Reklama

Wielka symfonia serc

Niedziela lubelska 44/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matka Teresa z Kalkuty zgromadziła wiernych na odpuście w najmłodszej parafii w Chełmie. 27 września miała bowiem miejsce pierwsza w historii wspólnoty wizytacja kanoniczna, którą przeprowadził abp Józef Życiński. Pasterza, który przez cały dzień spotykał się z dziećmi, młodzieżą i całą społecznością osiedla Malowanego, w imieniu parafian powitał Legion Maryi (Anna Farima) i Koła Różańcowe, a wdzięczność wyrazili Krystyna Olesiejuk i Waldemar Kuśmierz.

Na wzór Patronki

Reklama

Odwiedziny Metropolity Lubelskiego, który od erygowania parafii - votum wdzięczności za dar pontyfikatu Jana Pawła II - wspiera Chełmian w dziele budowania kościoła, miały pasterski charakter. Ksiądz Arcybiskup modlił się wraz z wiernymi, głosił Słowo Boże, spotkał się z przedstawicielami Rady Duszpasterskiej, Akcji Katolickiej, Legionu Maryi i Koła Żywego Różańca. Mógł zobaczyć, w jak imponującym tempie rośnie nowa świątynia i zaplecze administracyjno-plebanijne, ale przede wszystkim doświadczyć wspólnoty Kościoła. Podkreślił to w homilii, mówiąc, że gromadzący się na modlitwie w tym miejscu uczestniczą w Kościele Chrystusa, współpracując ze swoimi duszpasterzami - proboszczem ks. Dariuszem Tkaczykiem i ks. Sławomirem Kaliszukiem w dziele budowania nowej świątyni, ale też tworząc klimat jedności. - Ta współpraca wyraża się także w naśladowaniu życia Patronki - zauważył Metropolita. - Współczesny świat nie lubi samotnych bohaterek, które zamiast siedzieć i narzekać na swoje frustracje i stresy, poświęcają się i biegną, by nieść pomoc ubogim i bezdomnym. A taka była bł. Matka Teresa z Kalkuty. Jej osobowość, poświęcenie, bycie dla innych było czymś pięknym i wielkim.
Ksiądz Arcybiskup życzył także, by dziś człowiek potrafił czcić Boga wielością języków i charyzmatów: - Niech się z tego tworzy i rozwija wielka symfonia Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na chwałę Boga

Wizytacja kanoniczna to - cytując za Janem Pawłem II - czas, w którym biskup „najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei”. - Tak było u Matki Teresy - mówili Chełmianie. Ale w czasie wizytacji Ksiądz Proboszcz przedstawił także sprawozdanie z działalności wspólnoty. Ks. Dariusz Tkaczyk, nowy wicedziekan dekanatu Chełm-Zachód, przypomniał początki najmłodszej chełmskiej wspólnoty parafialnej: 26 lutego 2006 r. erygowanie parafii, 8 lipca 2006 r. poświęcenie kaplicy i placu pod budowę kościoła, 5 września 2008 r. wmurowanie kamienia węgielnego. Trudno wymienić wszystko, co się działo w tym czasie, ale każdy może dostrzec, że z poświęceniem i determinacją podejmowano poszczególne zadania, by wybudować kościół i stworzyć utożsamiającą się z nim wspólnotę. Nowa świątynia rośnie na chwałę Bożą i ku radości ludzi.

Z nadzieją w przyszłość

W tym roku zamontowano na kościele konstrukcję stalową na dachu i pokryto dach, czego w darze dla parafii dokonały firmy Władysławy i Adama Dywańskich oraz Anety i Tomasza Dywańskich. Na szczycie kościoła umieszczono 10 m krzyż, którego fundatorami są Danuta i Wiesław Drabikowie. Dzięki Leszkowi Kowalskiemu i firmie Fortex wstawiono okna i wykonano kopułę. Rodziny Zofii i Tadeusza Śmigasiewiczów oraz Teresy i Mariana Kobusów ufundowały dzwony. Ksiądz Proboszcz wyraził wdzięczność także dla Elżbiety i Marka Sabów oraz Marioli i Andrzeja Troińskich oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji dzieła Bożego. Jako „skarb parafii”, ks. Dariusz Tkaczyk wymienił m.in. Krystynę Olesiejuk, Bożenę Leszczuk, Joannę Grzeszczuk, Tadeusza Miazio, Lucjana Mazurka i Jana Farima.
Parafia bł. Matki Teresy z Kalkuty przy ul. Kochanowskiego w Chełmie to młoda, tętniąca życiem i rozwijająca się wspólnota. Chociaż parafian czeka jeszcze daleka droga do tego, by móc w przestrzennych murach nowej świątyni oddawać cześć Bogu i uświęcać samego siebie, to zapał i podejmowane działania każą z nadzieją spoglądać w przyszłość i oczekiwać, że już niedługo kościół zostanie oddany do użytku.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Przemienienia Pańskiego

[ TEMATY ]

Przemienienie Pańskie

Graziako

„Przemienienie Pańskie” (XVII wiek)/Fot. Graziako

„Przemienienie Pańskie” (XVII wiek)/Fot. Graziako

6 sierpnia Kościół obchodzi Święto Przemienienia Pańskiego zwane także epifanią lub teofanią. Liturgia tego dnia wspomina opisane w ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo.

Czytany w liturgii ewangeliczny opis Przemienienia Pańskiego pełen jest znaczeń symbolicznych: góra, światło i obłok są w Biblii charakterystyczne dla objawień Boga. "Jezus wziął ze sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich" (Mt 17,1). Twarz Jezusa zajaśniała jak słońce, szata była biała jak światło, ukazali się też Mojżesz i Eliasz a z obłoku dobiegł głos Boga.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed Wniebowzięciem NMP

[ TEMATY ]

nowenna

Wniebowzięcie NMP

Adobe Stock

6 sierpnia rozpoczynamy dziewięciodniową nowennę, która przygotuje nas do Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

„O Matko niech pieśń moja dziś ku Tobie płynie,
CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski, uczestnik 45 Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej: w pielgrzymowaniu jest wiele duchowego dobra

2026-08-06 19:53

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

#Pielgrzymka

BP KEP

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

W pielgrzymowaniu jest wiele duchowego dobra, życzę więc wytrwałości tym, którzy z prastarej Wiślicy podążają na Jasną Górę, aby mieli duchową satysfakcję, a tym którzy wspomagają ich duchowo, aby to czynili ochotnie - mówi w rozmowie z KAI biskup kielecki Jan Piotrowski, który jest jednym z pielgrzymów 45 Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę.

Rozpoczęła się ona wczoraj w Wiślicy. Przed pielgrzymami ok. 210 km drogi. Do jasnogórskiego sanktuarium dotrą 13 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję