Reklama

Kościół

Wywiad z mecenasem Krzysztofem Wąsowskim, obrońcą ks. Olszewskiego

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Aby zrozumieć lepiej to, co się stało z ks. Olszewskim publikujemy rozmowę z mecenasem Wąsowskim.

2024-04-12 22:15

[ TEMATY ]

wywiad

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek 26 marca ks. Michał Olszewski, sercanin, został zatrzymany. Tego samego dnia funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do trzech domów należących do sercanów. Jak poinformował Włodzimierz Płatek, rzecznik zgromadzenia „Funkcjonariusze ABW przyszli i prowadzili czynności w Warszawie, w Stopnicy i w Stadnikach. Tam były czasowe miejsca, gdzie Fundacja Profeto prowadziła swoją działalność. Natomiast miejscem realnego funkcjonowania tej Fundacji dzisiaj są Stadniki”. Ks. Płatek dodał, że w Warszawie i Stopnicy czynności trwały krótko, bo nie było tam żadnych materiałów, a w Stadnikach funkcjonariusze ABW przebywali od rana do godz. 15.00.

Rzecznik zgromadzenia poinformował też, że od wtorku nie można się było skontaktować z ks. Olszewskim. Nie tylko współbraciom zabroniono kontaktów z kapłanem, ale także nie mógł się on skontaktować ze swoim obrońcą, adwokatem Krzysztofem Wąsowskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Kiedy dowiedział się mecenas o zatrzymaniu księdza, którego jest pan adwokatem?

- We wtorek 26 marca ok. godz. 6.30 zadzwonił do mnie funkcjonariusz ABW z informacją, z której wynikało, że mój Mandant został zatrzymany i prosił o to bym został poinformowany i obecny przy czynnościach z jego udziałem.

- Miał do tego prawo…

- To jest zagwarantowane prawem każdemu zatrzymanemu, nie tylko zatrzymanemu księdzu.

- Gdzie go zatrzymano?

- Ks. Michała zatrzymano w domu rodzinnym jednego z pracowników Radia Profeto, gdzie spędzał noc, gdyż bardzo późno zakończył swoje obowiązki (było to okres Wielkiego Tygodnia) i nie mógł o «normalnej» porze wrócić do klasztoru.

- Ale w telewizji państwowej przejętej przez obecny rząd pojawiła się wiadomość, że zatrzymano go w jakimś «SPA» czy «hotelu»…

- Nocował u znajomych na poddaszu, samotnie. Dlatego z dużym oburzeniem śledziłem pojawiające się w prasie manipulacje i sugestie na ten temat.

Reklama

- Kiedy spotkał się mecenas z zatrzymanym kapłanem?

- Zostałem poinformowany o zatrzymaniu ks. Olszewskiego, ale do końca dnia kontakt z nim był niemożliwy – funkcjonariusz prowadzący działania w sprawie duchownego miał nie wiedzieć, gdzie go zabrano, a prokuratorzy nie odpowiadali na maile i nie odbierali telefonu. Dopiero w środę rano, czyli przez 24 godziny od zatrzymania nie mogłem się z nim zobaczyć. Ale zanim pozwolono mi się zobaczyć z moim Mandantem zostałem poproszony do innego prokuratora, który postanowił wręczyć mi swoisty apel, abym zrezygnował z obrony mojego Mandanta.

- Czyli ks. Olszewski miał pozostać bez adwokata?

– Przyznam, że coś takiego spotkało mnie pierwszy raz. Powodem owej «sugestii» jest to, że prokuratura planuje mnie przesłuchać w charakterze świadka, gdyż od lat jako adwokat współpracuję z Fundacją Profeto prowadząc dla niej obsługę prawną. Na moją odpowiedź, że potraktowanie adwokata Fundacji jako «świadka» nie jest prawnie dopuszczalnie ze względu na zakaz wyraźnie ustanowiony Kodeksie (art. 178 pkt. 1 KPK), usłyszałem odpowiedź, że prokuratura może tu mieć inne zdanie.

- Czy mecenas miał możliwość przestudiowania akt sprawy?

- Niestety, prokuratura robiła wszystko, żebym nie mógł się dostać akt sprawy. W każdym bądź razie ks. Michałowi postawiono jednocześnie zarzuty popełnienia przestępstwa urzędniczego i menadżerskiego. Chodzi o nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i o wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym. Maksymalna kara może wynosić 10 lat pozbawienia wolności.

- Warto podkreślić, że przed aresztowaniem, ks. Olszewskiemu proces wytoczyły media, które w krytyczny sposób opisywały inwestycję, stawiając kilka zarzutów. Pierwszy to ten, że Fundacja Profeto nie powinna była dostawać takiego zlecenia, bo nie prowadziła dotąd podobnych projektów. Po drugie, w finansowanym z publicznych środków budynku miało powstać studio nagrań, a fundacja prowadzi radio. Po trzecie, niejasne miały być przepływy finansowe między fundacją a spółką wykonującą budowę…

Reklama

- Zatrzymanie w areszcie Księdza Michała jest absurdalne. Zarzut, który stawiają mu prokuratorzy dotyczy tego, że jego fundacja (Fundacja Profeto, której ksiądz jest prezesem) wystartowała w konkursie na grant finansowy przyznawany przez Ministerstwo Sprawiedliwości - na budowę największego w Polsce ośrodka pomocy ofiarom przestępstw seksualnych. Prokuratorzy twierdzą, że fundacja prowadzona przez księdza miała "za małe doświadczenie" w prowadzeniu tego typu ośrodków (dodać należy, że żadna organizacja w Polsce nie ma takiego doświadczenia, gdyż to miał być pierwszy w Polsce projekt na taką skalę). Prokuratorzy twierdzą także, że fundacja prowadzona przez księdza nie powinna wygrać tego konkursu na ten grant, gdyż inne podmioty, które startowały w tym konkursie miały - zdaniem prokuratury lepsze, bardziej korzystne oferty (co naszym zdaniem jest nieprawdą i nie znajduje to potwierdzenia w materiale konkursowym). Największym jednak kuriozum jest to, że księdzu Michałowi zarzucono, iż przez to że jego fundacja wygrała konkurs na ów grant, to w ten sposób działała na szkodę Skarbu Państwa (a przecież ksiądz nie jest i nie był nigdy zobowiązany do działania na rzecz Skarbu Państwa) oraz na szkodę "interesu prywatnego" to jest podmiotów, które były konkurentami w tym konkursie (i znowu - ksiądz Michał nigdy nie był zobowiązany do działania na rzecz tych podmiotów). W sprawie stawiania takich właśnie zarzutów księdzu Michałowi jawi się podejrzenie, że w istocie prokuratura motywowana politycznie pragnie odebrać katolickiej fundacji prawie wybudowany już ośrodek Archipelag (zostały jedynie do wykonania prace wykończeniowe) i w efekcie "przekazać" go konkurencyjnym do fundacji księdza Michała, fundacjom, organizacjom o profilu lewicowym a wręcz antykościelnym.

Reklama

- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa zadecydował o nałożeniu na duchownego trzymiesięcznego aresztu. Czy zarzuty zawarte w aktach sprawy usprawiedliwiają takie postępowanie?

- Według mnie, nie. Zatrzymanie ks. Michała jest czymś absurdalnym. Złożyliśmy już zażalenie na to postanowienie. Wierzę głęboko, że sąd uzna nasze argumenty. Nasze argumentacja jest wielowątkowa. Nie tylko ja jestem obrońcą ks. Michała z uwagi na fakt, że prokuratura próbuje podjąć działania, które w swojej istocie mają wymusić na mnie odstąpienie od obrony mojego Mandanta. W związku z tym zagrożeniem, zadbałem o drugiego obrońcę, który nie jest związany z Fundacją. 

- Pozwoli Mecenas, że na zakończenie zacytuję min. Zbigniewa Ziobrę, który był osobą dysponującą Funduszem Sprawiedliwości i który tak się wypowiedział o „owocach” Funduszu:

„Druga piękna rzecz, która w zasadzie powstała (Archipelag), ksiądz Michał Olszewski, wielki ośrodek, 45 pokoi, 24 godziny opieki na dobę, dla dzieci i kobiet, ofiar przemocy z całej Polski. No, ale to prowadzi ksiądz, no nie, jaki ksiądz ma prawo to robić? Trzeba zniszczyć, zniszczyć cywilnie księdza, zniszczyć organizację, a później ukraść to, co wybudował, i dać jakiemuś może platformersowi, który będzie to wynajmował, Lgbt+, który będzie demoralizował tamte dzieci i kobiety, no bo w takim świecie żyjemy, o to toczy się ta wojna tak naprawdę”.


Podziel się cytatem

Ocena: +46 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Psycholog: brakuje w nas przestrzeni do rozmawiania o śmierci

[ TEMATY ]

wywiad

śmierć

żałoba

psychologia

Graziako

Często po śmierci kogoś bliskiego powstają w nas emocje, które mogą być społecznie nieakceptowalne. Brakuje w nas przestrzeni do rozmawiania o przemijaniu – powiedział w rozmowie z KAI Paweł Grochocki, psycholog zajmujący się problematyką żałoby i śmierci oraz śpiewak tradycyjnych pieśni pogrzebowych.

Damian Burdzań (KAI): Najnowsze badania pokazują, że średniowieczne wołanie „Memento mori” nie straciło na aktualności. Co trzeci Polak nigdy nie myślał o śmierci…

Paweł Grochocki: Wcale mnie to nie dziwi. Dla mnie zajmowanie się śmiercią jest zajmowaniem się życiem, ale paradoksalnie ludzie coraz mniej zajmują się śmiercią, bo coraz mniej żyją. Żeby zastanowić się nad przemijaniem trzeba złapać oddech. Nie chcę tutaj przesadnie krytykować konsumpcjonizmu i materializmu, ale ciągle jesteśmy trochę obok tego życia, ciągle szukamy nowych bodźców, z jednego serwisu VOD przechodzimy na platformę do słuchania muzyki. Brakuje w nas przestrzeni do rozmawiania o przemijaniu, przez co często uciekamy w dwie skrajności: albo idziemy w stronę wulgaryzacji śmierci i jej widowiskowości, co dobitnie pokazuje liczba wyświetleń pod filmem przedstawiającym śmierć przywódcy Państwa Islamskiego, albo próbujemy śmierć obśmiać.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję