Reklama

Franciszek

Papież zachęcił młodych Singapuru, by dążyli do jedności i dialogu

Do krzewienia dialogu międzyreligijnego zachęcił Ojciec Święty uczestników międzyreligijnego spotkania młodzieży w Catholic Junior College w Singapurze. Było to ostatnie spotkanie publiczne jego 45 podróży apostolskiej.

2024-09-13 07:16

[ TEMATY ]

Franciszek w Azji i Oceanii

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na dziedzińcu przed aulą Katolickiego Junior College powitał papieża arcybiskup Singapuru, minister kultury, wspólnot i młodzieży oraz przedstawiciele młodych.

Witając Ojca Świętego kard. William Goh podkreślił rolę Franciszka w promowaniu dialogu międzyreligijnego. Zaznaczył, iż „w Singapurze dialog międzyreligijny wykracza poza zwykłą tolerancję czy szacunek dla wiary drugiej strony. Traktujemy siebie nawzajem jako przyjaciół i podejmujemy aktywne i celowe kroki w celu rozwijania przyjaźni…. Wspieramy się również w chwilach próby, takich jak ataki terrorystyczne, gromadząc się wokół siebie w solidarności, pocieszeniu i dodawaniu otuchy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Arcybiskup Singapuru przytoczył szereg tamtejszych inicjatyw mających na celu krzewienie dialogu osób wyznających różne religie. Nie pominął wyzwań, w tym działań sił ekstremistycznych, zagrażających harmonijnym relacjom między wyznawcami różnych religii. Dlatego też ich przywódcy starają się budować i odnawiać więzi, dzielić się wspólnymi wartościami i wspólnie celebrować wiarę. „Wspólnoty wyznaniowe, które tworzą społeczeństwo Singapuru, odgrywają szczególną rolę w podkreślaniu zasad, które są wspólne dla wszystkich naszych religii” - stwierdził tamtejszy arcybiskup. W tym kontekście wymienił poszanowanie godności ludzkiego życia i potrzebę bardziej sprawiedliwego, współczującego i integracyjnego społeczeństwa. Następnie wskazał na znaczenie edukacji w zakresie wspólnych wartości, które wzmacniają więzi między osobami różnych ras, kultur i wyznań.

„Modlę się, aby Bóg nadal nas prowadził i wzmacniał nasze braterskie więzi przyjaźni… Niech to spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem pobudzi nas do większej gorliwości w promowaniu dialogu międzyreligijnego i pogłębi nasze ludzkie braterstwo” - powiedział kard. Goh.

Po jego słowach młodzi niepełnosprawni wykonali taniec jedności i nadziei.

Papieża powitał również minister kultury, wspólnot i młodzieży, Edwin Tong. Przypomniał on, że harmonia religijna stanowi fundament spójnego Singapuru, będącego jednym z najbardziej zróżnicowanych religijnie krajów na świecie. Podkreślił troskę władz o zgodne współżycie społeczne. Zaznaczył, iż wspólnota katolicka jest kluczowym partnerem we wspieraniu harmonii religijnej, a przykładem tego jest Catholic Junior College założone przez archidiecezję rzymskokatolicką niemal 50 lat temu, aby zapewnić edukację policealną Singapurczykom wszystkich ras i religii. Wyraził także uznanie dla Stolicy Apostolskiej za współpracę z władzami Singapuru na rzecz dialogu międzyreligijnego. „Wizyta Waszej Świątobliwości w Singapurze pobudza nasze społeczności, zwłaszcza młodzież, do zjednoczenia i odnowienia nadziei na przyszłość. Dzisiejszy dialog to kolejny krok w kierunku wspierania dialogu między naszą młodzieżą i między pokoleniami w celu budowania lepszego świata” - powiedział przedstawiciel władz Singapuru.

Z kolei głos zabrali młodzieżowi liderzy należący do różnych religii.

Reklama

Hinduista Shukul Raaj Kumar, koordynator Międzyreligijnej Organizacji Młodzieżowej Wing (Skrzydło) mówił o trudnościach w tworzeniu przestrzeni, w której młodzi ludzie mogą prowadzić dialog. Ma on poczucie, że ta przestrzeń jest bańką, do której nie wchodzi wielu tych, którzy rzeczywiście potrzebują wzajemnego humanizowania się. „Są dni, kiedy płaczę przed snem, bo odnoszę wrażenie, że w miarę jak czynimy postępy w umacnianiu przyjaźni między młodymi ludźmi, nagle słyszymy o globalnej przemocy i ofiarach śmiertelnych w imię religii” - wyznał Kumar. Zadał papieżowi pytanie, „w jaki sposób możemy nadal wspierać to dzieło miłości, zwłaszcza wśród dzisiejszych młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad swoim życiem i nie postrzegają dialogu międzyreligijnego jako priorytetu lub ważnej platformy promowania kluczowych, znaczących i spójnych społecznie działań”.

Sikhijka Preet Kaur Veygal, sekretarz organizacji Sikh Sewaks Singapore odwołała się do pierwszego sikhijskiego guru Nanaka, który uczył dzielenia się z innymi. „Uważam, że dzielenie się dotyczy nie tylko dóbr materialnych, ale także uczenia się i więzi, które ludzi łączą ze sobą. Czy jest na to lepszy sposób, niż tworzenie możliwości dialogu?” - pytała retorycznie. Zauważyła, że „młodzi ludzie chcą być wysłuchani i są otwarci na dyskusję na temat różnych punktów widzenia, ale boją się oceny”. Zapytała Franciszka, „jak mądrze sprostać tym oczekiwaniom i przezwyciężyć strach przed oceną, biorąc pod uwagę wysoką presję na to, aby osiągać dobre wyniki w każdym aspekcie życia i ograniczony czas na znaczący i konstruktywny dialog”.

Reklama

Następnie katoliczka Nicole Law z Archidiecezjalnej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego opowiedziała o zaangażowaniu w przekazywanie prawd duchowych innym za pośrednictwem różnych technologii. „Technologia zbliżyła nas do siebie, ale przyniosła też wyzwania. Wpisanie pytania w ChatGPT może pomóc nam odpowiedzieć na pytanie zadane przez znajomego lub współpracownika, a nawet zostać wykorzystane do wykonania zadania. Jednak wraz z rozprzestrzenianiem się sztucznej inteligencji pojawiają się także kłamstwa i coraz trudniej jest nam odróżnić to, co rzeczywiste, od tego, co wymyślone. Bardzo łatwo jest wykorzystać technologię do stworzenia fałszywej narracji i rozpowszechniania kłamstw na temat osób. Przestrzeń międzyreligijna nie jest terenem łatwym i jest jeszcze bardziej podatna na manipulacje i błędne interpretacje” - zauważyła Law. Zapytała papieża o to, „w jaki sposób możemy w dalszym ciągu wykorzystywać możliwości oferowane przez sztuczną inteligencję, zarządzając jednocześnie zagrożeniami, jakie stwarza ona dla wzajemnego zrozumienia między różnymi grupami”.

Zabierając głos Franciszek improwizowanym przemówieniu podziękował młodym za wypowiedziane świadectwa dotyczące krytykowania, strefy komfortu i wyzwań technologii. Zaznaczył, że przywilejem młodych jest krytycyzm, ale powinien to być krytycyzm kreatywny, w którym jest miejsce także na to, by samemu być krytykowanym. Chodzi o szczery dialog między młodymi. „Muszą mieć odwagę budować, iść naprzód i wychodzić ze stref komfortu. Młody człowiek, który zawsze żyje swoim życiem w wygodnym świecie, jest młodym człowiekiem, który tuczy swe życie, staje się grubasem” - zażartował Franciszek.

Papież przestrzegł przed postawą dyktatorską, która wpędza innych w strach, paraliżuje, przed biernością, brakiem odwagi podejmowania ryzyka.

Ojciec Święty mówił też o wyzwaniach mediów, wskazując na konieczność ich właściwego i krytycznego używania. Przestrzegł przed zniewoleniem przez media, zamknięciem, wskazując, że trzeba tak korzystać z mediów, aby pomagały w rozwoju.

Następnie Franciszek wyraził uznanie dla prowadzonego przez młodych w Singapurze dialogu międzyreligijnego. Zaznaczył, że wszystkie religie są drogą do Boga, są jak różne języki, ale wszyscy jesteśmy Bożymi dziećmi.

Reklama

Papież przestrzegł także przed nękaniem, zastraszaniem zwłaszcza osób słabszych, przed agresją. Podkreślił, że każdy człowiek posiada właściwe sobie dary, także osoby niepełnosprawne. „Wszyscy mamy swe niepełnosprawności, musimy szanować niepełnosprawności innych i to jest ważne” - powiedział, wskazując, że jest to ważne także w dialogu międzyreligijnym, ponieważ dialog, wymaga szacunku dla odmienności innych.

Ojciec Święty podziękował młodym Singapuru za prowadzone przez nich dzieło i zachęcił do odwagi oraz promowania przestrzeni, gdzie można nawiązać dialog. Poprosił na koniec o chwilę modlitwy za siebie nawzajem.

Po chwili milczenia papież powiedział:

„Niech Bóg nas wszystkich błogosławi, a kiedy minie trochę czasu, to znaczy, że nie będziecie już młodzi, będziecie starsi, będziecie dziadkami uczcie dzieci, a także wnuków tych wszystkich rzeczy. Niech was Bóg błogosławi, i módlcie się za mnie, pamiętajcie o tym”

Po przemówieniu Ojca Świętego młodzi ludzie wyrecytowali następujące przyrzeczenie:

„My, przyszłe pokolenie, zobowiązujemy się być promieniem jedności i nadziei poprzez promowanie współpracy i przyjaźni, które pielęgnują harmonijne współistnienie między ludźmi o różnych przekonaniach”.

Po tych słowach nastąpiła chwila modlitewnego milczenia.

Wykonano zdjęcie grupowe, i z kolei papież przeszedł do strefy dla studentów, gdzie dwoje młodych ludzi krótko przedstawiło mu wystawę „Razem w jedności i nadziei” i zaprosiło go do ukończenia obrazu. Następnie papież pozdrowił 10 przywódców religijnych obecnych na spotkaniu, po czym dołącza do orszaku i udał się na lotnisko Changi, gdzie nastąpi ceremonia pożegnalna.

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do katolików Papui Nowej Gwinei: otwórzmy się na Boga i jego Słowo

2024-09-08 08:16

[ TEMATY ]

Franciszek w Azji i Oceanii

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

„Otwórzmy się na Boga i Jego Słowo, otwórzmy się na Ewangelię, otwórzmy się na wiarę Kościoła” - powiedział Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej na stadionie „Sir John Guise” w stolicy Papui Nowej Gwinei, Port Moresby.

Pierwsze słowo, jakie Pan kieruje do nas dzisiaj, brzmi: „Odwagi! Nie bójcie się!” (Iz 35, 4). Prorok Izajasz mówi to do wszystkich ludzi małodusznych. W ten sposób dodaje otuchy swojemu ludowi i nawet pośród trudności i cierpienia zachęca go, by wzniósł wzrok ku górze, ku perspektywie nadziei i przyszłości: Bóg przychodzi, aby cię zbawić, przyjdzie i, w tym dniu, „przejrzą oczy niewidomych i uszy głuchych się otworzą” (Iz 35, 5).
CZYTAJ DALEJ

Oddajmy państwo Jurasowi

2024-09-18 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

powódź w Polsce (2024)

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Polacy szukają pomocy, samorządowcy błagają o wsparcie, obywatele rozglądają się za wojskiem, którego MON nie wysłał. Tak musimy sobie dziś jako naród z powodzią, bo rządzący zdezerterowali albo świadomie doprowadzili do tragedii, której mogło nie być. Nie są to słowa na wyrost, a na dowód tej tezy przedstawię konkretne fakty.

Nie tylko światowi meteorolodzy, ale i polscy i nie tylko meteorolodzy, ale ludzie interesujący się tematem – ostrzegali już w czerwcu, że zbliża się powódź. Na przykład prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego 23 czerwca na X pisał wprost. „Podręcznikowy niż Genueński. Powinniśmy uważnie go obserwować, bo to właśnie niże Genueńskie doprowadzają w Polsce do największych powodzi. Sugerowałbym rozpoczęcie opróżniania zbiorników przeciwpowodziowych. Żeby u polityczek i miniesterek nie było zdziwienia” – ostrzegał Sebastian Tyszuk. Rząd jednak w tym czasie zajęty był przejmowaniem instytucji, usprawiedliwianiem łamania prawa i zamykaniem oponentów za kratkami. Przepraszam, premier w tych dniach siedział nad projektem CPK, planując jakimi słowami ogłosić jego zamknięcie.
CZYTAJ DALEJ

Bp Piotrowski prosi o zbiórkę w parafiach dla powodzian

2024-09-18 17:46

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

TER

bp Jan Piotrowski

bp Jan Piotrowski

O dary rzeczowe i pieniężne oraz o modlitwę w intencji powodzian prosi w komunikacie bp Jan Piotrowski, zalecając osobną zbiórkę do puszek w niedzielę 22 września.

„W ostatnich dniach jesteśmy świadkami ogromnej tragedii naszych Rodaków dotkniętych powodzią w południowo-zachodniej części Polski. Wyrażamy im nasze współczucie i zapewniamy, że w obliczu kataklizmu nie pozostaną sami” - pisze biskup, zaznaczając, że Caritas kielecka już podjęła zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów i organizację transportów z pomocą rzeczową na tereny powodziowe.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję