Spotkanie członków i konsultorów Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP z jej przewodniczącym abp. Wacławem Depo rozpoczęło się od Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. - Potrzebujemy odwagi, aby dawać świadectwo, aby nie stawiać pod korcem światła naszej wiary - mówił w homilii abp Wacław Depo. Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in.: bp Adam Lepa z Łodzi, ks. Józef Kloch - rzecznik prasowy KEP oraz księża dyrektorzy katolickich rozgłośni radiowych z całej Polski, którzy odbywali wtedy swoje rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Sieci społecznościowe „bramami prawdy i wiary”
Abp Depo odniósł się do najnowszego orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: - W portalach społecznościowych i w mediach potrzebujemy uważnego rozeznania - zauważył. - Chodzi z jednej strony o otwartość na dialog, ale potrzebne jest również dawanie świadectwa wierze oraz podkreślenie doniosłości religii w debacie publicznej. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że informacja musi stać się komunikacją. „Trzeba, abyśmy zechcieli uczynić sieci społecznościowe prawdziwymi bramami prawdy i wiary” - cytował Benedykta XVI.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Podkreślił, że „same sieci społecznościowe mogą prowadzić do rozminięcia się z Prawdą, z Chrystusem, i do utraty wiary”. - Ewangelia jest zaadresowana do wolności człowieka i jest zaproszeniem człowieka do sieci zbawczej Chrystusa - powiedział. Wskazał, że „obecność Kościoła w cyberprzestrzeni jest zawsze na zasadach ewangelicznego światła i soli”. - Kościół nie może się zgodzić na metody deptania człowieka - podkreślił abp Depo.
Na zakończenie Mszy św. została odmówiona modlitwa ekspiacyjna w związku z profanacją Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, do której doszło 9 grudnia 2012 r.
Nowa ambona współczesnego świata
„Aktualne wyzwania medialne Kościoła w Polsce na tle sytuacji społecznej” - to temat obrad Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, które odbywały się w Sali Różańcowej na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Uczestnicy spotkania mówili przede wszystkim o wyzwaniach, jakie dzisiaj Kościołowi stawia Internet i portale społecznościowe. Bp Adam Lepa z Łodzi zauważył, że w orędziu Benedykta XVI na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Internet i portale społecznościowe ukazane są jako miejsce ewangelizowania. Abp Depo zachęcał, by również tam ukazywać, jak ważna jest obecność religii w sferze publicznej. - Internet i portale społecznościowe to znaki czasu - stwierdził abp Wacław Depo. Przypomniał także, jak ważne w kontekście nowych wyzwań związanych z Internetem jest poszerzenie wiedzy religijnej, realizacja najważniejszej funkcji, jaką jest ewangelizacja oraz stała troska, aby media katolickie stawały się coraz bardziej opiniotwórcze.
Reklama
Na konieczność odpowiedzi Kościoła i mediów katolickich na wyzwanie, jakim jest Internet i portale społecznościowe, zwrócił również uwagę ks. Józef Kloch, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. - Trzeba zauważyć siłę i ogromne możliwości Internetu. Zwłaszcza że młode pokolenie jest pokoleniem Internetu - mówił ks. Kloch.
- Internet to autentyczna ambona współczesnego świata, to wyzwanie i klucz do zrozumienia młodego pokolenia - podkreślił Andrzej Drzycimski, dziennikarz, działacz opozycji w PRL, były minister i rzecznik prasowy prezydenta Lecha Wałęsy. - Młodzi nie czytają książek i gazet w tradycyjnej papierowej formie, mają już zupełnie inne oczekiwania w stosunku do mediów.
Podczas obrad wskazano na konieczność formowania społeczeństwa w obliczu dokonującej się obecnie rewolucji kulturowej i rewolucji „genderowej”. - Na naszych oczach pojawiają się nowe zjawiska, radykalna lewica dąży do całkowitej przebudowy społeczeństwa polskiego. Rewolucja kulturowa jest poważnym wyzwaniem dla Kościoła i mediów - mówił Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Uczestnicy obrad podkreślili konieczność współpracy mediów katolickich, tzn. wytyczania i realizacji wspólnych celów służących nowej ewangelizacji i obronie wartości zagrożonych w coraz bardziej zmaterializowanym świecie - apelowała o to m.in. Lidia Dudkiewicz, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”. Ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, również wzywał do wzmocnienia głosu mediów katolickich. Do sprawy współpracy mediów katolickich odnieśli się też pozostali uczestnicy obrad: bp Artur Miziński, bp Józef Szamocki, ks. Henryk Zieliński - redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, ks. Wojciech Mikulski - szef Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, Adam Chlebowicz - dyrektor Radia Plus w Gdańsku i Sylwia Sułkowska z Polskiego Radia.
Spór o Telewizję Trwam to spór o wolność mediów
Poruszono również kwestię debaty wokół starań Telewizji Trwam o miejsce na multipleksie cyfrowym. - Pluralizm jest w Polsce zagrożony - zauważył w tym kontekście dziennikarz Jacek Karnowski. Jego zdaniem, „spór o Telewizję Trwam to spór o to, czy w Polsce ma być przestrzeń dla poważnej rozmowy i debaty”. Abp Depo podkreślił, że Kościół ma prawo do swojego medium w imię wolności religijnej. Odwołano się do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski i Rady Stałej KEP w sprawie przyznania Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.