to i przedstawiali różne propozycje. Od kwietnia zachęcali młodzież do wolontariatu. W efekcie uczestniczyła rekordowa liczba osób – 330 dzieci i 70 wolontariuszy: trenerów, nauczycieli i młodzieży – kilkadziesiąt młodych ludzi, którzy – poświęcając tydzień ze swoich wakacji – również uczyli się posługi, a poprzez to dawali siebie, czyniąc to na chwałę Panu Bogu. – Wolontariusze nastolatkowie pomagają przy zajęciach sportowych i artystycznych, a potem profilaktycznych. Żeby czegoś nauczyć najmłodszych, sami muszą się z tym najpierw zapoznać. Żeby uczyć wersetów biblijnych, sami muszą wpierw je rozważyć – zauważa Ewa Stanna.

Od początku w Kids Games działają wolontariuszki z parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie. – Do zaangażowania się w wolontariat zachęciło mnie to, że jest to pierwsza ekumeniczna inicjatywa dla dzieci na taką skalę na naszych terenach. Cenię sobie współpracę międzywyznaniową. To miłe doświadczenie pobyć z dzieciakami – mówi Sara Trzeciak. Na początku była trenerką piłki nożnej – trenowała najmłodszych chłopców. – Choć nie zawsze słuchali, to było to radosne doświadczenie, tym bardziej że na żadnym innym wydarzeniu nie miałabym możliwości trenować chłopców i to w piłce nożnej – uśmiecha się Sara.

Jej koleżanka Weronika Bujok zauważa, że wcześniej przy parafii organizowane były podobne zajęcia – Tygodnie z Panem Bogiem, natomiast Kids Games jest większym przedsięwzięciem o szerszym zasięgu. – Gdy zaczynałam, zastanawiałam się, jak to wyjdzie, czy osoby z różnych wyznań będą potrafiły się między sobą porozumieć i współpracować na Bożą chwałę. A jednak się udało. Na początku działałam w grupie sportowej frisbee-kręgle. Dla mnie niesamowite są reakcje dzieci. Wiele gier dopasowujemy pod lekcje biblijne, żeby pokazać dzieciakom, jak Bóg działa, jak przemawia. Widzimy, jak słowo trafia do nich, że rozumieją i widzą, że Bóg jest dobry. To piękne patrzeć, jak odkrywają te prawdy i są szczęśliwi z tego powodu – zaznacza Weronika Bujok. Obie dziewczyny w poprzednich latach działały w logistyce. Zajmowały się papierkową robotą, załatwiały różne sprawy, roznosiły jedzenie i pomagały tam, gdzie po prostu była potrzeba. W tym roku ukończyły kurs wychowawcy wypoczynku dzieci i młodzieży i były wychowawcami w grupie teatralnej i tanecznej. – Jest to duże wyzwanie i odpowiedzialność, ale motywuje nas to, że wykonujemy różne zadania przede wszystkim dla Pana Boga – podkreślają.

Reklama

Emocjonalne gry

Wprowadzeniem do lekcji biblijnych są gry, które wzbudzają emocje. Jest to nauka przez doświadczenie. – Przykładowo w zeszłym roku, gdy mówiliśmy o Józefie i zazdrości jego braci, przygotowaliśmy gry, gdzie pojawiały się nieuczciwe zachowania, co powodowało zdenerwowanie u dzieci. A potem to omawialiśmy tak, żeby dzieci mogły zrozumieć, co czuli bohaterowie biblijni, doświadczając np. niesprawiedliwości. W ten sposób dzieciom łatwiej przyswoić lekcje biblijne – podkreśla Ewa Stanna. W tym roku bohaterem igrzysk był król Dawid. – Kiedy rozpoczyna się jego historia, jest młodym chłopakiem, więc dzieci mogą się z nim utożsamiać. Dawid miał różne trudne sytuacje w swoim życiu. Podobnie mają dzieci, które przychodzą na nasze zajęcia – też zmagają się z różnymi Goliatami, trudnościami w szkole, w domu. Chcemy je zachęcić, że bez względu na to, co się dzieje wokoło, w środku można mieć taką siłę, która pomoże nam przejść przez wszystko – mówi Sara Kominek z Misji „Centrum Służby Życia”. Podkreśla, że historia Dawida jest ekscytująca i wydarzenia z jego życia dzieci mogły odgrywać w różnych scenkach, a przy tym uczyć się, jak zastosować te prawdy w swoim życiu. Podczas zajęć dzieci brały udział w grach sportowych adekwatnych do jego historii. Gdy było poruszane zagadnienie wybaczenia, dzieci najpierw uczestniczyły w grach, gdzie ktoś dostawał czerwoną kartkę. Musiały potem zdecydować, czy jest mu wybaczone, czy nie. O tym i szeregu innych zagadnień wolontariusze prowadzili z nimi rozmowy.

Igrzyska zorganizowało Stowarzyszenie Cztery Pory Życia razem ze skoczowskimi parafiami i wspólnotami chrześcijańskimi: Parafią Matki Bożej Różańcowej z osiedla Górny Bór, Parafią Ewangelicko-Augsburską, Kościołem Zielonoświątkowym „Wspólnota Ewangelii” oraz Misją „Centrum Służby Życia”. Igrzyskom patronował Burmistrz Miasta Skoczowa Mirosław Sitko. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Gminy Skoczów w ramach konkursu dotacyjnego na rok 2021.

2021-07-27 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turniej sportowy w Drezdenku

[ TEMATY ]

rodzina

modlitwa

zabawa

turniej

tenis stołowy

Archiwum autora

W zawodach uczestniczyło 50 osób podzielonych na kategorie wiekowe

W zawodach uczestniczyło 50 osób podzielonych na kategorie wiekowe

Parafia Przemienienia Pańskiego w Drezdenku w niedzielę 14 października po raz pierwszy zorganizowała I rodzinny turniej w tenisa stołowego dla dzieci oraz rodziców.

Rozgrywki sportowe rozpoczęły się o godz. 14:00 wspólną modlitwą. W zawodach uczestniczyło 50 osób podzielonych na kategorie wiekowe. Było wiele emocji, radości i walki sportowej w pocie czoła. Wszyscy świetnie się bawili. Po trzech godzinach zaciętych rozgrywek wyłoniono najlepszych. Tak naprawdę wygrał każdy, ponieważ podstawową ideą turnieju była wspólna i świetna zabawa w gronie rodzinnym i przyjaciół. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Stanisław Paszkowski

2024-05-31 09:30

ks. Ł

Zmarł ks. prałat Stanisław Paszkowski. Przez ponad 40 lat posługiwał jako Duszpasterz Rodzin Archidiecezji Wrocławskiej. Odszedł w wieku 78 lat życia i 52 lat kapłaństwa.

Urodził się w 20 marca 1946 roku w Latkowej (diecezja kaliska). Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie i zdaniu egzaminu maturalnego wstąpił do seminarium duchownego we Wrocławiu. Świecenia kapłańskie przyjął w katedrze wrocławskiej w 1972 roku z rąk ówczesnego abp. Bolesława Kominka. Po święceniach kapłańskich został skierowany jako wikariusz do parafii pw, św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy, gdzie posługiwał przez 4 lata, po czym rozpoczął studia w Instytucie Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Funkcję diecezjalnego Duszpasterza Rodzin, ks. Paszkowski objął w 1979 roku tuż po ukończeniu studiów specjalistycznych. Był inicjatorem powstania we Wrocławiu Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. W ramach działalności tego ośrodka funkcjonują: Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, Duszpasterski Telefon Zaufania, Wrocławskie Porozumienie na rzecz Obrony Dziecka i Rodziny, a także Archidiecezjalna Poradnia Adopcyjna - Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy. Zmarły kapłan był też sędzią Metropolitalnego Sądu Kościelnego Archidiecezji Wrocławskiej i wykładowca w Katedrze Teologii Praktycznej PWT. Ksiądz prałat Stanisław Paszkowski przeszedł na emeryturę 30 czerwca 2021 roku. Wtedy to zaangażował się w „Grupę33” - duszpasterstwo przeznaczone dla panien i kawalerów, czyli osób stanu wolnego, w różnym wieku. Zmarł 31 maja 2024 roku w Domu Księży Emerytów we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Chełm miastem Eucharystii

2024-05-31 21:24

Tadeusz Boniecki

Przez wiele lat tradycją Chełma była jedna wspólna centralna uroczystość Bożego Ciała, w której uczestniczyły wszystkie parafie. Teraz każda z chełmskich parafii zorganizowała procesję u siebie. W centrum miasta uroczystości Bożego Ciała zorganizowały wspólnie parafie Rozesłania Świętych Apostołów i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystościom przewodniczył ks. prof. Marian Nowak z KUL.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję