Nazwa musiała zostać zmieniona, aby Polski Komitet Paralimpijski nie został wykluczony z Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego (IPC). Stąd również stosowne kroki podjęte przez Polski Komitet skutkujące zmianą nazwy z Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Polski Komitet Paralimpijski. Przedmiotowa zmiana została zarejestrowana w dniu 6 lutego 2023 r. przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Oświadczenie Rady Języka Polskiego w związku z przymiotnikiem „paralimpijski”
Na stronie www.sport.tvp.pl ukazał się artykuł pt. „Ważna zmiana lingwistyczna. Przymiotnik «paraolimpijski» zamienia się w «paralimpijski»” (7 XII 2022 r.; dostęp 7 VII 2023 r.), w którym została podana informacja, że forma „paralimpijski” była konsultowana z Radą Języka Polskiego (cyt.: „Musimy jednak iść z duchem czasu i dopasowywać się do tego, co narzucają rozwiązania międzynarodowe. Nie cieszymy się z tego, bo wprowadzanie zmian językowych jest trudne i długotrwałe. Zasięgaliśmy nawet opinii Rady Języka Polskiego i otrzymaliśmy informację, że język jest żywy i ewoluuje – dodał Szeliga”).
W związku z tym Rada Języka Polskiego oświadcza, że nikt nigdy nie zwrócił się do niej z prośbą o opinię o słowie „paralimpijski”, a gdyby o taką opinię poproszono, to byłaby ona negatywna. Forma „paralimpijski” jest bowiem błędna – niezgodna zarówno z polskim systemem językowym, jak i z tradycją. Cząstkę „para-” dodaje się do pełnych wyrazów, np. „parapsychologia”, „parabank”, „paramilitarny”, „paramedyczny”, a forma „paraolimpijski” – używana od dziesięcioleci – funkcjonuje w związku z wyrazami „paraolimpiada”, „paraolimpijczyk”, „paraolimpijka” (czy także i te miałby zostać zmienione?). Należy zatem z ubolewaniem przyjąć fakt, że Polski Komitet Paraolimpijski zmienił nazwę na Polski Komitet Paralimpijski.
Dziwi nas argument o konieczności zmiany nazwy (utrwalonej w języku i zgodnej z jego systemem) na przypominającą obcojęzyczną ze względu na wymagania instytucji międzynarodowych. Nie ma takiej instytucji – ani w Polsce, ani za granicą – która miałaby prawo, by wymagać dokonywania takich zmian.
Pomóż w rozwoju naszego portalu