Reklama

Wiemy, jak będą wyglądały obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Popiełuszki

Obchody 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki trwają cały rok. Ich kulminacyjnym momentem będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, sprawowana 19 października w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Wierni zaproszeni są też do nowenny za wstawiennictwem błogosławionego - w intencji Ojczyzny. O wielu innych wydarzeniach, które już się odbyły oraz inicjatywach, które planowane są w związku z kulminacyjnym momentem obchodów, mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. - Proszę, by ta okazja, jaką jest 40. rocznica śmierci bł. ks. Popiełuszki, była wykorzystana jak najlepiej, a ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym - powiedział podczas konferencji kard. Nycz. Na 29 września przewidziany jest list biskupów polskich poświęcony bł. ks. Popiełuszce.

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

kapelan Solidarności

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gospodarz spotkania, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że 40. rocznicę męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki obchodzić będziemy za miesiąc, 19 października. Podkreślił, jak ważne jest, by tych obchodów nie ograniczać tylko do tego dnia, ale też nie koncentrować się podczas nich na pobocznych wątkach, jak np. dywagacje wokół daty śmierci. Przestrzegał też, by przypadkiem nie stały się one okazją do zawłaszczenia postaci męczennika do własnych celów, politycznych lub jakichś innych. - On po prostu taki nie był - powiedział kardynał.

- Najważniejsze jest to, że oddał swoje życie a Kościół uznał to poprzez beatyfikację - podkreślił. - Proszę, by ta okazja jaką jest 40. rocznica jego śmierci był wykorzystana jak najlepiej, tak, by ta postać dla współczesnego pokolenia przybliżyła się przede wszystkim w wymiarze duchowym - powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał, że ks. Popiełuszko był jednym z tysięcy księży żyjących w czasie komunizmu, z których wielu było od niego bardziej walecznych. To jednak ks. Popiełuszko został beatyfikowany. - Był pokornym głosicielem Ewangelii. Ewangelii z przesłaniem społecznym. Czynił to analizując a czasem wręcz cytując nauczanie prymasa Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. To była jego moc i siła - stwierdził kard. Nycz.

Reklama

Zaznaczył, że błogosławiony może być dla nas orędownikiem w głoszeniu Ewangelii dzisiaj i wzorem, jak nie dać się sprowokować po żadnej stronie. Podkreślił też, że uroczystości rocznicowe będą okazją, by przypomnieć jego postać tym, którzy już jej nie pamiętają. Dodał przy tym, że mimo upływu lat i to już 14 lat od beatyfikacji, w każdym miesiącu dociera do niego po kilka próśb o relikwie czy też jakieś pozwolenia w związku z kultem ks. Popiełuszki.

O Społecznym Komitecie Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki oraz o obchodach trwających już od 28 lutego 2024 r. opowiedział przewodniczący Komitetu, Paweł Kęska.

- Rozpoczynając nasze działania zastanawialiśmy się, czy ten rok będzie rokiem ks. Popiełuszki. Teraz możemy już powiedzieć: tak. Bardzo dużo się działo i wciąż się dzieje. Zarejestrowaliśmy już ok. 70 wydarzeń, które się odbyły, jak liturgie, inicjatywy modlitewne, konferencje, wystawy, publikacje itp. - powiedział. Przypomniał m.in. wizytę polskich biskupów przy grobie Błogosławionego oraz Mszę św., którą sprawowali w sanktuarium w czerwcu br. Wspomniał o konferencji poświęconej ks. Jerzemu i organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, czy o szkole letniej dla młodzieży przygotowanej we współpracy z IPN. Mówił również o codziennej modlitwie przy grobie ks. Popiełuszki podejmowanej przez parafian i pielgrzymów.

Ks. Marcin Brzeziński, kustosz Sanktuarium Bł. Ks. J. Popiełuszki przypomniał, że 19 października, w rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci kapłana co roku sprawowana jest Eucharystia. W tym roku będzie miała ona charakter wyjątkowo uroczysty. Liturgii o godz. 16.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Spodziewane są liczne delegacje i pielgrzymi z całej Polski.

Reklama

Ks. Brzeziński zapowiedział, że 10 października rozpocznie się nowenna za przyczyną ks. Jerzego Popiełuszki - w intencji Ojczyzny. W sanktuarium nowenna odmawiana będzie codziennie ok. godz. 19.00. Do włączania się w nią - w różnych parafiach i wspólnotach ale także w modlitwie rodzinnej i osobistej w domach zaproszeni są wszyscy wierni. - Naszej modlitwy bardzo potrzeba. Wciąż pojawiają się problemy, które trzeba powierzać Panu Bogu - podkreślił ks. Brzeziński.

Zapowiedział też, że 20 października w kościele św. Stanisława Kostki odbędzie się koncert - prapremiera utworu „Stabat Mater” skomponowanego specjalnie dla ks. Popiełuszki.

19 października w ramach obchodów odbędzie się też Marsz, który wyruszy spod kościoła św. Anny w Warszawie a następnie ulicą Miodową, Bonifraterską, Andersa i poprzez pl. Wilsona dotrze do sanktuarium . Marsz zakończy się ok. godz. 15.30 a następnie jego uczestnicy wezmą udział o godz. 16.00 w Eucharystii sprawowanej przez kard. Nycza. O tym wydarzeniu opowiadała Małgorzata Żaryn, reprezentująca inicjatywę Marsz Papieski.

Przypomniała, że marsz po raz pierwszy wyruszył w ubiegłym roku w odpowiedzi na ataki na osobę św. Jana Pawła II. - Zastanawiając się nad obecną sytuacją polityczną i społeczną w Polsce, doszliśmy do wniosku, że mamy trzy filary: św. Jana Pawła II, bł. kard. Wyszyńskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Są oni dla nas autorytetami i zobowiązaniem. Ich spuściznę powinniśmy podnieść i przekazywać następnym pokoleniom - powiedziała, wskazując, że Marsz będzie miał w tym roku właśnie tych patronów. Przemarszowi ulicami stolicy towarzyszyć będą śpiewy oraz refleksja nad odczytywanymi fragmentami nauczania Ojca Świętego, Prymasa Tysiąclecia i kapłana - męczennika.

Reklama

Małgorzata Żaryn zaprosiła wszystkich na marsz, informując, że udział w nim zapowiedziało już wiele organizacji oraz wspólnot chrześcijańskich.

Głos zabrał też Maciej Mechliński, sekretarz NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze, który opowiedział o zaangażowaniu Związku w organizację obchodów. - Dla „Solidarności” ks. Jerzy jest postacią naprawdę wyjątkową. Możnapowiedzieć, że „Solidarność” na Mazowszu zaczęła się od Mszy św. w Hucie Warszawa z ks. Popiełuszką - powiedział. - Jest naszym patronem i czujemy jego opiekę - powiedział.

Uczestnicy konferencji prasowej mówili też o wydarzeniu „Popiełuszko. Kazania na dziś”, czyli przeglądzie filmów poświęconych błogosławionemu. Przegląd odbędzie się w Muzeum Historii Polski w najbliższy weekend. Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawuje Rafał Wieczyński, reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Po każdej z ośmiu projekcji odbędzie się dyskusja w której udział wezmą świadkowie życia ks. Popiełuszki, historycy i publicyści.

W trakcie przeglądu, w sobotę 21 września odbędzie się inauguracja obchodów 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Głos zabierze bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski a także kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Przewodniczący Komitetu Społecznego Upamiętnienia 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności. Przypomniana zostanie także 20. rocznica działalności warszawskiego Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Obchody rocznicowe zainaugurowane zostały przy grobie bł. ks. Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu 28 lutego, w 42. rocznicę pierwszej odprawionej przez niego Mszy św. za Ojczyznę. Potrwają do 3 listopada, gdy przypada 40. rocznica jego pogrzebu.

Obchody organizuje Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Wszystkie informacje nt. obchodów dostępne będą wkrótce na stronach archwwa.pl oraz https://40rocznica.popieluszko.net.pl/

2024-09-19 15:48

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: bł. ks. Popiełuszko "nie był żadnym politykiem na ambonie"

Możecie być dumni ze swoich poprzedników, że 40 lat temu zdobyli się na stanowcze nie. Trzeba umieć się bronić, kiedy ktoś chce zinstrumentalizować straż pożarną. Ona zawsze służyła człowiekowi – powiedział kard. Kazimierz Nycz w 40. rocznicę strajku podchorążych Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie.

W czwartek w 40. rocznicę strajku podchorążych Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej metropolita warszawski odprawił Mszę św. w kościele Stanisława Kostki na Żoliborzu.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Oryginalne pomysły na prezent komunijny

2025-05-07 10:58

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia Święta

oryginalne pomysły

prezent komunijny

Materiał własny sponsora

Pomysły na prezent komunijny

Pomysły na prezent komunijny

Ten dzień pełen jest światła, wzruszeń i niewypowiedzianej radości. Pierwsza Komunia Święta obfituje w chwile, które z biegiem lat stają się cennymi wspomnieniami. Chcesz dołożyć do nich swoją cegiełkę? Odkryj inspirujące pomysły na wyjątkowy prezent na Komunię, które łączą w sobie piękno tradycji i radość obdarowywania.

Każdego dnia Twój umysł rozprasza cyfrowa rzeczywistość. To, że silnie oddziałuje na wszystkie Twoje czynności, jest już czymś oczywistym. Są jednak momenty, które wymagają ponadprzeciętnego podejścia – jednym z nich jest bez wątpienia dzień Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję