Reklama

Niedziela Wrocławska

Kaplica pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu

Sumienie jak busola

Kolejny dzień rekolekcji na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu rozpoczął się od Koronki do Bożego Miłosierdzia przeplataną Litanią Pokory.

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas konferencji Ks. Radeckiego

Podczas konferencji Ks. Radeckiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swoją konferencję poświęconą przygotowaniu do spowiedzi świętej i sumieniu, ksiądz Aleksander Radecki rozpoczął od kilku anegdot.

Sumienie obecnie powinno być numerem jeden. - Ono podpowiada nam, co jest dobre, a co złe. Niestety dla współczesnego człowieka sumienie nie jest punktem odniesienia. Wierność sumieniu potrafi zachować człowieczeństwo. Obserwacja naszych codziennych postaw pokazuje, że formacja sumienia jest konieczna. Nawet bardzo wrażliwe sumienie może się zaciąć - przestrzegał ks. Radecki, zwracając uwagę na potrzebę formacji. - Sumienie nie jest doskonałe i nieomylne. Punktem wyjścia powinno być przekonanie o miłosiernym Panu, który czeka na człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłan przywołał cztery fragmenty przemówień św. Jana Pawła II. Pierwszy z nich to: “Człowieka więc trzeba mierzyć miarą sumienia, miarą ducha, który jest otwarty ku Bogu.”. Drugi: Czuwam, to znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam i nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. Trzeci: "Sumienie jest dla każdego człowieka sprawą o zasadniczym znaczeniu. Jest ono jego wewnętrznym przewodnikiem i jest także sędzią jego czynów". I czwarty: „Człowiek jest sobą poprzez wewnętrzną prawdę. Jest to prawda sumienia, odbita w czynach.

W dalszej części przywołane zostało nauczanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Ksiądz Radecki przeczytał fragmenty mówiące o formowaniu i wychowaniu sumienia. Jest to konieczne ze względu na pokusy. Przy tej okazji kapłan zachęcał do rozmów w rodzinnym gronie i zwrócenia uwagi na formę, czy są może wśród rozmówców osoby zaczynające zdanie: “Ja uważam…” I w tej fazie konferencji nastąpiło zwrócenie uwagi na to, na co powołujemy się przy naszych wypowiedziach, poglądach itp. - Katechizm mówi nam także, że nigdy nie jest dopuszczalne czynienie zła, aby wynikało dobro. Cel nie uświęca środków - zaznaczył ksiądz Radecki wskazując, że odpowiednim fragment z Pisma Świętego. - “Wszystko, co chcielibyście, aby wam ludzie czynili i wy im czyńcie.” - Miłość zawsze zawiera w sobie prawdę, aby nie czynić niczego co twego brata gorszy, niszczy czy osłabia. To także odwaga do zrezygnowania z tego, co ma choćby pozory zła. Takiego myślenia musi się nauczyć każdy z nas. Próba polskich sumień trwa i będzie coraz bardziej intensywna. To będzie istotne, gdy zło zostanie poparte ustawami.

Reklama

Kontynuując ksiądz Aleksander podał różne przykłady formowania sumienia: codzienny rachunek sumienia; częsta modlitwa do Ducha Świętego, czytanie duchowe, respektowanie regulaminów, rozmowy ujawniające poglądy jako szansa prostowania postaw i czynów; rozmowa duchowa; konferencje; katechezy; homilie; rozmowa na temat grzechów ukazanych przez mass media; praca w grupach i szukanie odpowiedzi na kwestie moralne; wyznanie grzechów i nauka przebaczenia; budowanie postaw sumienia; reagowanie na błędy i wykroczenia, wyciąganie konsekwencji; rozważanie słowa Bożego; trwanie w komunii z Jezusem i w łączności z Kościołem. -Czy odrzucając te wskazania, idąc na skróty, czy zaoszczędzimy czas? Prędzej czy później wpadniemy w kłopoty a rekonwalescencja zajmie dużo czasu - przestrzegał kapłan.

Omawiając rachunek sumienia ks. Radecki nie ukrywał, że jest to trudne działanie, bo wymaga systematyczności, uczciwości i odwagi. -Te czynniki sprawiają że z rachunku sumienia rezygnujmy. Są różne formy duchowego monitoringu i warto się na nie zgodzić - mówił.

Kapłan zachęcił, aby korzystać z pomocy przygotowanego rachunku sumienia, gdyż dziś można takie znaleźć odnośnie wieku, stanu, czy zawodu. - Rachunek sumienia jest przestrzenią modlitwy i spotkania miłosiernego Boga z grzesznikiem, który chce dla człowieka działać z miłością, a człowiek coraz bardziej upodabniał się do Niego, służył Mu, zaznaczył, dodając: - Dekalog, Ewangelia, nauczanie Kościoła. To na ich podstawie powstają wzory rachunków sumienia. One pomagają tym, którzy dawno się nie spowiadali lub czują lęk przed spowiedzią.

Reklama

Ksiądz Radecki odniósł się także do postawy osób mówiących, że nie mają się z czego spowiadać:- To nic innego jak znieczulenie i zamordowanie sumienia. Dlatego jest to ważne abyśmy modlili się za tych, którzy od spowiedzi odchodzą- mówił.

Kapłan przestrzegał przed innym niebezpieczeństwem. - Najgorzej utknąć na poziomie schematów. Wtedy nie zrobi się kroku do przodu. Istnieje wtedy ryzyko bezkrytycznego podejścia do wzorców. Nie da się zrobić takiego wzoru, aby oddał on stan konkretnej duszy. Dlatego warto znać swoje obowiązki i być zdolnym do autorefleksji. To pozwala rzucić światło na grzech i poznać go - wskazał ks. Radecki, zachęcając do regularnej spowiedzi i znalezienia stałego spowiednika. - Potrafimy sobie wyrządzić szkodę, gdy próbujemy swoją spowiedź odbyć i liczymy na to, że spowiednik machnie na nas ręką. Może tak się zdarzyć, że wyznanie grzechów będzie świadczyło o naszej niedojrzałości i lekkim podejściu do sakramentu.

Ksiądz Radecki zachęcił do obserwacji swojego duchowego rozwoju. - Jest niebezpieczeństwo, że będziemy spowiadać się przez lata z tego samego i Szatan nam obrzydzi spowiedź. Co ja zrobię z postanowieniem poprawy, aby mnie wyciągnęło z bagna grzechu? - pytał kapłan.

Spowiedź święta i rachunek sumienia to także okazja do sprawdzenia wierności swojemu powołaniu. - To nie może być spowiedź “na misia”. “Mi się wydaje to, mi się wydaje tamto”. Bo spowiedź ma głębszy sens. Ma nam pomóc w większej świadomości, życia, wzbudzić pragnienie dobra, pogłębić naszą gorliwość , pomóc w trwałym i poufnym byciu z Bogiem, wzmocnić naszą siłę w walce z grzechami, szybko przywrócić nas do porządku, wzbudzić w nas poczucie wolności wobec wad i ufność w Bogu, a także ukazać troskliwą i tkliwą miłość do Jezusa. Ważne, aby żadnego popełnionego błędu nie pozostawiać bezkarnie, bo inaczej nie zrobi się kroku do przodu, a będzie się człowiek kręcił się w kółko - powiedział ks. Radecki, dodając: - Ważna jest praca nad sobą. Sekretem sukcesu jest wiara człowieka, który ufa w Miłosierdzie Boże.

Podczas codziennym konferencji istnieje także możliwość do spowiedzi świętej.

2024-03-20 19:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzór pracowitości i pobożności

Niedziela sosnowiecka 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zyta

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Neobarokowy, drewniany ołtarz św. Zyty jest polichromowany i złocony. Między dwoma kolumnami znajduje się obraz św. Zyty. W środku zwieńczenia nastawy jest ozdobny kartusz z monogramem Matki Bożej. Po bokach są ustawione dwie figury: św. Barbary i św. Łucji. Ołtarz jest dziełem Pawła Turbasa i powstał w latach 1904–1906. – Od ponad roku ołtarz przechodzi kapitalny remont. Zdemontowane elementy snycerki trafiły do krakowskiej pracowni Aleksandra Piotrowskiego „Rearte”, gdzie zostały poddane gruntownej konserwacji. Natomiast mensa ołtarza pozostała w katedrze i była odnawiana na miejscu. Mieliśmy takie założenie, że remont miał być zakończony na Wielkanoc 2020 r., ale z powodu pandemii i kwarantanny, którą przechodzili kolejni pracownicy, tempo prac uległo nieznacznemu opóźnieniu – wyjawia kulisy renowacji ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

ks. Krzysztof Papierz

pogrzeb taty kapłana

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 27 kwietnia w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk. W modlitwie i żałobie ks. Krzysztofowi towarzyszyła nie tylko rodzina i kapłani, ale także siostry zakonne oraz wierni, którzy przybyli z parafii, gdzie posługiwał syn zmarłego: ze Świebodzic, Strzegomia i Ścinawki Dolnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję