Reklama

Poświęcenie nowego kościoła w Legnicy

Niedziela legnicka 9/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni parafii Świętej Rodziny w Legnicy, wraz ze swoim proboszczem ks. prał. Bronisławem Kryłowskim doczekali się radosnego momentu poświęcenia swojej świątyni. Uroczystość miała miejsce w dzień odpustu parafii - w niedzielę Świętej Rodziny, a przewodniczył jej biskup legnicki Stefan Cichy.
Wśród uczestników uroczystości był obecny pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak, który powołał do życia tę parafię, a także nowy biskup pomocniczy ks. prał. Marek Mendyk. Wierni parafii i goście modlili się w gronie proboszczów legnickich parafii i innych prezbiterów przybyłych na to święto a także licznego grona sióstr zakonnych.
Homilię wygłosił ks. dr. Mariusz Majewski, sekretarz biskupa legnickiego, który w tej parafii głosił wcześniej rekolekcje adwentowe. Przypomniał i wyjaśnił istotne elementy towarzyszące obrzędowi poświęcenia ołtarza i całej świątyni. „Jest to dzień radości dla osób, które tworzą rodzinę tę parafii, ale także dla całej diecezjalnej rodziny” - mówił ks. Majewski. „Poświęcenie nowej świątyni jest zawsze wydarzeniem najwyższej rangi, dla ludzi skupionych we wspólnocie Kościoła. Poświęcenie kościoła, jest też wydarzeniem o znaczeniu społecznym i historycznym, a nie tylko religijnym.” Nawiązując do święta Świętej Rodziny, zachęcał obecne na uroczystości rodziny, do wytrwałości w pracy wychowawczej wobec młodego pokolenia, które bardzo często łatwo ulega złym wpływom ze swego otoczenia. Wskazywał na modlitwę, jako element jednoczący życie wszystkich rodzin.
Zgodnie z ceremoniałem, pierwsza część liturgii odbywała się w ciemnym wnętrzu świątyni, dopiero po poświęceniu wnętrza, namaszczeniu ołtarza i odmówieniu modlitwy konsekracyjnej nastąpił moment zapalenia świec i oświetlenia świątyni.
Uroczystość i liturgia eucharystyczna, zostały przygotowane z zaangażowaniem przedstawicieli parafii. Była to też okazja do podziękowania za opracowanie projektu, pracę przy budowie kościoła i wszystkie inne formy wsparcia tego dzieła. Słowa podziękowania na ręce obecnych i nieobecnych na uroczystości osób, złożył proboszcz parafii.
W okresie budowy kościoła liturgia sprawowana była w tymczasowej kaplicy, która wcześniej, służyła stacjonującej w Legnicy Armii Radzieckiej, jako garaż i warsztat dla czołgów i pojazdów opancerzonych. Teraz wierni mają murowaną świątynię, wokół której będzie dalej rozwijać się życie wspólnoty parafialnej. Jej budowę można było m.in. kontynuować, dzięki powołanej do życia przez parafię firmie budowlanej. Poprzez jej działalność można było pozyskiwać fundusze na budowę kościoła. Należy tu wspomnieć, że o wymiar duchowy swej wspólnoty parafialnej, jej proboszcz dbał od samego początku, inicjując działalność różnych grup i stowarzyszeń. Wielką rolę w integracji parafii odegrała też pierwsza w nowej diecezji świetlica parafialna, która stała się miejscem spotkań i działalności na rzecz dzieci i młodzieży. Najnowszym wydarzeniem było powołanie do życia przed dwoma laty katolickiej szkoły podstawowej. Działające zaś w parafii grupy modlitewne są duchowym zapleczem dla wszystkich działań podejmowanych w tej wspólnocie.
Księdzu Proboszczowi i wszystkim należącym do tej wspólnoty parafialnej składamy gratulacje i życzymy opieki Świętych Patronów na dalsze lata.

O początkach i działalności parafii mówi jej proboszcz, ks. prał. Bronisław Kryłowski

Parafię powołał do istnienia biskup legnicki Tadeusz Rybak 30 grudnia 1992 r. Najpierw od władz miasta po byłej Armii Radzieckiej otrzymaliśmy dom parafialny, w którym już w 1993 r. ruszyła pierwsza w diecezji legnickiej świetlica katolicka - opowiada ksiądz proboszcz. Potem rozpoczęły się starania o pozyskanie działki pod budowę kościoła i prace projektowe przyszłej świątyni. Na teren budowy koparka wjechała 24 maja 1997 r. o godz. 7.00 rano. Tego dnia przypadało bowiem wspomnienie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Mijały dni, miesiące, a prace przy budowie kościoła powoli szły naprzód. Kolejnym wydarzeniem, które warto wspomnieć, to ufundowanie przez parafian dzwonów do kościoła. 6 sierpnia w uroczystość Przemienienia Pańskiego poświęcił je ksiądz biskup Tadeusz Rybak. Po tej uroczystości dzwoniłem do firmy, która miała te dzwony montować. Obiecywali mi, że zamontują w tym tygodniu, następnym i tak zeszło do grudnia. Pierwszy raz dzwony zabrzmiały w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej w samo południe w godzinie łaski.
Dziś, po wielu latach budowy, kościół święciliśmy w uroczystość Świętej Rodziny. To są namacalne znaki od Pana Boga, że cały czas On nad tą budową czuwał - podkreśla ks. Bronisław Kryłowski.
Wybudowanie świątyni w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Dla mnie jako księdza, okres budowy kościoła był również czasem szczególnego działania Boga, który w trudnych sytuacjach, kiedy właściwie po ludzku sądząc wszystko się waliło, wyciągał pomocną dłoń. Były momenty, kiedy brakowało pieniędzy, ktoś zapukał do drzwi plebanii i przyniósł dokładnie tyle, ile mi brakowało. Kiedy ruszała budowa, miałem trudny czas, modląc się zrozumiałem, że właściwie ja jestem tylko sługą, ten kościół jest Pana Boga. I wówczas powiedziałem: Panie Boże, Ty buduj, a ja ci tylko pomogę i jakoś to wszystko się udało i dziś jestem wdzięczny Panu Bogu.
W naszym kościele Świętej Rodziny przy ul. Słubickiej w Legnicy, pierwsza Msza św. została odprawiona w Wigilię Bożego Narodzenia. Była to uroczysta Pasterka. Mimo że kościół został poświęcony, nadal zbierane będą pieniądze na rzecz świątyni. Mury są, ołtarz kamienny również jest, ale wciąż brakuje pieniędzy na wystrój świątyni - dodaje ks. Kryłowski. Na razie w prezbiterium mamy krzyż, który był w kaplicy, obraz Matki Bożej oraz krzesła.
Parafianie ufundowali witraże. Przedstawiają Jana Pawła II i świętych Polaków, których wyniósł na ołtarze. jest zatem m.in. Ojciec Jan Beyzym, Maksymilian Maria Kolbe, Karolina Kózkówa, Andrzej Bobola oraz sługa Boży kard. Stefan Wyszyński i ks. Jerzy Popiełuszko. Jedynym witrażem przedstawiającym świętego, który nie jest Polakiem jest Ojciec Pio, ponieważ w naszej parafii od wielu lat jest kult tego świętego. Gdy znajdą się fundusze do kościoła, kupimy nowe ławki, zamówimy drogę krzyżową i obraz Świętej Rodziny. Będą również dwa boczne ołtarze, jeden poświęcony Miłosierdziu Bożemu, drugi Ojcu Pio, ale na to potrzeba czasu.
Relację przygotowała Monika Poręba -Zadrożna

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Walawie

2024-06-25 09:47

SP Walawa

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca 2024 r. szkoła świętowała 10. rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II - papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Jakieły. Oprawę liturgii uświetnili swoją czynną obecnością Rodzice uczniów oraz byli wychowankowie szkoły. W tym wyjątkowym dniu swoim przybyciem szkołę zaszczycili liczni goście z władz Powiatu Przemyskiego i Gminy Orły na czele z Wicestarostą panem Janem Januszem oraz Wójtem panem Bogusławem Słabickim. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod budynek szkoły, gdzie w scenerii ogrodu sensorycznego nastąpiło uroczyste odśpiewanie "Barki" i oficjalne powitanie gości przez Dyrektor panią Agatę Wydrzyńską - Lach. Następnie uczniowie z klas III - VIII zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przybliżający pontyfikat Ojca Świętego, jego słowa i przesłanie pozostawione młodym ludziom. Po części artystycznej Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym przypomniała jak zrodziła się idea nadania szkole imienia Jana Pawła II oraz w jaki sposób placówka realizuje zadania wynikające z Jego nauczania. W dalszej części głos zabierali kolejno zaproszeni goście, którzy na ręce Pani Dyrektor złożyli okolicznościowe upominki. Niespodzianką - przygotowaną przez Rodziców - był tort, którego symbolicznego pokrojenia dokonała Pani Dyrektor Danuta Daniel - inicjatorka powołania patrona szkoły w 2014 roku. Był to moment, w którym jak w kalejdoskopie zaczęły się pojawiać wspomnienia minionych dni, miesięcy i lat szkolnego życia. Po części oficjalnej nastąpił czas na pamiątkowe zdjęcia w ogrodzie, także z udziałem niepowtarzalnych person ze Stowarzyszenia Damy i Huzary. Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście udali się na obiad przygotowany przez Rodziców. Każdy jubileusz jest okazją do wspomnień, które - choć minione - zawsze pozostają w pamięci. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.

CZYTAJ DALEJ

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej sprzeciwił się w szczególności trywializowaniu tego zjawiska jako tzw. „pracy seksualnej”. "Prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako `godna` praca" - powiedział abp Balestrero, wyjaśniając stanowisko Kościoła. Jest to raczej nadużycie kosztem głównie kobiet i dziewcząt, które znajdują się w sytuacji ubóstwa i wielkiej bezbronności i wierzą, że nie mają innych możliwości. "Ci, którzy wykorzystują takie ofiary, tacy jak syndykaty przestępcze, handlarze ludźmi i inni, tragicznie traktują te kobiety jedynie jako niewyczerpane źródło nielegalnego i haniebnego zysku" - podkreślił abp Balestrero.

CZYTAJ DALEJ

Polska remisuje z Francją w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-25 19:57

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Francja

Euro 2024

PAP/Leszek Szymański

Polscy piłkarze remisem w Dortmundzie z Francją 1:1 zakończyli udział w mistrzostwach Europy w Niemczech. Już wcześniej - po porażkach z Holandią 1:2 i Austrią 1:3 - był wiadomo, że zajmą ostatnie miejsce w grupie i nie awansują do fazy pucharowej.

To czwarte ME - po 2008 roku w Austrii i Szwajcarii, cztery lata później, kiedy byli współgospodarzami wraz z Ukrainą oraz w 2021 roku, kiedy turniej był rozsiany po całym kontynencie - gdy kończą rywalizację bez wygranego meczu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję