Reklama

Niedziela Lubelska

Świąteczne spotkania

Niedziela lubelska 5/2013, str. 2

[ TEMATY ]

kolędowanie

Mieczysława Radko

Kolędowanie w świetlicy w Jackowie

W niedzielę, 13 stycznia, podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Mełgwi koncertowała schola z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela ze Świdnika. Ponadto, włączając się w misyjne kolędowanie, z jasełkami wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej z Mełgwi. Tego samego dnia kolędnicy misyjni wystąpili w remizie strażackiej w Żurawikach oraz w świetlicy wiejskiej w Jackowie, gdzie po raz pierwszy odbyło się „Jackowskie kolędowanie”. Inicjatorami spotkania byli sołtys Teresa Jasińska oraz Renata Piątek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jackowie.

Organizatorzy zaprosili mieszkańców oraz gości na świąteczne spotkanie, pełne jasełkowych scen i wspólnego kolędowania. Na scenie zaprezentowali się, m.in. uczniowie szkoły podstawowej, kolędnicy misyjni i zespół „Podzamcze”, a także gość specjalny - Dariusz Tokarzewski. Jackowskie kolędowanie połączono ze zbiórką ofiar na rzecz dzieci z Wietnamu, prowadzoną przez kolędników misyjnych. Wyjątkowe niedzielne popołudnie rozpoczęło się z udziałem gości: dziekana ks. Dariusza Moczulewskiego, wójta Wacława Motyla, radnych gminy, sołtysów oraz dyrektorów i nauczycieli z miejscowych szkół. Dopisali również mieszkańcy Jackowa i okolicznych miejscowości, szczelnie wypełniając świetlicę. Kolędowanie rozpoczęły dzieci z klas IV i V ze Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Jackowie przedstawieniem o Bożym Narodzeniu, przygotowanym pod kierunkiem polonistki Anny Krasuckiej-Chyćko i katechetki Mieczysławy Radko. - Młodzi aktorzy ukazali Pana Jezusa, który przychodzi na ziemię jako Dzieciątko, przynosząc ludziom radość i pokój - opowiada M. Radko. - Przesłanie jasełek można zamknąć w słowach: ucz się od Jezusa radości i nieś ją bliźnim - dodaje katechetka. Młodym aktorom udało się przekazać radość i nadzieję płynące z narodzenia Pana, o czym świadczyły liczne brawa i pochwały gości. Na scenie pojawili się też mali misjonarze, którzy wzywali do niesienia Dobrej Nowiny, aż po krańce ziemi. Szczególnie ciepło zostali przyjęci artyści z zespołu „Podzamcze”, którzy przypomnieli ludowe nuty i pastorałki. Zgromadzonym spodobał się również koncert D. Tokarzewskiego, który zaśpiewał mniej znane kolędy. - Było to nasze pierwsze kolędowanie, ale z pewnością nie ostatnie - zapewniała Renata Piątek, dziękując wszystkim uczestnikom i gościom za wspólnie spędzone popołudnie.

2013-01-31 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Braterstwo muzyki i krwi

W kościele św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Andrychowie, 23 stycznia, kolędowała rodzina Pospieszalskich.

Muzycy zagrali materiał bożonarodzeniowy, który był m.in. emitowany na antenie polskiej telewizji. Ich występ wsparł swym śpiewem Zespół Pieśni i Tańca Andrychów. W rolę konferansjera wcielił się nestor rodu, Jan Pospieszalski, znany z programu „Warto rozmawiać”, a w latach 1976-1980 z występów w „Czerwonych gitarach”.

Lider zespołu, który w wielu wywiadach podkreślał, że jako dziecko mieszkał przy plebanii, podczas koncertu dziękował swoim rodzicom za ich otwartość na życie. Przypomniał, że dzięki nim może mówić, że ma ośmioro rodzeństwa. Na koncercie oprócz najbardziej znanych członków familii – Jana, Mateusza i Marcina – można było usłyszeć charakterystyczny głos Lidii, której solowa płyta „Inaije” ukazała się w 2007 r., oraz 4,5-letniego saksofonistę Józia. W sumie trzy pokolenia Pospieszalskich grały i śpiewały dla Andrychowa.

CZYTAJ DALEJ

USA/ W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek

2020-08-07 19:55

[ TEMATY ]

USA

dziecko

COVID‑19

zgony

Adobe Stock

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

"Każdy zgłaszany zgon z powodu Covid-19 jest tragiczny, ale utrata kogoś tak młodego jest szczególnie bolesna" - przekazał Lawton Davis, odpowiedzialny za zdrowie publiczne we władzach hrabstwa Chatham.

Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób schorowanych i w podeszłym wieku. Dzieci - zgodnie z informacjami rządowego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - rzadziej doświadczają ciężkich objawów choroby.

Epidemiolodzy przypominają zarazem, że dzieci również mogą zakazić się koronawirusem. Od czerwca odnotowywany jest wzrost rejestrowanych infekcji w USA, także wśród młodych. W okresie od 16 do 24 lipca hospitalizacja nieletnich wzrosła na Florydzie o 23 proc. W stanie tym z powodu koronawirusa zmarło co najmniej siedmioro dzieci.W USA trwa debata, czy pozwolić dzieciom na powrót do szkół na jesień.

Istnieje obawa, że uczniowie mogą zarazić koronawirusem starsze osoby, w tym np. nauczycieli. Doktor Deborah Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji Donalda Trumpa, twierdzi, że pytanie, jak szybko dzieci rozprzestrzeniają wirusa "nadal pozostaje otwarte".

W USA to w gestii władz stanowych i lokalnych spoczywa decyzja o tym, w jaki sposób wznowić zajęcia szkolne. Podejmowane są różne decyzje, z różnymi terminami i trybami nauczania (wirtualnym, w klasach lub w systemie mieszanym). W Houston początek zajęć w klasach przełożono w piątek na 8 września. W Kalifornii co najmniej 90 proc. uczniów w nowym semestrze uczyć się będzie online.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kar/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Bp Jacek przewodniczył Eucharystii i wygłosił słowo Boże. Jako pielgrzyma nie trzeba go przedstawiać. Obecność księdza biskupa Jacka na pielgrzymce to wielka łaska dla pątników, którzy mogą ramię w ramię iść ze swoim pasterzem.

Ks. Jacek Tomaszewski na Jasną Górę zmierza od wielu lat. Służy pielgrzymom jako medyk. Swoim uśmiechem i zdolnościami muzycznymi dzieli się zawsze z pielgrzymami.

Ks. Tomasz Czabator w tym roku prowadził grupę 4, ale przed laty wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę.

Zanim jednak pielgrzymi dotarli do Kluczborka przeszli etap z Wierzbicy Górnej do Wołczyna:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził do bardzo gościnnych Smard Górnych:

Ostatni etap zakończył się w Kluczborku:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Homilia ks. bpa Jacka Kicińskiego:

Niebawem następne materiały!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję