Reklama

W domu rodzinnym, braterskim i gościnnym, ze Św. Mikołajem - dobroczyńcą z wyobraźnią miłosierdzia

Niedziela małopolska 49/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Sługa Boży Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Christifideles laici”, poświęconej powołaniu i misji świeckich w Kościele i współczesnym świecie, pisze: „Parafia (...) choć czasem bywa uboga w ludzi i środki, niekiedy rozproszona na rozległych obszarach, albo zagubiona w ludnych, pełnych chaosu dzielnicach wielkich metropolii, nigdy nie jest po prostu strukturą, terytorium, budynkiem, ale raczej „rodziną Bożą jako braci ożywionych duchem jedności”, „domem rodzinnym, braterskim i gościnnym”, „wspólnotą wiernych”. (...) Jest zbudowana na gruncie rzeczywistości teologicznej, bowiem jest ona wspólnotą eucharystyczną, czyli wspólnotą zdolną do sprawowania Eucharystii, będącej żywym źródłem jej wzrostu i sakramentalnym węzłem jej komunii z całym Kościołem”.(n.26) Słowa te mocno zapisały się w sercu proboszcza parafii św. Mikołaja - ks. dr. Tadeusza Noska, który z woli kard. Stanisława Dziwisza objął ją swoją opieką duszpasterską.
Ks. Tadeusz Nosek jako proboszcz pracuje w parafii od 1 lipca 2008. Wcześniej był wykładowcą na KUL-u oraz w Papieskiej Akademii Teologicznej - obecnie Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, gdzie nadal pracuje. Po święceniach kapłańskich przez 4 lata był wikarym w parafiach archidiecezji krakowskiej. Później został wysłany na dalsze studia do Lublina, gdzie kształcił się pod okiem śp. ks. prof. Mieczysława Majewskiego w Instytucie Teologii Pastoralnej w zakresie katechetyki. Pracował także w Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Z bagażem tych doświadczeń, po kilkunastu latach pracy naukowo-dydaktycznej, został skierowany do posługi proboszcza w parafii św. Mikołaja w Krakowie.
- Jestem w parafii od niedawna - mówi ks. Nosek - i tak naprawdę cały czas staram się poznawać jej specyfikę, próbuję patrzeć na duszpasterstwo w świetle soborowej zasady wierności człowiekowi i Bogu w Kościele. Przez ostatnie lata zajmowałem się sprawami pastoralno-katechetycznymi raczej teoretycznie. Teraz przyszedł czas, by tę teorię wprowadzać w życie w miejscu, do którego zostałem posłany. Uczę się Kościoła niejako na nowo. Bardzo bliskie mi jest nauczanie Papieża Jana Pawła II, który pisał o naszym powołaniu we wspólnocie parafialnej: „Chociaż wspólnota kościelna zawsze posiada wymiar powszechny, to jednak swój najbardziej bezpośredni i widzialny wyraz znajduje w życiu parafii. Parafia jest (...) poniekąd samym Kościołem zamieszkującym pośród swych synów i córek. Wszyscy powinniśmy odkryć, poprzez wiarę, prawdziwe oblicze parafii, czyli samą „tajemnicę” Kościoła, który właśnie w niej istnieje i działa”. - Bardzo zależy mi na tym - mówi Ksiądz Proboszcz - by słowa Papieża wprowadzać w życie, właśnie tu w naszej parafii. By to miejsce było dla wszystkich jej mieszkańców, ale i gości, prawdziwie „domem rodzinnym, braterskim i gościnnym” - dodaje.

Bogactwo duchowości i charyzmatów

Reklama

Kościół św. Mikołaja usytuowany jest wśród budynków kliniki uniwersyteckiej przy ul. Kopernika 9. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XIII wieku. Jest to jeden z najstarszych kościołów Krakowa. I chociaż przy tej samej ulicy stoją dziś jeszcze trzy inne kościoły: Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, znany jako kościół św. Łazarza, bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz kościół pw. św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, to tylko w kościele św. Mikołaja znajduje się chrzcielnica, przy której na przestrzeni wieków tysiące osób rozpoczęło i nadal może rozpoczynać swą przygodę wiary, nadziei i miłości w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. - Parafia nasza obejmuje terytorialnie znaczną przestrzeń kulturalno-religijną w Śródmieściu Krakowa. W granicach parafii św. Mikołaja znajdują się także: kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Rakowickiej, rektorat kościoła Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim, a także klasztory i domy zakonne Ojców Jezuitów, Karmelitów Bosych i Franciszkanów oraz Sióstr Felicjanek, Karmelitanek Bosych, Serafitek, Sług Jezusa. - To wielki potencjał duchowości i charyzmatów w naszej wspólnocie parafialnej - mówi Ksiądz Proboszcz. - Oprócz zgromadzeń zakonnych trzeba pamiętać o wszystkich kapelaniach szpitalnych i kapłanach, pełniących posługę wśród pacjentów szpitali uniwersyteckich, jak również o duszpasterzach akademickich. To tu właśnie osoby konsekrowane i świeccy w szczególny sposób otwierają się na Boga bogatego w miłosierdzie, dając żywe świadectwo uczynków miłosierdzia co do duszy i ciała każdej osoby ludzkiej. A ich osobista i pogłębiona relacja z Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym stanowi duchowy fundament naszej parafii - dopowiada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Specyfika parafii

Na terenie parafii znajduje się 5 wyższych uczelni - jezuickie „Ignatianum”, Collegium Medicum UJ, Uniwersytet Ekonomiczny, Małopolska Wyższa Szkoła Zawodowa, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera. - To przestrzeń do zagospodarowania przez szeroko pojęte duszpasterstwo akademickie. Jest też cały kompleks klinik uniwersyteckich oraz domy dla osób w podeszłym wieku, objętych duszpasterstwem kapelanów, którymi są ojcowie jezuici i misjonarze. Oprócz posługi chorym w szpitalach i klinikach - mówi Ksiądz Proboszcz - w każdy pierwszy piątek i sobotę miesiąca, odwiedzamy wraz z księżmi wikarymi ok. 60 chorych parafian. Można zaobserwować także rozwój duszpasterstw wśród lekarzy i innych pracowników Służby Zdrowia. Swoją działalność prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych, które stara się m.in. szerzyć wiedzę o życiu i posłudze służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. To jest swoista specyfika naszej parafii.

Dobroczynność z wyobraźnią miłosierdzia

Duszpasterstwo parafii św. Mikołaja należy raczej do tradycyjnych. - Na razie - mówi Ksiądz Proboszcz - nie działa tutaj zbyt wiele grup związanych z duszpasterstwem dzieci i młodzieży. A przecież kiedyś była tu siedziba Grup Apostolskich i KSM-u. Staramy się więc być otwarci na pomysłowych młodych ludzi i duszpasterzy, którzy będą chcieli realizować swoje pomysły pod opieką św. Mikołaja. Chciałbym także ukierunkować duszpasterstwo zwyczajne w parafii, uwzględniając pielgrzymkowe nauczanie Jana Pawła II. Bardzo zależy mi, by uwrażliwiać moich parafian i wszystkich ludzi dobrej woli na dobroczynność z wyobraźnią miłosierdzia. Bo przecież św. Mikołaj, nasz patron, jest żywą ikoną dobroczynności z wyobraźnią miłosierdzia dla wszystkich wierzących w Chrystusa, i nie tylko. Muszę jednak podkreślić - mówi ks. Nosek - że w parafii działa anonimowo i bezinteresownie bardzo wiele osób, które rzetelnie i systematycznie świadczą pomoc potrzebującym. To tacy święci Mikołajowie wśród nas. Pracują cicho i skutecznie. Wszak dobroczynność prawdziwych uczniów Chrystusa ma urzeczywistniać się na co dzień „ze względu na Ojca, który widzi w ukryciu, a nie by nas ludzie chwalili” (por. Mt 6, 2-4). Doceniam tę pracę i trud i chciałbym w tym roku w szczególny sposób podziękować Miłosiernemu Jezusowi za ich oddanie dziełom miłosierdzia. Pragnę w czasie obchodów odpustowych ku czci św. Mikołaja, włączyć ich do „Orszaku” naszego Patrona - dobroczyńcy z wyobraźnią miłosierdzia, który przejedzie ulicami miasta - mówi ks. Nosek.

Czerpać moc wiary, nadziei i miłości

- W tym stosunkowo nowym wyzwaniu, jakim jest dla mnie bycie proboszczem u św. Mikołaja, przyglądam się całemu bogactwu, do którego zostałem skierowany, oraz staram się wydobyć z niego wartości, które przetrwały, i ducha nie gasząc, dodać coś nowego - mówi z zadumą Ksiądz Proboszcz. - Mamy tu wiele możliwości, wiele miejsc do zagospodarowania, jak choćby ogród przyparafialny, który, jak ufam, już niedługo stanie się Ogrodem Świateł Miłosierdzia - miejscem szczególnej czci Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego o charakterze duszpastersko-rekreacyjnym. Marzę, by właśnie tu, w parafii rozumianej jako wspólnota wspólnot, każdy parafianin, i każdy przechodzień odwiedzający nas, mogli odkrywać i kształtować w sobie chrześcijańskie spojrzenie na świat. Spojrzenie, które w nas samych i w otaczającym nas świecie przede wszystkim będzie dostrzegało dobro, jakie Bóg nieustannie nam komunikuje, z jednoczesną świadomością naszych ludzkich słabości, będących smutnym dziedzictwem grzechu pierworodnego. A najważniejsze, byśmy wszystko, co jest naszą codziennością, odnosili do Tajemnicy Paschalnej Jezusa Chrystusa, która nadaje sens naszej teraźniejszości i przyszłości. Bardzo chciałbym - mówi ks. Nosek, aby wszyscy parafianie i goście naszej wspólnoty parafialnej nie zatrzymywali się jedynie na tajemnicy Chrystusa Ukrzyżowanego, ale by dali się podprowadzić ku Zmartwychwstałemu, Który jest, był i przychodzi. Przecież prawdziwe, radosne chrześcijaństwo wypływa właśnie z Misterium Paschalnego! Ufam, że wspólnie z osobami, które chcą rozwijać swoją więź z Chrystusem, a więc z ludźmi dobrej woli, naszymi parafianami, doświadczymy prawdziwej wspólnoty, w której będziemy formować się i wzrastać, czerpiąc siły z Ewangelii i Eucharystii, będącej szczytem i źródłem chrześcijańskiego życia oraz owocnego duszpasterzowania w Kościele Chrystusowym - kończy z uśmiechem Ksiądz Proboszcz.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdzie zamieszka nowy papież Leon XIV?

2025-05-09 13:16

[ TEMATY ]

Dom św. Marty

Pałac Apostolski

Papież Leon XIV

gdzie zamieszka

Ks. Zbigniew Chromy

Watykan. Pałac Apostolski

Watykan. Pałac Apostolski

Papież Leon XIV, wybrany w czwartek na konklawe, na razie mieszka w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie przebywali w czasie konklawe wszyscy kardynałowie elektorzy - podała Ansa. Jak podkreśliła włoska agencja, nowy papież podejmie decyzję, czy zechce zamieszkać w apartamencie w Pałacu Apostolskim.

Od 2013 r. papieski apartament w Pałacu Apostolskim jest pusty, ponieważ papież Franciszek przez cały pontyfikat mieszkał w Domu Świętej Marty.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV - „Serce duszpasterza, doświadczenie w zarządzaniu, globalna wizja”

2025-05-09 17:44

[ TEMATY ]

biogram

zakonnik

Papież Leon XIV

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Kim jest nowy papież Leon XIV? Pierwszy biskup Rzymu urodzony w Ameryce Północnej jest potomkiem imigrantów z Europy. Ostro krytykuje politykę migracyjną administracji Donalda Trumpa. Z wykształcenia jest matematykiem i kanonistą. Jako zakonnik-augustianin został misjonarzem, a następnie biskupem, który przez osiem lat kierował diecezją Chiclayo w Peru. Przez ostatnie dwa lata był prefektem Dykasterii ds. Biskupów. Jest fanem baseballu i tenisistą amatorem. Jeździ konno. Słucha jazzu.

Kathleen Sprows Cummings, wykładająca historię na amerykańskim Uniwersytecie Notre Dame, w trzech punktach charakteryzuje nowego papieża: „serce duszpasterza, doświadczenie w zarządzaniu, globalna wizja”.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV to Papież głęboko zakorzeniony w myśli i duchowości św. Augustyna

2025-05-09 19:15

[ TEMATY ]

św. Augustyn

Papież Leon XIV

Vatican News

Grób św. Augustyna w Pawii

Grób św. Augustyna w Pawii

Leon XIV jest głęboko zakorzeniony w teologii, a przede wszystkim w duchowości i myśli św. Augustyna – mówi o. Gianfranco Casagrande, kustosz relikwii świętego biskupa Hippony. Jego zdaniem skorzysta na tym cały Kościół. Pomoże to w głębszym przylgnięciu do Chrystusa zmartwychwstałego, bo tylko z tego, jak podkreśla, rodzi się jedność, poczucie, że jesteśmy braćmi i siostrami.

O. Casagrande jest przełożonym wspólnoty augustianów w Pawii, gdzie czczone są relikwie św. Augustyna. Jest przekonany, że ten starożytny Ojciec Kościoła będzie wspierał posługę Leona XIV. Symbolicznym tego wyrazem jest świeca, którą augustianie w Pawii zapalili przy grobie swego założyciela, jak tylko dotarła do nich wiadomość o wyniku konklawe. Jak mówi, to właśnie tu znajduje się też serce nowego Papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję