Reklama

Otoczmy troską powołania

Apostolstwo Modlitwy o Powołania Kapłańskie i Zakonne

Przy naszym Wyższym Seminarium Duchownym reaktywowało swoją działalność Apostolstwo Modlitwy o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy Księży o popularyzację tej idei w parafiach i wspólnotach oraz o dalszą gorliwość w modlitwie o nowe powołania.Głównym celem Apostolstwa Modlitwy o Powołania jest wytrwała modlitwa i ofiara osobista za dzieło powołań oraz krzewienie wśród innych idei modlitwy o powołania

Niedziela częstochowska 18/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaproszenie do udziału w Apostolstwie jest skierowane do wszystkich wiernych, duchownych i świeckich, którzy pragną podjąć zobowiązanie do modlitewnej pamięci o powołaniach kapłańskich i zakonnych. Apostolstwo Modlitwy o Powołania pragnie nawiązać w swoich ideach i praktycznych pomysłach do inicjatywy grupy alumnów Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie z 2 lutego 1973 r., którzy, świadomi odpowiedzialności za budzenie nowych powołań, stworzyli wspólnotę modlitwy w tej intencji.
Podstawową formą udziału w Apostolstwie jest codzienna modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Propozycją jest codzienne odmówienie modlitwy „Pod Twoją obronę” i wezwań: „Jezu, Dawco powołań kapłańskich - zmiłuj się nad nami! Maryjo, uproś nam u Syna nowe powołania!”.
Ponadto, każdy członek Apostolstwa Modlitwy o Powołania, w każdy pierwszy czwartek miesiąca zobowiązuje się do pełnego uczestnictwa we Mszy św. (z przyjęciem Komunii św.) lub odmówienie części Różańca w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
Krzewienie idei modlitwy o powołania ma się dokonywać przez propagowanie jej w parafiach, ruchach i stowarzyszeniach, pośród znajomych i we wspólnotach, a szczególnie w rodzinach, tak, aby jak największa ilość wiernych modliła się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Należy dążyć do tego, aby w każdej parafii i wspólnocie powstała grupa osób modlących się o nowe powołania. Swój udział w Apostolstwie wierni zgłaszają w formie konkretnej deklaracji modlitwy, w której zaznaczają formę i czas tej modlitwy. Deklaracje te należy zgłosić na adres: Apostolstwo Modlitwy o Powołania, ul. św. Barbary 41, 42-200 Częstochowa lub drogą internetową: seminarium@niedziela.pl Osoby, które zechcą upublicznić swój udział w Apostolstwie Modlitwy o Powołania, przez złożenie pisemnej deklaracji, zostaną wpisane do Księgi Apostolstwa Modlitwy o Powołania. Ważną intencją modlitwy w ramach Apostolstwa ma być również modlitwa za rodziny, które są kolebką powołań i pierwszym seminarium.

Reklama

Wspólnota Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej

Jeśli pragniesz w swojej parafii lub wspólnocie propagować ideę powołań kapłańskich i zakonnych; troszczyć się o modlitwy w tej intencji; towarzyszyć swoją modlitwą, cierpieniem i służbą formacji seminaryjnej alumnów, wspierać podejmowane przez nich akcje powołań i zbiórek na rzecz seminarium, jeśli chcesz wspierać duchowo i materialnie nasze seminarium duchowne, jeśli po prostu chcesz zostać przyjacielem naszej Wspólnoty to skontaktuj się z nami, a otrzymasz wszelkie informacje o przynależności do Wspólnoty Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
Wspólnota Przyjaciół WSD Archidiecezji Częstochowskiej jest grupą osób, które pragną wspierać i towarzyszyć formacji alumnów i wszelkim inicjatywom podejmowanym przez nasze Wyższe Seminarium Duchowne. Głównym celem Wspólnoty jest budowanie środowiska przyjaznego powołaniom kapłańskim i wizerunkowi kapłana we wspólnotach parafialnych i środowiskach życia, a także stały kontakt z seminarium duchownym. Podstawową formą przyjaźni jest pamięć modlitewna za całe seminarium, jak i za konkretnych jego alumnów i wychowawców. Członkowie Wspólnoty zobowiązują się do inicjowania i podejmowania modlitwy za alumnów w swoich parafiach i wspólnotach. Ta pamięć modlitewna wyraża się w podejmowaniu systematycznej modlitwy o powołania, włączaniu tej intencji do modlitwy wiernych podczas Mszy św., organizowanie i popularyzowanie uczestnictwa w pierwszoczwartkowych modlitwach o powołania kapłańskie i zakonne, podejmowanie adoracji i spotkań modlitewnych za kleryków i kapłanów naszej archidiecezji. Członkowie Wspólnoty w miarę możliwości i zaistniałej potrzeby włączają się w akcje pomocy materialnej dla Seminarium i dla alumnów przez udział w organizacji zbiórek pieniężnych i rzeczowych dla seminarium, zbieranie intencji mszalnych dla kapłanów pracujących w seminarium w charakterze wychowawców i profesorów. Osoby należące do wspólnoty korzystają również z cyklicznych spotkań formacyjnych i zjazdów organizowanych przez seminarium duchowne. Członkiem Wspólnoty może zostać każdy wierny, który, za zgodą swojego duszpasterza, pragnie podjąć się wyżej wymienionych form wspierania, kontaktu i przyjaźni z seminarium duchownym.
Przyjaciele Seminarium nie tworzą żadnego osobnego ruchu, powinny to być osoby zaangażowane w życie parafii i wspólnot katolickich, które w sposób szczególny chcą służyć dziełu budzenia i towarzyszenia powołaniom. Są to, po prostu, nasi przyjaciele!
Nasz adres: Wspólnota Przyjaciół WSD, 42-200 Częstochowa, ul. św. Barbary 41 lub adres internetowy: seminarium@niedziela.pl

List do rozeznającego powołanie

Drogi Bracie!
Ważne jest abyś rozeznał swoje powołanie. Możemy Ci pomóc odkryć drogę Twojego powołania.
Pomyśl jak Ciebie Bóg powołuje? Każdy z nas ma swoje powołanie, każdy od Boga otrzymuje konkretną propozycję. Na pewno wobec Ciebie Bóg ma swój wspaniały plan. Bóg może powołać człowieka do kapłaństwa, do życia w samotności, lub do życia w rodzinie, do służby bliźnim jako kierowca, mechanik, prawnik, nauczyciel, itp. Powołaniem Bożym jest także powołanie, które realizują Nasi rodzice. Twoje życie jest bardzo cenne i nie możesz pozwolić, aby przeminęło bezowocnie.
Dlatego też informujemy Cię, że w naszym Seminarium w ramach Apostolstwa Powołań Archidiecezji Częstochowskiej powstała wspólnota o nazwie „Seminarium w diasporze”. Towarzyszy ona młodym ludziom w ich rozeznawaniu i pielęgnowaniu powołania. Odczytanie powołania nie jest sprawą łatwą. Wymaga nade wszystko odwagi ze strony człowieka, który stanie do dyspozycji Pana Boga i pozwoli Mu działać. W świecie nieprzyjaznym rozwojowi powołania, a szczególnie do kapłaństwa, wydaje się być szczególnie ważnym towarzyszenie młodym ludziom w ich rozeznawaniu i pielęgnowaniu powołania oraz tworzenie wspólnot, w których rozwój powołania może się bezpiecznie dokonać. Powołanie jest wielką tajemnicą duszy. Wyraża ono Twoje najbardziej tajemne pragnienie, często schowane i zakryte, które w końcu się ujawni.
Drogi Bracie! Bóg wybiera kogo chce i kiedy chce. Każdy człowiek może zostać powołanym. Wbrew przekonaniu ludzi, Bóg nie wybiera tylko najlepszych, wybiera tego, kogo będzie potrzebował. Możemy zapytać: w jaki sposób Bóg powołuje? Najczęściej posługuje się pewnymi osobami, wydarzeniami, które decydują o tym, że wybieramy taką, a nie inną drogę życia. Jeżeli Bóg nas do czegoś powołuje to równocześnie daje nam dary i potrzebne zdolności do realizacji tego powołania, np. człowiek mdlejący na widok krwi nie może być chirurgiem. Trzeba też zadawać sobie pytanie; dlaczego chcę to robić, dlaczego tak wybieram? Można też spróbować wyobrazić siebie samego w roli nauczyciela, lekarza, informatyka, a przy tym ojca. Porównać te sytuacje z życiem zakonnym, kapłańskim i zastanowić się gdzie byłbym najbardziej szczęśliwy i najbardziej potrzebny. Najważniejszą jednak rzeczą dla człowieka, który chce odnaleźć swoje powołanie jest modlitwa. Jeśli oddasz Bogu swoje plany, to zapewniam Cię, że pomoże Ci wejść na właściwą drogę Twego powołania i na niej wytrwać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze szokujące decyzje w Krakowie: Prezydent zapowiada wywieszenie na magistracie tęczowej flagi

2024-05-08 18:22

[ TEMATY ]

Kraków

LGBT

Adobe Stock

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski objął patronat nad Marszem Równości, który przejdzie ulicami miasta 18 maja. Jest to pierwsza decyzja nowego włodarza miasta dotycząca udzielenia swojego patronatu. Miszalski planuje także udział w tym przemarszu.

O decyzji prezydenta poinformował w środę krakowski magistrat, publikując równocześnie list Miszalskiego do Stowarzyszenia Queerowy Maj, organizatora Marszów Równości.

CZYTAJ DALEJ

Patron jedności ojczyzny

Niedziela Ogólnopolska 18/2018, str. 8

[ TEMATY ]

św. Stanisław

Wikipedia

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

Według legendy, ciało dzielnego biskupa zostało pocięte na kawałki przez siepaczy króla Bolesława II Szczodrego (ok. 1042-1082), zwanego też Śmiałym. Miało jednak cudownie się zrosnąć, co było zapowiedzią zjednoczenia się państwa polskiego po okresie rozbicia dzielnicowego, które nastąpiło po śmierci króla Bolesława III Krzywoustego (1086 –1138). Ostatecznie do ponownego scalenia naszych ziem doszło za czasów króla Władysława Łokietka (ok.1260 – 1333). Przypisywano to właśnie św. Stanisławowi ze Szczepanowa.

CZYTAJ DALEJ

Wydział Nauk o Komunikacji – nowy, siódmy wydział na UPJPII!

2024-05-08 23:57

Archiwum UPJPII

    To wielkie święto dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dziś, władze UPJPII oficjalnie ogłosiły powołanie nowego wydziału Uczelni!

    Wydział Nauk o Komunikacji został erygowany dekretem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji Stolicy Apostolskiej w dniu 27 kwietnia 2024 r. w 10. rocznicę kanonizacji papieża Jana Pawła II. Decyzję watykańskiej dykasterii podpisał jej prefekt kard. José Tolentino Calaça de Mendonça oraz sekretarz prał. Giovanni Cesare Pagazzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję