Początki KSM „Semper Fidelis” sięgają pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gdańska w 1987 r. Po jej zakończeniu wielu mężczyzn wyraziło chęć dalszego służenia gdańskiemu Kościołowi. W tej sytuacji bp Tadeusz Gocłowski w styczniu 1988 r. powołał stałe duszpasterstwo mężczyzn na szczeblu diecezjalnym i parafialnym. Tym samym służba, której zadaniem była koordynacja przebiegu papieskiej pielgrzymki, trwa do dzisiaj. Mężczyźni angażują się w różne aktywności w parafiach, w których mieszkają na co dzień. Gromadzą się także na spotkaniach formacyjnych. Jubileusz 35-lecia istnienia KSM „Semper Fidelis” był okazją do dokonania podsumowań i formułowania planów na przyszłość.
W niedzielę 27 lutego uroczystej Mszy św. jubileuszowej sprawowanej w koś- ciele św. Krzysztofa w Gdańsku przewodniczył abp Tadeusz Wojda. Koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów, którzy posługują wspólnocie w parafiach. W Eucharystii uczestniczyło ponad dwadzieścia delegacji mężczyzn z całej archidiecezji wraz z pocztami sztandarowymi. Zgromadzonych powitał ks. kan. Zdzisław Róż, proboszcz parafii i archidiecezjalny duszpasterz KSM „Semper Fidelis”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii metropolita gdański nawiązał do historii formacji związanej z pielgrzymkami św. Jana Pawła II do Gdańska i Sopotu. – Dziś przypominamy sobie ten czas, w którym część z was brała udział. To, co zostało już przeżyte, jest naszym bogactwem. Musimy pamiętać o początkach, ale też spoglądać w przyszłość – powiedział abp Wojda i wskazał na nowe zadania. – Wasze działania są od zawsze świadectwem przynależności do Chrystusa i Kościoła. Dziś stajecie przed kolejnym wielkim wyzwaniem: przybyciem uchodźców. Zaczynają się zbliżać także do naszego miasta. To ludzie, których dziś Jezus stawia na naszej drodze. Ludzie, którzy będą potrzebować również waszej pomocy. Dlatego zachęcam was, byście wychodząc z tej Mszy św., mieli jeszcze to jedno zadanie przed oczyma: włączyć się w pomoc tym, którzy tej pomocy od nas potrzebują – poprosił kaznodzieja. Na zakończenie Liturgii metropolita gdański otrzymał pamiątkową statuetkę wspólnoty.
Dziś w służbie działa prawie tysiąc mężczyzn z całej archidiecezji.