Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głos solidarności metropolity Hilariona

Po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew przesłał na ręce przewodniczącego KEP abp Józefa Michalika i metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo listy solidarności w bólu z duchowieństwem i wiernymi Kościoła w Polsce po profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W liście metropolity Hilariona czytamy m.in.: „Świętokradztwo mające miejsce na Jasnej Górze 9 grudnia 2012 r. głębokim bólem odezwało się w sercach wierzących Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi, modlitewnie przychodzących do częstochowskiej ikony Przenajświętszej Bogarodzicy. Ten akt był przyjęty z oburzeniem i goryczą nie tylko przez wierzący naród Polski, ale też przez prawosławnych Rosji”.

Abp Depo, wdzięczny za gest metropolity Hilariona, zwraca uwagę, że ten wyraz bólu i solidarności w modlitwie jest wielkim darem dla jedności Kościoła, dla jedności wiary. Dodaje, że metropolita Hilarion mówi w swoim liście także o „zagrożeniach ze strony współczesnej cywilizacji, które są dziwnie przeciwne Ewangelii”. Abp Depo odczytuje gest metropolity Hilariona w kategoriach „wspólnego działania na rzecz ocalenia tych wartości, które są dla nas wartościami życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do świętokradztwa doszło w sanktuarium na Jasnej Górze w drugą niedzielę Adwentu 2012 r. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom Ikona nie uległa uszkodzeniu. Sprawca czynu został zatrzymany.

25-lecie sakry bp. Adama Lepy

„Powołanie to dar i tajemnica”

5 stycznia br. bp Adam Lepa przewodniczył Mszy św. z okazji 25-lecia sakry biskupiej w archikatedrze łódzkiej.

Na rozpoczęcie liturgii abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, przeczytał list gratulacyjny, nadesłany od Benedykta XVI. „Z głębi serca składamy życzenia z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa i wyrażamy podziękowania za wszystkie duszpasterskie działania wypełniane owocnie, roztropnie i wiernie dla duchowego dobra kapłanów i wiernych świeckich” - napisał Ojciec Święty.

Reklama

Abp Władysław Ziółek, arcybiskup senior, przypomniał w kazaniu drogę powołania biskupiego Jubilata.

Bp Lepa otrzymał wiele listów gratulacyjnych, m.in. od prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika.

Jubilat, dziękując za wspólną modlitwę, podkreślił rolę darów, jakie każdy człowiek otrzymał. Swoje biskupstwo zaś, powołując się na słowa bł. Jana Pawła II, opisywał w charakterze „daru i tajemnicy”.

Osobne podziękowanie złożył też ks. inf. Ireneusz Skubiś, w okolicznościowym przemówieniu podczas drugiej części uroczystości. Podkreślił znaczenie i pierwszoplanową rolę bp. Lepy w promowaniu właściwych postaw medialnych, odwołujących się do chrześcijańskich wartości.

Życzenia złożyli też nuncjusz apostolski w Rumunii i Mołdawii abp Janusz Bolonek, kolega kursowy Czcigodnego Jubilata, oraz o. Leon Dyczewski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ks. Jacek Molka

XIII Dzień Islamu
26 stycznia 2013

W Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest corocznie 26 stycznia Dzień Islamu. Został on ustanowiony w 2001 r. Centralne obchody XIII Dnia Islamu będą miały miejsce w Warszawie.

Hasło tegorocznego Dnia Islamu: „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”.

Cudzysłów

Rzecz znamienna - tylko Chrystus, którego królestwo nie jest z tego świata, radzi sobie z tym światem.

Człowiek współczesny jest bardziej wrażliwy na działanie miłości niż siły.

Nie wystarczy w Boga wierzyć, trzeba jeszcze Bogu… zawierzyć.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Posłowie z czterech zespołów parlamentarnych zaapelowali do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o „zdecydowaną i skuteczną reakcję” wobec posła Armanda Ryfińskiego, który w grudniu 2012 r. w sposób skandaliczny wypowiadał się na temat księży katolickich oraz słownie znieważył Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Sejm ma rozpatrzyć na posiedzeniu w dniach 23-25 stycznia br. w pierwszym czytaniu dwa projekty ustaw o związkach partnerskich: autorstwa wspólnie SLD i Ruchu Palikota oraz projekt Platformy Obywatelskiej.

Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo rozpatrywanie skargi Rzecznika Praw Obywatelskich na pozbawienie samorządów prawa do odwołań od orzeczeń Komisji Majątkowej i Komisji Regulacyjnej, zwracających odpowiednio Kościołowi katolickiemu oraz gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.

KRRiT nie zamierza spotkać się ze stroną kościelną w czasie trwania konkursu o miejsce na multipleksie cyfrowym. Członkowie KRRiT uzasadniali, że byłoby to niezgodne z przepisami.

Sprawa ataku na Biblię ma dalszy ciąg. Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji uniewinniający Adama Darskiego - Nergala, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Sprawa będzie ponownie rozpatrywana.

PSL chce poszerzyć swoją bazę polityczną. Prezes Janusz Piechociński zaproponował współpracę „partiom środka”, m.in. PJN. Jan Bury zapowiedział z kolei, że wkrótce do PSL przystąpi jeden z parlamentarzystów opozycji. Okazał się nim mało znany poseł Solidarnej Polski Andrzej Dąbrowski.

Bezrobocie na koniec 2012 r. znowu poszło w górę. Stopa bezrobocia wynosi 13,3 proc. Już 2 mln137 tys. osób nie ma pracy.

PiS wyprzedził PO w sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w sondażu 31 proc. poparcia.

Liczba dłużników w Polsce szybko rośnie, bo przybywa bezrobotnych. Mamy już w 2 mln. 260 tys. dłużników.

W Sanoku, w mieszkaniu jednego z osiedli, 2 osoby - podejrzany o morderstwo 32- latek i 17-letnia dziewczyna - popełniły samobójstwo. Wcześniej policja próbowała aresztować mężczyznę, ale funkcjonariusze zostali ostrzelani przez podejrzanego. Na czas akcji policji ewakuowano mieszkańców oraz pobliskie szkoły i przedszkola.

W Polsce aż 120 osób zatruło się w ostatnich miesiącach alkoholem niewiadomego pochodzenia. Celnicy alarmują, że do kraju napływa go coraz więcej.

2013-01-15 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję