Reklama

Niedziela Lubelska

Wiemy, Komu zawierzyliśmy

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego abp Stanisław Budzik przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem kapituły archikatedralnej oraz władz akademickich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Do wiernych zgromadzonych w katedrze oraz łączących się duchowo słuchaczy Radia eR Metropolita skierował pełne nadziei orędzie wielkanocne

Niedziela lubelska 15/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Urszula Buglewicz

Wnętrze Grobu Pańskiego

Wnętrze Grobu Pańskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrystus zmartwychwstał! To najważniejsza wiadomość, jaka kiedykolwiek została ogłoszona człowiekowi. Wszystkim, którzy wierzą, otworzył drogę zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Razem z Marią Magdaleną, Janem i Piotrem spieszącymi do grobu, wierzmy całym sercem wielkanocnemu orędziu Kościoła; wierzymy, że kamień grobu został Bożą mocą przeniknięty, że Chrystus zmartwychwstał i żyje, że nam i naszym bliskim da udział w swoim zmartwychwstaniu. Szukajmy więc tego, co w górze, gdzie zasiada po prawicy Boga Ojca. Otwórzmy się na spotkanie ze Zmartwychwstałym i przyjmijmy dar Jego pokoju - apelował Ksiądz Arcybiskup.

Reklama

Przywołując naukę zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego, abp Stanisław Budzik podkreślał, że zmartwychwstanie jest kulminacyjną prawdą wiary w Chrystusa. - To prawda fundamentalna, powtórzona przez Pismo Święte oraz przekazana przez tradycję; zasadnicza część głoszonego przez Kościół orędzia zbawienia - mówił Pasterz. - Chrystus podczas swojej ziemskiej wędrówki wypowiedział wiele wspaniałych słów, które zostały zapisane w pamięci uczniów i na kartach Ewangelii, ale najwięcej powiedział przez swoje zmartwychwstanie. Dokonał wiele zdumiewających dzieł, gdy szedł przez życie dobrze czyniąc: uzdrawiając chorych, wskrzeszając zmarłych, przez co dawał świadectwo prawdziwości swoich słów, ale najwięcej dokonał przez swoje zmartwychwstanie. Bo zmartwychwstanie to Boska pieczęć na całym życiu, ukoronowanie wszystkich słów Jezusa i spełnienie wszystkich zdumiewających czynów. To wymowne świadectwo jego Bóstwa - podkreślał Ksiądz Arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita przypomniał, jak w Wielki Piątek Jezus został ukrzyżowany i skonał na krzyżu w strasznych męczarniach, jak przebito Mu serce, a Jego ciało noszące ślady okrutnej męki złożono w opieczętowanym grobie, strzeżonym przez żołnierzy. - Wrogowie już wówczas bali się zmartwychwstania i chcieli mu zapobiec. Ale na próżno. Trzeciego dnia Jezus wstał z martwych, przeniknął kamień grobu i ukazał się w odnowionym, jaśniejącym ciele. Ta wieść szybko obiegła uczniów, przywracając im nadzieję i wiarę, uwalniając od strachu. Umocnieni Duchem Świętym poszli głosić nowinę o zmartwychwstaniu po całym świecie - mówił Pasterz. - Radosna wieść o zmartwychwstaniu rozbrzmiewa dziś na całym świecie, a wielkanocne dzwony ogłaszają tę dobrą nowinę. Wiemy, komu zawierzyliśmy: zwycięzcy śmierci, piekła i szatana. Podnieśmy nasze czoła, przestańmy się lękać! - wzywał.

Metropolita przekonywał, że w perspektywie zmartwychwstania nowego blasku nabierają ciemne strony ludzkiej egzystencji: cierpienie, przemijanie, śmierć, a wszystko, co trudne: ciężka i niewdzięczna praca czy choroba mają głębokie, zbawcze znaczenie, jeśli poniesiemy je z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. I chociaż we współczesnym świecie, pełnym tych, którzy chcieliby Chrystusa i Jego naukę przytłoczyć kamieniem obojętności i zapomnienia, zamknąć w murach kościoła, by nie mieszał się do życia społecznego, święto Zmartwychwstania Pańskiego ma przypomnieć wszystkim, że ostatnie słowo należy do życia, do Chrystusa.

Za bł. Janem Pawłem II abp Budzik podkreślał, że chociaż Chrystusa nie można wyłączyć z dziejów człowieka, Europy i Polski, to można Go wykreślić z osobistego życia poszczególnych ludzi przez podążanie drogą, która nie prowadzi przez krzyż do zmartwychwstania. Za papieżem Franciszkiem Metropolita apelował, by nie lękać się tego, co nowe. - Nie zamykajmy się na nowość, którą Bóg pragnie wnieść w nasze życie, często naznaczone zmęczeniem, rozczarowaniem i smutkiem. Gdy odczuwamy ciężar grzechów i sądzimy, że już nie zdołamy się podnieść, nie traćmy ufności. Nie ma takiej sytuacji, której Bóg nie mógłby odmienić. Wystarczy otworzyć się na Chrystusa i Jego łaskę. On nie należy do przeszłości, ale żyje i jest z nami - zapewniał Pasterz.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkanocne zwyczaje

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Urząd Gminy w Radomyślu nad Sanem

„Turki” w Radomyślu nad Sanem , to zjawisko unikalne mające 300-letnią historię

„Turki” w Radomyślu nad Sanem , to zjawisko unikalne mające 300-letnią historię

Mieszkańcy Rakowa w Wielki Piątek obmywają twarz wodą źródlaną, w Koprzywnicy w Wielką Sobotę odprawiana jest o godz. 20 Rezurekcja, której towarzyszy pokaz pięciometrowych slupów ognia tzw. „bziuków”, w Iwaniskach przed północą rozpoczyna się bębnienie, oznajmiające Zmartwychwstanie Chrystusa – to tylko najbardziej znane wielkanocne zwyczaje na terenie diecezji sandomierskiej, które do dziś są kultywowane.

Mieszkańcy Rakowa już w Wielki Piątek wędrują do źródełka w Pągowcu, by obmyć twarz lub napić się wody ze źródełka. To zwyczaj kultywowany jest od wieków. Towarzyszy temu wiara, że woda ze źródełka zapewnia zdrowie i urodę przez cały rok, a także chroni przed chorobami uszu, oczu i krtani.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2025 r.

2025-05-19 08:45

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz 2025: chcą wyznać, że rodzina jest potrzebna

2025-05-30 17:47

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Rzym

Vatican Media / ks. Marek Weresa

30.05.2025 w Watykanie rozpoczyna się Jubileusz rodzin, dzieci, dziadków i osób starszych.

30.05.2025 w Watykanie rozpoczyna się Jubileusz rodzin, dzieci, dziadków i osób starszych.

Przyjechali do Rzymu, bo jak sami wskazują, chcą Panu Bogu podziękować: za małżeństwo i rodzinę, dar potomstwa, codzienną radość i miłość. W Roku Jubileuszowym przybywają do grobów Apostołów, bo wiedzą, że potrzebują budować swoje życie rodzinne na nadziei, którą jest Jezus Chrystus. Dziś w Watykanie rozpoczyna się Jubileusz rodzin, dzieci, dziadków i osób starszych.

Spotkanie jubileuszowe potrwa od piątku, 30 maja do niedzieli, 1 czerwca. Centralnym punktem będzie Msza św. pod przewodnictwem Papieża Leona XIV. To wydarzenie przyciągnie do Wiecznego Miasta ponad 60 tysięcy wiernych ze 120 krajów, ze wszystkich kontynentów. W sobotę (31 maja) grupy z Polski spotkają się na Mszy św. w Bazylice Matki Bożej Większej. Liturgii o godz. 14:00 będzie przewodniczył abp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję