Reklama

20 lat wspólnego tworzenia dobra pod opieką św. Barbary

Niedziela sandomierska 49/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tarnobrzeska parafia przy działkach zrodziła się z inicjatywy ówczesnego biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka. Minęło 20 lat od kanonicznego erygowania nowej placówki duszpasterskiej. Jubileusz może nie za wielki, ale jakże ważny dla tych, którzy tę wspólnotę tworzą.

Nieco przeszłości

Z całej Polski ludzie tutaj ściągali, bo o pracę łatwo było i mieszkania szybko się dostawało. Siarką słynął Tarnobrzeg. A ludzie Boga potrzebowali na swoją codzienność. Bogiem chcieli też to miasto rozsławiać. Dlatego powstał pomysł stworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego: wyboru jego miejsca dokonał ks. prał. Michał Józefczyk, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie - pod jego kierunkiem postawiono drewnianą kaplicę, dokonano adaptacji budynku gospodarczego na potrzeby salki katechetycznej, doprowadzono do stanu surowego budowę domu parafialnego. W tych pionierskich warunkach, przy braku przychylności ówczesnych władz, kapłani z parafii prawie przez 2 lata pełnili posługę duszpasterską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważne karty historii parafii

21 czerwca1989 r. bp Ignacy Tokarczuk erygował przy istniejącym ośrodku duszpasterskim nową parafię pod wezwaniem św. Barbary, patronki górniczej braci, ustalając jej granice oraz zobowiązując wiernych do wybudowania w przyszłości kościoła. Parafia została wydzielona z dotychczasowego terytorium parafii Ojców Dominikanów. Mocą wydanego w tym dniu dekretu proboszczem nowej parafii został ks. Stanisław Bar. Pod kierunkiem nowego proboszcza została dokończona budowa domu parafialnego, który do czasu zakończenia budowy kościoła spełniał funkcję plebanii oraz domu katechetycznego. Równocześnie z pracami zmierzającymi do stworzenia wystarczającego dla tego typu parafii zaplecza duszpasterskiego, podjęte zostały zadania właściwe duchowemu wymiarowi parafii. Ten trudny proces integracji, tworzenia tradycji i struktur tej młodej parafii trwa nadal.
Budowę nowego kościoła rozpoczęto w miesiąc po tym jak 3 maja 1990 r. bp Edward Białogłowski poświęcił plac pod budowę. W uroczystość św. Barbary, 4 grudnia 1991 r., abp Ignacy Tokarczuk wmurował poświęcony przez Ojca Świętego kamień węgielny. Rozpoczęcie budowy, a następnie jej kontynuowanie było możliwe dzięki finansowej i sprzętowej pomocy KiZPS „Siarkopol”. Inne zakłady pracy, w tym budowlane TPB, kierownictwa i młodzież warsztatów Zespołu Szkół Budowlanych i Górniczych, wielu mieszkańców Tarnobrzega i okolicy, a przede wszystkim mieszkańcy parafii swoimi modlitwami, swą pracą oraz odkładanymi często ze swego niedostatku ofiarami, wspierali od początku dzieło budowy. Dzięki temu zaangażowaniu 4 grudnia1995 bp Wacław Świerzawski mógł odprawić w niewykończonym jeszcze kościele pierwszą Mszę św., a 26 października 1996 r. można było dokonać poświęcenia i konsekracji nowej świątyni. Do tego wydarzenia parafia duchowo przygotowała się poprzez misje św. Doniosłego aktu poświęcenia i konsekracji dokonał bp Edward Frankowski. Drewniany budynek dotychczasowego kościoła przekazano nowo tworzącej się parafii św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim.
W parafii, od początku jej ustanowienia, posługę proboszcza pełni ks. Stanisław Bar, obecnie również dziekan dekanatu Tarnobrzeg Płn, wybrany w nowych wyborach na kolejną kadencję. W nowym budynku kościoła i złączonego z nim zaplecza swoje lokum znalazły parafialne grupy duszpasterskie dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieści się w nim również Ośrodek Formacyjny Ruchu Światło-Życie, z którego korzysta młodzież z całej diecezji oraz świetlica, z której korzystają młodzież i dzieci z terenu parafii i miasta.

Z troski o człowieka

Parafialna codzienność to nie tylko duszpasterskie obowiązki, nabożeństwa, modlitwa. Parafialna codzinność to także różnorodność działań i przedsięwzięć. Przy parafii św. Barbary funkcjonuje od lutego 1998 r. świetlica. Powstała oba z inicjatywy ks. prob. Stanisława Bara i działa w przygotowanej do tego celu sali na zapleczu duszpasterskim kościoła. Jej zadaniem jest stworzenia dzieciom i młodzieży miejsca, gdzie kulturalnie mogą spędzić wolny czas, zagrać w ping-ponga i inne gry świetlicowe, napić się herbaty, zjeść ciastko. Świetlica daje także dzieciom i młodzieży z domów mniej zasobnych finansowo możliwość skorzystania z korepetycji, dostępu do nauki przy komputerze (programy językowe i nie tylko), odrobienia lekcji. Finansowo projekt otwarcia świetlicy poparł Zarząd Miasta z ówczesnym prezydentem Stanisławem Żwirukiem na czele, a wspiera obecny Zarząd Miasta na czele z Janem Dziubińskim - prezydentem miasta. W ramach zajęć świetlicowych odbywały się w ubiegłym roku szkolnym korepetycje dla dzieci i młodzieży. Obecnie przy świetlicy działa kółko modelarskie, które prowadzą: pp. L. Błach i E. Markiewicz oraz kółko teatralne prowadzone przez Katarzynę Tarkowską.
Przy parafii działa także siłownia, integracyjna świetlica dla dzieci dysfunkcyjnych, nad którą patronat objęła Akcja Katolicka. Duże zaangażowanie w sprawy parafii wyrażają poszczególne grupy duszpasterskie: Wspólnota Królowej Pokoju, Bractwo św. Józefa, Grupy dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Rodzin, Domowy Kościół, grupy młodzieżowe. Gościnna parafia, przyjmująca młodzież z całej diecezji, udzieliła także miejsc na działalność sandomierskiej edycji tygodnika „Niedziela”, za co Księdzu Proboszczowi należy się wielkie uznanie i wdzięczność. W czasie wakacji parafia organizuje kolonie dla dzieci z biednych rodzin w należącym do parafii ośrodku w Mędrowie.
„Tamy dobru nie stawiam” - powtarza często Ksiądz Proboszcz i dobra przez parafie św. Barbary rozlewa się sporo. Każdy, na miarę swoich możliwości, dobra tutaj wnosi wiele, a nad wszystkim czuwa, spoglądająca znad ołtarza św. Barbara, od której dobroci, mądrości i odważnej wiary uczą się tutaj od dwudziestu lat.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym Miłosierdziu Bożemu!

2025-04-28 21:39

[ TEMATY ]

Filipiny

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

W tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia Filipiny stały się pierwszym krajem na świecie, który całkowicie poświęcił się Jezusowi dzięki Bożemu Miłosierdziu. W tym wyspiarskim dalekowschodnim państwie azjatyckim orędzie i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, nazywane największym ruchem oddolnym w historii Kościoła katolickiego, jest szczególnie popularne. W archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w El Salvador koło Cagayan de Oro w prowincji Misamis Oriental w północnej części wyspy Mindanao odbywają się największe na świecie obchody tego święta, przyciągające ponad 57 tys. pielgrzymów z całej Azji.

„Jest to niezwykłe i bezprecedensowe wydarzenie. Nigdy wcześniej w historii świata nie zdarzyło się, aby cały kraj poświęcił się Miłosierdziu Bożemu. Wierzę, że biskupów natchnął Duch Święty, aby prowadzić nasz kraj [przez tę konsekrację] do świętości” - powiedział o. James Cervantes ze Zgromadzenia Marianów Niepokalanego Poczęcia (MIC), oddanego szerzeniu orędzia Miłosierdzia Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Bodnar o zabójstwie lekarza: osobą zatrzymaną w tej sprawie jest funkcjonariusz Służby Więziennej

2025-04-30 07:20

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

nożownik

PAP/Art Service

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar oświadczył we wtorek wieczorem w Katowicach, że osobą, która została zatrzymana w sprawie zabójstwa lekarza Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, okazał się funkcjonariusz Służby Więziennej.

We wtorek zamordowany został lekarz ortopeda krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego Tomasz Solecki. Do gabinetu, w którym badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował medyka nożem. Lekarz mimo wysiłków personelu medycznego zmarł. W sprawie zabójstwa śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa Kraków Podgórze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję