Reklama

Bóg zamieszkał między nami

Niedziela przemyska 11/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oczekiwanie, by żywy Chrystus zamieszkał wśród nas, na osiedlu Jagiełły, doczekało się w pewnym stopniu wypełnienia, gdy 25 grudnia ub.r. metropolita przemyski abp Józef Michalik dokonał poświęcenia kaplicy w Rejonowym Centrum Formacji i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Radymnie. Służyć będzie ona mieszkańcom osiedla do czasu ukończenia budowanej tu świątyni.
Tego dnia proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca, ks. dziekan Czesław Jaworski wyraził wdzięczność za mocną wiarę w Bożą Opatrzność nad dziełem budowy kościoła i Centrum. Podczas koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup, modliliśmy się za wszystkich, którzy sprawiają, że te dzieła powstają. Współcelebransami byli: ks. inf. Stanisław Zygarowicz, proboszcz ks. Czesław Jaworski, ks. prał. Kazimierz Golenia emerytowany proboszcz z Radymna, miejscowi księża wikariusze, ks. Dariusz Szylar z Przemyśla, z Radia Fara.
Arcybiskup Metropolita w homilii, w nawiązaniu do trwającej budowy, stwierdził, że sensem wspólnoty jest nadzieja na ujawnianie się nowych ludzi, którzy tworząc to dzieło, będą pogłębiać wiarę, stawać się żywym Kościołem w pełniejszy sposób. Na zakończenie życzył, byśmy czuli Bożą obecność na co dzień i mieli świadomość, że jeśli nie spełniły się nasze zamierzenia, to znaczy, że spełnił się plan Boży.
Ks. Czesław Jaworski przypomniał, że zawsze przed pracą na budowie modliliśmy się przed jubileuszową figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa o Boże błogosławieństwo. Od Bożego Narodzenia 2008 r. przychodzimy do tej kaplicy przed Najświętszy Sakrament. „Żywy Bóg Zbawiciel zamieszkał tu na tej ziemi, by nam błogosławić. Dziękuję Księże Arcybiskupie, że przez Twoją posługę ta rzeczywistość się dokonała, że zostawiłeś nam Jezusa żywego obecnego w tym Tabernakulum” - powiedział. Następnie wyraził wdzięczność księżom, klerykom, siostrom zakonnym, wiernym za obecność i modlitwę, wszystkim fundatorom tego dzieła, parafianom za bezinteresowną pracę przy budowie. Szczególne podziękowania skierował pod adresem wszystkich, którzy zaangażowali się w ostatnie prace w kaplicy, włącznie z niekończącym się sprzątaniem i wykonaniem pod okiem sióstr dekoracji.
Arcypasterz podziękował Księdzu Dziekanowi za to, że dobrze gospodarzy i wyraził radość z faktu, że nie jest sam w tej pracy. „Robicie coś dobrego, co pozostanie nawet po Waszej śmierci, co będzie za Wami do Boga orędować. Pamiętajcie, że w tym właśnie miejscu modlitwa będzie ciągle kontynuowana za wszystkich twórców tego dzieła” - powiedział.
Na zakończenie Eucharystii abp Józef Michalik udzielił Bożego błogosławieństwa obecnym w kaplicy oraz ich rodzinom, by utwierdzało ich ono na drodze do Zbawienia. W zakrystii dokonał wpisu do II tomu „Kroniki budowy kościoła i Centrum…”.
Ksiądz Proboszcz zainicjował codzienne odmawianie Różańca Świętego przed Mszą św. Inicjatywa ta z radością została podjęta i przejęta przez parafian.
W okresie ostatnich siedmiu miesięcy przed uroczystością prace przy budowie kościoła i Centrum były kontynuowane. Warto podkreślić zaangażowanie i ofiarność parafian. Wymurowano zewnętrzne ściany kościoła, wylano strop chóru i nad zakrystią, zabezpieczono budowę na okres zimy.
W Centrum Formacji wzniesiono zewnętrzne i wewnętrzne ściany pierwszej kondygnacji. Nad całością obiektu wylano strop i wykonano tymczasowy dach zabezpieczający przed szkodliwymi wpływami warunków atmosferycznych. Wewnątrz wykonano podpory stropu w głównej sali, obecnie kaplicy, posadzkę, na której ustawiono 33 ławki drewniane o konstrukcji metalowej (łącznie 198 miejsc siedzących), ołtarz, ambonę, zamontowano instalację centralnego ogrzewania, elektryczną oraz nagłośnienie.
Parafianie przepracowali tysiące godzin. Wartość wbudowanych oraz składowanych na placu budowy materiałów przekracza milion złotych. W czasie realizacji tych prac nie brakowało trudnych chwil, które z pomocą Bożą udawało się przezwyciężyć.
Komitet Budowy Kościoła spotyka się z otwartością osób i instytucji, do których zwraca się z prośbą o pomoc. Ksiądz Proboszcz serdecznie dziękuje wszystkim, którzy włączają się w to dzieło. Mamy nadzieję, że Centrum już w 2010 r. będzie służyć pomocą jako miejsce spotkań formacyjnych, modlitwy, rekolekcji czy dobrze zorganizowanego czasu przede wszystkim młodzieży oraz wszystkim jej potrzebującym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci pierwszokomunijne w redakcji „Niedzieli”

2024-05-14 12:40

[ TEMATY ]

dzieci

Niedziela

redakcja

Czarnożyły

Karol Porwich / Niedziela

Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odwiedziły dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Uczniowie klas VIII piszą egzamin z matematyki - drugą część egzaminu ósmoklasisty

2024-05-15 09:28

[ TEMATY ]

egzamin ósmoklasisty

Magdalena Pijewska/Niedziela

W środę o godzinie 9 rozpoczął się pisemny egzamin z matematyki – druga część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich pisemny egzamin z języka obcego.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w środę przed rozpoczęciem egzaminu z matematyki powiedział PAP, że wszystko przebiega spokojnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję