Reklama

Niedziela Podlaska

Kościół południowoamerykański ma czym się podzielić

Po konklawe świat, a szczególnie Kościół zwraca się w stronę Argentyny, kraju, z którego pochodzi nowy Ojciec Święty Franciszek. Dla proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Platerowie - ks. Andrzeja Puchalskiego Argentyna to 13 lat życia i posługi kapłańskiej. Ks. Puchalski pochodzi z Brańska. Proboszczem w platerowskiej parafii jest od kilku miesięcy, wcześniej pracował w Stanach Zjednoczonych, a w latach 1987 - 2000 pełnił posługę kapłańską w kraju nowego papieża.

Niedziela podlaska 14/2013, str. 7

[ TEMATY ]

Argentyna

Dorota Kalinowska

Ks. Andrzej Puchalski

Ks. Andrzej Puchalski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DOROTA KALINOWSKA: - Jak to się stało, że znalazł się Ksiądz w Argentynie, tak odległym kraju?

KS. ANDRZEJ PUCHALSKI: - Spowodował to Ojciec Święty Paweł VI, który skierował w swoim czasie odezwę do biskupów, Europy szczególnie, o to, by rozmieścić równomiernie kapłanów w Kościele katolickim. Kościół polski uczynił dar dla Ojca Świętego, zgłosiło się 100 kapłanów, wśród nich i ja się znalazłem.

- Jak się Ksiądz odnalazł wśród Argentyńczyków?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Myślę, że nie wszyscy nadajemy się do tego, aby opuścić swoją Ojczyznę i pojechać gdzieś w świat, w nową kulturę, w obcy naród. Jak się odnalazłem? Odnalazłem się w ten sposób, że potrafiłem powiedzieć „buenos dias” i „me llamo, padre Andres”. Wiele gaf strzelaliśmy, nie tylko ja, ale wielu z nas, którzy wtedy wyjechali. Do najbliższego Polaka miałem ponad 200 kilometrów. Praktycznie nie było możliwości, żeby zapytać się, jak co wygląda w tej Argentynie, jak mam postępować, żeby ktoś pomógł mi ich zrozumieć. Jeżeli się spotykaliśmy, to raz na trzy miesiące na jakimś zebraniu księży, aby sobie poopowiadać, co robimy i co zrobić, żeby być zrozumiałym dla tych ludzi i ich zrozumieć.
Praca duszpasterska wyglądała zupełnie inaczej aniżeli w Polsce, bo trzeba było dotrzeć do tych ludzi, odległości były ogromne, a oni nie mieli się czym poruszać. Byli to ludzie bardzo skromni, ale o głębokiej kulturze wypływającej w sposób naturalny z ich życia wśród przyrody. Jak przychodził Argentyńczyk, żeby załatwić jakąś sprawę, to witał się z księdzem, pytał jak się czuje, co słychać, czy jest zadowolony, i tak mijał czas, nawet 20 minut, i w końcu mówił: Proszę księdza, ja przyszedłem poprosić o metrykę.
Dla nas, Europejczyków, to było dziwne zachowanie, nie rozumieliśmy tego. Jednak z biegiem czasu zrozumiałem, że to nie jest takie mówienie zdawkowe, żeby pogadać o czymś z księdzem, tylko to była forma wyrażania szacunku dla drugiego człowieka, że mam mieć czas dla drugiego.

- Czy może to być związane z innym tempem życia, czy my Europejczycy po prostu nie żyjemy szybciej i dlatego oszczędzamy czas na kontaktach z ludźmi?

- To jest styl nie tylko Europejczyków, ale także Amerykanów mieszkających na północy. Myślę, że czas jest ten sam dla wszystkich, tylko człowiek nie umie szanować człowieka i stąd uważa, że nie ma czasu dla drugiego. Wcale więcej nie zrobimy ani nie osiągniemy, tylko zatracimy naszą godność, nie mając czasu dla siebie.

- Obecnie przeżywamy moment, w którym oczy świata są zwrócone w stronę Argentyny z powodu wyboru papieża. Na pewno bliższe poznanie tego kraju to też w jakimś stopniu poznanie naszego nowego Ojca Świętego.

Reklama

- Właśnie Ojciec Święty jest tym duchem, którym jest przesiąknięty cały Kościół południowoamerykański, czyli jak popularnie nazywamy latynoski. Jest to Kościół w swoim sposobie życia bardzo prosty, żyjący Chrystusem. Dla tych, którzy nie rozumieją kultury, wydaje się, że tylko oparty na tradycji. Kiedy przygotowywaliśmy na apel bł. Jana Pawła II Kościół południowoamerykański, w tym argentyński do Roku Jubileuszowego 2000, rozpoczęliśmy nową ewangelizację. Były to prace w diecezjach i ogólnokrajowe. Jakże one się różnią od systemu pracy Kościołów europejskich czy północnoamerykańskich. To nie są odgórnie opracowane programy, bierze w nich udział cały Kościół, stąd są to zebrania ogólnodiecezjalne, które pochłaniają wiele czasu, ale wyrażają głos całego Kościoła.
Chcę przez to powiedzieć, że tam człowiek świecki wcale nie czuje się mniej w Kościele aniżeli ksiądz. Chociaż ksiądz pełni rolę przewodnią, to nie brakuje miejsca dla głosu ludzi świeckich.

- Wspomniał Ksiądz, że podczas oczekiwania na wybór papieża wyraził opinię, że chciałby, żeby to Latynos został papieżem, dlaczego?

- Dlatego że Kościołowi powszechnemu potrzebny jest duch Kościoła południowoamerykańskiego. Myślę, że ten Kościół ma czym podzielić się z Kościołem powszechnym. Przede wszystkim wyraża to obecny Ojciec Święty Franciszek. Nawet jego imię mówi nam bardzo dużo, ale przede wszystkim jego pierwsza wypowiedź i jego życie. Jest to człowiek, który zawsze starał się prostotą swojego życia naśladować Chrystusa, a później św. Franciszka. Rozumie w sposób szczególny tę odnowę życia w Kościele potrzebną dzisiaj światu, żebyśmy zapomnieli o tym, co pięknie błyszczy, a w środku niczego nie ma. Dlatego myślę, że Ojciec Święty będzie tym najbardziej odpowiadającym na hasło naszego rodaka bł. Jana Pawła II, który powiedział, że człowieka można zrozumieć tylko w Chrystusie. Myślę że obecny papież chce nam powiedzieć jeszcze głębiej: człowiek może zrozumieć samego siebie tylko w Chrystusie i przez Chrystusa.

- Czy Ksiądz Proboszcz tęskni do tego kraju? Jeżeli tak, to za czym najbardziej?

- Tutaj Pani znowu sprowokowała mnie, żebym wrócił do historii sprzed 25 lat. Kiedy zajechałem do Santiago del Estero i po pewnym czasie już poznałem ludzi, a oni mnie, i po 5 latach pracy według zasad odchodziłem do innej parafii, do innej diecezji, tamtejszy biskup powiedział mi: „Będziesz tęsknił za Santiago del Estero”. To jest prawda i dlatego nadal utrzymuję kontakt z ludźmi stamtąd. Głęboko wyrył się w moim sercu pobyt w Argentynie i zapisali ludzie, z którymi się spotkałem, o ich życzliwości i dobroci nigdy nie można zapomnieć.

2013-04-05 14:30

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna: dlaczego papież nie odwiedza rodzinnego kraju?

[ TEMATY ]

Franciszek

Argentyna

Grzegorz Gałązka

Franciszek nie wróci do swojego kraju, tak jak Jezus nigdy nie wrócił do Nazaretu. W argentyńskich mediach pojawiła się ta zaskakująca odpowiedź na pytanie: dlaczego Ojciec Święty nie odwiedza swojego rodzinnego kraju? Opinię zamieścił jeden z największych argentyńskich portali informacyjnych Infobae.com. Serwis powołuje się na włoskiego przyjaciela papieża.

Według portalu ta osoba zna Franciszka od momentu, w którym obecny biskup Rzymu przyjechał do Watykanu jako kardynał na konklawe. Rozmówca twierdzi, że także w Watykanie stawiane są pytania o pielgrzymkę Ojca Świętego do Argentyny. Tajemniczy informator szuka podobieństw między sytuacją Franciszka a życiem Chrystusa. W artykule przywoływany jest fragment z Ewangelii św. Łukasza, który opisuje jak Jezus stwierdza, że „żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie”.
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata

2025-04-17 22:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej

BP Jasnej Góry/facebook

- Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata i ani brak nadziei, rozpacz, ślepota serca, zamknięcie we własnym świecie, ani żadne referenda tej prawdy nie zmienią - podkreślał o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg. Wielki Czwartek to pamiątka utworzenia niezwykłej więzi między Bogiem a człowiekiem - ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów, przypomniał, że Wielki Czwartek, a więc pierwszy dzień Triduum Paschalnego stanowi szczytowe wydarzenie w dziejach zbawienia. A od dziś każdy z nas może towarzyszyć Jezusowej drodze: uniżenia, cierpienia, wzgardy, śmierci i Chwalebnego Zmartwychwstania. O. Chrapkowski zwrócił uwagę, że Apostołowie podążający do Wieczernika doświadczyli u boku Jezusa wielu pięknych i trudnych chwil. -On ich nieoczekiwanie powołał, odmienił całkowicie ich życie. Widzieli wiele cudów, ale doświadczyli także niezrozumienia, ludzkiego wyrachowania, obłudy i nienawiści - mówił. Dodał, że może w ich uszach nadal brzmią słowa Jezusa: „Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie”. - Apostołowie teraz idą przygotować Paschę. Z takim doświadczeniem otwierają zamknięte drzwi Wieczernika. Jezus tę Paschę będzie obchodzić w taki sposób, że odtąd świat już nie będzie taki sam. Nie będzie już Pascha tylko wspomnieniem przejścia z niewoli Egiptu do wolności Ziemi Obiecanej, ale będzie zwycięskim przejściem ze śmierci do życia. To zmieni losy świata i nada sens życiu wielu ludzi, którzy uwierzą w Chrystusa - wyjaśniał o. Chrapkowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję