Reklama

Macierzyńskie królowanie

Niedziela rzeszowska 18/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie ma drugiego takiego kraju, w którym byłaby tak czczona Najświętsza Maryja Panna. Tylko polska ziemia może się poszczycić tyloma sanktuariami wzniesionymi na Jej cześć i setkami świątyń obdarzonych Jej imieniem. To do Matki, co Jasnej broni Częstochowy, co roku pielgrzymuje naród polski, aby powierzyć się Jej, bo przecież któż zrozumie lepiej dziecko jak nie matka. Tyle nabożeństw, tyle wierszy o Niej napisano, tyle pieśni na Jej cześć ułożono i nie ma chyba polskiego domu, gdzie nie byłoby obrazu lub figurki Matki Bożej. A skąd się to wzięło?
Otóż wyjątkowy kult Bogurodzicy i przekonanie o szczególnej opiece Maryi nad narodem polskim towarzyszy nam przez dzieje. Już w XVII wieku król Jan Kazimierz (l IV 1656 r.) uroczystym aktem oddał kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. W obliczu zagrożenia z zewnątrz dla kraju i Kościoła wypowiedział słowa: „...Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram (...). Obiecuję wreszcie i ślubuję, że kiedy za przepotężnym pośrednictwem Twoim i Syna Twego wielkim zmiłowanie nad wrogami (...) odniosę zwycięstwo, będę się starał u Stolicy Apostolskiej, aby na podziękowanie Tobie i Twemu Synowi dzień ten corocznie uroczyście, i to po wieczne czasy, był święcony oraz dołożę trudu wraz z biskupami Królestwa, aby to, co przyrzekam, przez ludy moje wypełnione zostało”.
Tak też się stało. Święto Królowej Polski, ustanowione przez św. Piusa X dla archidiecezji lwowskiej, papież Pius XI rozszerzył na całą Polskę w 1923 r. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski główną patronką kraju razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem, a do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Polski, módl się za nami” zostało wprowadzone na prośbę biskupów polskich jeszcze w 1920 r. Maryja jest „Królową Polski”. Stąd rodzi się pytanie: jaką treść teologiczną zawiera ten tytuł? Aby na nie odpowiedzieć, warto najpierw ustalić, na czym w ogóle polega królowanie Maryi.
Przypisywanie Maryi tytułu „Królowej”, sięgające korzeniami V stulecia, jest wyrazem wiary ludu chrześcijańskiego w Jej niezwykłe wyniesienie. O wielkości Maryi decyduje przede wszystkim Jej macierzyńska misja wobec Słowa Bożego, które w Jej najczystszym łonie stało się człowiekiem. Macierzyństwo Boże jest największym ze wszystkich darów łaski, otrzymanych przez Maryję od Ojca niebieskiego. Stąd jest Ona wyjątkową osobą pośród całego rodzaju ludzkiego.
Następnie, na królewskość Maryi warto popatrzeć przez analogię do królowania Jezusa. Maryja zasiadając po prawicy Boga ma współudział w najwyższej władzy Boga. Jezus w dniu wniebowstąpienia „zasiadł po prawicy Boga”, rozpoczął współkrólowanie z Bogiem. Analogicznie wniebowzięta Maryja „zyskuje udział we władzy Syna i przyczynia się do wzrostu Królestwa, uczestniczy w szerzeniu w świecie łaski Bożej, (...) Pozostając podporządkowana Chrystusowi, jest Królową, która posiada i sprawuje władzę nad wszechświatem, udzieloną Jej przez Syna” (Jan Paweł II).
Drugiej analogii można się dopatrzyć w swoistym rozumieniu królowania przez samego Chrystusa. W przypadku Jezusa królowanie oznacza służenie. Jezus w wielu miejscach podkreślał służebny charakter swego posłannictwa: Syn Człowieczy „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (Mt 20, 28). Maryja „prawdziwa uczennica Chrystusa” króluje służąc; zresztą już przy Zwiastowaniu nazwała siebie „Służebnicą Pańską”.
Należy z całą stanowczością podkreślić, że królowanie Maryi ma macierzyński charakter. Nazwanie Maryi „Królową” wskazuje na władzę, którą Ona otrzymała, aby pełnić macierzyńską misję. Jej macierzyńska opieka stale towarzyszy ludziom. Opieka ta jest w pełni skuteczna dzięki wyniesieniu Maryi do chwały niebios. „Tak więc chwalebny stan Maryi bynajmniej nie oddala Jej od nas, ale pozwala Jej być zawsze blisko ludzi i otaczać ich opieką. Maryja wie o wszystkim, co dzieje się w naszym życiu, i wspiera nas macierzyńską miłością w życiowych doświadczeniach. Wzięta do chwały niebios, Maryja poświęca się całkowicie dziełu zbawienia, aby móc obdarzyć każdego człowieka szczęściem, które stało się Jej udziałem. Jest Królową, która rozdaje wszystko, co posiada, dzieląc się nade wszystko życiem i miłością Chrystusa”.
Królowanie Maryi zawiera cztery aspekty: niezwykłą godność, udział we władzy Chrystusa, macierzyńską służbę oraz jej niewyczerpaną skuteczność. Powyższe aspekty można odnieść do tytułu „Królowa Polski”. A zatem, po pierwsze, Maryja jako Królowa Polski posiada najwyższe dostojeństwo i godność. Dlatego należy się Jej cześć. Cześć dla Królowej wyraża się w uwielbieniu i w posłuszeństwie Jej poleceniom. Wskazania Matki Bożej można streścić słowami tzw. testamentu Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Jak w moim życiu wygląda cześć do Maryi? Dlatego każdy, kto uważa Maryję za swoją Królową, winien jak najwierniej słuchać ewangelijnych wskazań Jej Syna.
Po drugie, maryjne królowanie nad Polską nie ma nic wspólnego z władzą w znaczeniu politycznym; jest ono królowaniem o charakterze macierzyńskim i wyraża się w duchowej opiece, modlitewnym wstawiennictwie, a także w pośrednictwie nadprzyrodzonych darów, otrzymywanych od Boga Ojca przez Chrystusa. Widać więc, że królowanie Maryi dotyczy przede wszystkim sfery życia nadprzyrodzonego - życia łaski. Stąd autentyczny kult Maryi Królowej Polski wyklucza jakiekolwiek polityczne pojmowanie i wykorzystywanie tego tytułu. Po trzecie, Maryja Królowa Polski uczy, że królem jest ten, kto służy innym. Wreszcie po czwarte, niezwykła skuteczność Maryjnego wstawiennictwa każe z wielką ufnością zwracać się do Niej w wielorakich potrzebach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś powołuje komisję do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich

2025-07-17 10:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

kard. Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Kardynał Grzegorz Ryś powołuje komisję do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich dla obszaru archidiecezji łódzkiej. Jak poinformował metropolita łódzki w liście pasterskim, będzie to niezależna komisja prowadzona przez ekspertów, która rozpocznie prace jesienią.

Zdecydowałem się odezwać do Was wszystkich w tej formie nie dlatego, żeby była ku temu jakaś specjalna okazja. Czynię to raczej w związku z ważnymi pytaniami, które szczególnie w ostatnich tygodniach „wiszą w powietrzu” i których nie wolno zostawić bez odpowiedzi. Nie chodzi przy tym o naszą, lecz o Bożą odpowiedź! A myślę, że możemy ją wyczytać także ze Słowa dzisiejszej Liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Pokolenie Z przełamuje samotność – rusza letnia Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja!

2025-07-18 16:32

[ TEMATY ]

Fundacja świętego Mikołaja

Pelplin

Akademia Liderów 2025

Fundacja Świętego Mikołaja

Już za kilka dni, 31 wyjątkowych młodych liderów z całej Polski spotka się w w Collegium Marianum w Pelplinie, by rozpocząć intensywną, 10-dniową szkołę letnią w ramach jubileuszowej, dziesiątej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Motywem przewodnim tegorocznej Akademii jest przeciwdziałanie samotności młodych ludzi poprzez budowanie autentycznych relacji i wspólne działanie na rzecz innych.

Jak pokazują najnowsze badania, aż 65% przedstawicieli pokolenia Z w Polsce doświadcza samotności, z czego 32% – często (MindGenic AI #Nigdywięcejsamotności, 2023). Mimo wielogodzinnej obecności w świecie wirtualnym, mediach społecznościowych i komunikatorach, młodym ludziom brakuje realnych, bliskich więzi. Akademia Liderów to miejsce, w którym te relacje są budowane od podstaw – podczas wspólnej pracy nad autorskimi projektami społecznymi, rozmów, warsztatów i spotkań z inspirującymi ekspertami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję