Reklama

Dzieje kościoła i parafii pw. św. Józefa w Wieluniu

W kończącym się już bieżącym roku przypadła 280. rocznica pierwszej konsekracji kościoła pw. św. Józefa w Wieluniu. Z tej okazji warto przybliżyć pokrótce jego dzieje

Niedziela częstochowska 50/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki kościoła są związane z pijarami, którzy pojawili się w Wieluniu pod koniec XVII w. Za inicjatora i fundatora pijarskiej placówki uważano Wojciecha Kazimierza Urbańskiego, ówczesnego kasztelana wieluńskiego i jego żonę Katarzynę z Niezabitowskich. Pierwsi zakonnicy przybyli prawdopodobnie 1 sierpnia 1690 r. Już 1 października tegoż roku wspomniano o. Hipolita od św. Józefa, kaznodzieję pijarów z Wielunia wśród uczestników uroczystości zaprowadzenia bractwa św. Izydora w Cieszęcinie.
Do budowy obecnego kościoła doszło przed 1730 r. Jego fundatorem był sędzia ziemski wieluński, Hieronim Wierusz Niemojewski. Pełnił on swoją funkcję w latach 1721-26. Prawdopodobnie zapisał pewne fundusze na budowę nowej świątyni jeszcze przed swoją śmiercią w 1726 r. Możliwe, że prace budowlane rozpoczęto jeszcze za życia dobrodzieja. Bp Franciszek Józef Kraszkowski, sufragan gnieźnieński konsekrował kościół 9 października 1729 r. nadając mu wezwanie św. Józefa i udzielając tego dnia święceń diakonatu pijarowi Ignacemu od św. Józefa (Janowi Jakubowskiemu), późniejszemu rektorowi kolegium w latach 1745-51. Konsekrator wyznaczył jednocześnie rocznicę poświęcenia kościoła na drugą niedzielę października. Prawdopodobnie używano także drugiego wezwania świątyni: Zaślubin Najświętszej Maryi Panny.
Konsekracja kościoła nie oznaczała jednak ostatecznego zakończenia budowy, gdyż prace trwały nadal. Do ich zakończenia przyczyniła się Krystyna z Długopolskich Karśnicka. W 1743 r. zapisała ona sumę 1000 złotych węgierskich na budowę dwóch wież. Ukończono je zapewne przed 1748 r. W następnym roku, 1749, zwieńczono je kopułami.
Kościół, zachowany do dziś, jest kościołem wybudowanym na osi północ-południe, z prezbiterium od strony południowej. Jest budowlą trójnawową w kształcie bazyliki. Prezbiterium na planie prostokąta jest niższe i zamknięte wewnątrz półkoliście. Nawy boczne są podzielone na trzy kaplice i połączone ze sobą wąskimi przejściami. Wszystkie kaplice otwierają się na nawę główną arkadami filarowymi. Mają sklepienia kolebkowe z lunetami, tzn. z odcinkami sklepienia poprzecznymi w stosunku do sklepienia budynku na gurtach, czyli płaskich konstrukcyjnych łukach, które wzmacniają i podtrzymują sklepienie między przęsłami. Po obydwu stronach prezbiterium znajdują się dwa pomieszczenia. Jedno, od strony zachodniej, zapewne było i jest zakrystią. Drugie, od strony wschodniej było prawdopodobnie jakimś składem. Nad zakrystią mieścił się chór zakonny, najprawdopodobniej z jakimś oknem na prezbiterium. Fasada kościoła jest dwuwieżowa, podzielona na trzy części za pomocą pilastrów. W części środkowej wieńczy ją trójkątny szczyt.
Budowniczym kościoła był ks. Stanisław od św. Barbary (Kazimierz Strzelecki). Pełnił on funkcję rektora kolegium wieluńskiego pijarów w latach 1723-32 i 1738-41.
W nowej świątyni było siedem ołtarzy, jeden w prezbiterium i pozostałe w kaplicach. W 1749 r. wyliczono: wielki ołtarz pw. Zaślubin Najświętszej Maryi Panny, który nie był złocony; złocony ołtarz pw. Serca Jezusowego; ołtarz Maryi Niepokalanie Poczętej ze starymi złoceniami; ołtarz Przemienienia Pańskiego i św. Wawrzyńca bez złoceń; złocony ołtarz pw. św. Jana Nepomucena; złocony ołtarz pw. św. Antoniego; złocony ołtarz pw. św. Franciszka Ksawerego.
Z upływem lat upiększano wnętrze kościoła, kładąc złocenia i malowidła oraz zawieszając nowe obrazy. Na ścianie frontowej kościoła umieszczono 8 września 1748 r. złoconą statuę św. Józefa, zapewne Oblubieńca.
W 1750 r. zainstalowano nowe tabernakulum w głównym ołtarzu. W dziesięć lat później umieszczono w nim obrazy św. Tekli i św. Józefa. Na chórze umieszczono siedmiogłosowe organy. W podziemiach świątyni znajdował się grobowiec rodziny Niemojewskich. Jego budowę zakończył w 1784 r. Felicjan Niemojewski, podczaszy wieluński.
Nieszczęścia spadające na Wieluń nie ominęły kościoła pijarów. W 1795 r. pożar dokonał dużych spustoszeń i dopiero w 1801 r. zakończono odbudowę świątyni. Wtedy także Robert Stankiewicz ozdobił kościół freskami. W nawach bocznych namalowano m.in. iluzjonistycznie ołtarze z obrazami: Przemienienia Pańskiego, Rozmnożenia chlebów, św. Jana Nepomucenia, św. męczenniczki?, Objawienia św. Jana Kalastantego i św. Barbary.
W XIX wieku kościół został kilkakrotnie dotknięty pożarami, m.in. 18 czerwca 1858 r. i 19 marca 1868 r. Po kasacie klasztoru pijarów w nocy z 27 na 28 listopada 1864 r. i pożarze kościoła w 1868 r. Rosjanie zamierzali przebudować go na cerkiew prawosławną. Tylko dzięki zdecydowanej postawie mieszkańców Wielunia, którzy powołali Obywatelski Komitet Odbudowy Kościoła, udało się zapobiec tym planom. Odbudowaną świątynię konsekrował w 1880 r. biskup włocławski Wincenty Teofil Popiel. Od tego czasu pełniła ona funkcję kościoła szkolnego.
W 1933 r. odnowiono tynki fasady kościoła i wymalowano jego wnętrze. Kolejne remonty przeprowadzono w 1950 r. i w latach 1957-58. Naprawiono dachy i okna oraz przystosowano świątynię do potrzeb duszpasterstwa parafialnego. W 1960 r. zakupiono dzwony i odnowiono tynki zewnętrzne.
W latach 1973-2002, za czasów ks. Michała Sudoła, przeprowadzono wiele prac remontowo-renowacyjnych świątyni. W 1974 r. rozpoczęto główne prace wewnątrz kościoła. Usunięto wtedy zniszczoną drewnianą podłogę i położono marmurową posadzkę. Wyremontowano zabytkowy ołtarz główny i umieszczono w kościele ołtarz soborowy, dwa konfesjonały i ławki. Odnowiono tynki i zabytkową malaturę. Wstawiono nowe drzwi i okna. Założono instalację elektryczną, głośnikową i odgromieniową oraz napęd elektryczny dzwonów.
Uporządkowano także podziemia kościoła. Urządzono w nich kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą poświęcił w 1976 r. bp Franciszek Musiel w 25. rocznicę poświęcenia się Narodu Polskiego Sercu Jezusowemu. Parafia uzyskała wtedy także prawo odpustu w tę uroczystość, obok głównego odpustu parafialnego ku czci św. Józefa 19 marca. W kaplicy sprawowano nabożeństwa w czasie remontów głównego kościoła w następnych latach a potem była miejscem okolicznościowych nabożeństw i spotkań formacyjnych dla narzeczonych.
Uporządkowano również otoczenie kościoła usuwając różne budynki przylegające do ścian kościoła. Z tyłu świątyni zlikwidowano magazyny „Ruchu”. Od strony wschodniej wyburzono dom mieszkalny, w którym przebywały cztery rodziny. Od strony obecnego parkingu usunięto różne szopy. Dzięki tym pracom odsłonięto całą świątynię i uzyskano wolne obejście procesyjne wokół niej. W latach 80. i 90. XX wieku przeprowadzono kolejne prace remontowe. Odnowiono i pomalowano tynki, zainstalowano nowe 13-głosowe organy i witraż św. Józefa nad nimi. Założono elektryczną instalację grzewczą w kościele i w kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego. Zawieszono nowe stacje drogi krzyżowej. Wyremontowano dach i wieże pokrywając je blachą miedzianą. W 1995 r. odmalowano ponownie kościół z zewnątrz. Wkrótce potem dzięki życzliwości władz miasta urządzono wokół świątyni nowoczesne otoczenie. Utworzono wtedy malowniczą ul. Pijarską.
Biskup częstochowski Zdzisław Goliński erygował 7 maja 1957 r. parafię przy kościele pw. św. Józefa. Wyłączył ją w całości z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu. Dwa lata później, 29 maja 1959 r., dołączono do niej miejscowości: Urbanice z parafii w Rudzie, Bieniądzice z kolonią Chrusty (dziś ul. Jagiełły) i domy przy cukrowni z parafii Czarnożyły.
Plebanią stał się zabytkowy budynek z 1844 r. pełniący już tę funkcję przed II wojną światową. Ks. Michał Sudoł przeprowadził szereg prac remontowych. Wymieniono dach i dano nowe poszycie, nowe sufity, drzwi i okna. Wybudowano łazienki. Dokonano także wymiany ogrodzenia posesji plebańskiej. Pojawiło się nowe, kamienno-żelazne ogrodzenie. Wyremontowono także dawną organistówkę (budynki obok plebanii). Wymieniono dach, dano nowe poszycie i zaadoptowano je na salki katechetyczne.
Z myślą o działalności katechetycznej w Niedzielsku wykupiono w tej miejscowości działkę pod budowę salki katechetycznej. Zaniechano jednak budowy z chwilą powrotu nauczania religii do szkół.
W trosce o dawne miejsce kultu, jakim był teren po zniszczonej przez hitlerowców farze wieluńskiej, podjęto starania o przejęcie go od władz miejskich. Po II wojnie światowej był on m.in. częścią parku. Parafia św. Józefa uzyskała prawo własności gruntu i razem z parafią kolegiacką dokonano odsłonięcia fundamentów dawnej kolegiaty wieluńskiej. W tym czasie zostały przeprowadzone liczne prace wykopaliskowe. Ustawiono także krzyż jako pomnik, przed którym odbywają się różne uroczystości religijno-patriotyczne.
Kolejny proboszcz, ks. Marian Mermer kontynuował prace modernizacyjne. Dobudowano nową klatkę schodową i przebudowano wnętrze.
28 lutego 1987 r. na terenie parafii bp Stanisław Nowak utworzył wikariat terenowy pw. św. Jana Chrzciciela. W następnym roku, 28 marca 1988 r., przekształcił go w pełnoprawną parafię wydzieloną z obszaru parafii św. Józefa. W jej skład weszły m.in. osiedla: Stare Sady i Waryńskiego (dziś Wyszyńskiego). Okrojoną parafię św. Józefa powiększono wkrótce potem o osiedle Kopernika i bloki przy ul. Paderewskiego, Piłsudskiego i Curie-Skłodowskiej, wydzielone z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
W minionym okresie parafią św. Józefa zarządzali księża: Stanisław Zgoda (1957-59), Feliks Litewka (1959-73), Michał Sudoł (1973-2002). Od 2002 r. proboszczem jest ks. Marian Mermer.
Z historią kościoła splotły się losy bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza. W latach 1934-39 był on prefektem szkolnym w Wieluniu i rektorem tej świątyni. Papież Jan Paweł II dokonał jego beatyfikacji wraz z innymi męczennikami 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. Ku jego czci i upamiętnieniu jego pracy w tym kościele ufundowano tablicę pamiątkową.
Parafia pw. św. Józefa była świadkiem jeszcze innych podniosłych uroczystości. W 2004 r. świętowano złoty jubileusz kapłaństwa ks. kan. Michała Sudoła. Trzy lata później obchodzono 50-lecie istnienia parafii. Główne obchody rocznicowe poprzedziły misje parafialne przeprowadzone w dniach 7-12 października 2007 r. Mszę św. jubileuszową celebrował abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski 12 października 2007 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Panowało również do niedawna przekonanie, że przy tych wyborach lepsze wyniki osiągają partie sprzyjające unijnemu mainstreamowi, a jednak pięć lat temu stało się inaczej i to Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 45,38% głosów, co jest jak dotąd rekordowym poparciem wyborczym w Polsce od 1989 roku. Takiego wyniku od czasu reglamentowanej rewolucji z 1989 roku nie zdobyło żadne ugrupowanie. Jakie były przyczyny takiego wyniku? Powodów było kilka, ale najistotniejszym była chęć pokazania Unii Europejskiej żółtej kartki. Ściślej rzecz biorąc nie UE, tylko politykom sprawującym władzę w unijnych instytucjach, co jest istotnym rozróżnieniem, bo bycie przeciwnikiem ich polityki nie jest równoznaczne z byciem przeciwko samej Wspólnocie, co od lat próbują sugerować niektórzy politycy w naszym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.


Podziel się cytatem

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję