Reklama

Niedziela Rzeszowska

20-lecie WSD w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 15/2013, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum WSD

Budynek dawnego Seminarium przy ul. Połonińskiej 25

Budynek dawnego Seminarium przy ul. Połonińskiej 25

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czcigodni Kapłani,
Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy
Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie,

W tym roku Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie świętuje XX-lecie istnienia. WSD w Rzeszowie zostało erygowane 8 kwietnia 1993 r. przez bp. Kazimierza Górnego - pierwszego ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Nasze Seminarium wpisało się na trwałe w panoramę Rzeszowa, wyższych uczelni miasta oraz Podkarpacia. Przede wszystkim jednak jest ono sercem diecezji rzeszowskiej oraz źrenicą w oku Księdza Biskupa Ordynariusza.

Przez prawie 20 lat istnienia Seminarium miało swoją siedzibę w przystosowanym do tego celu budynku, przy ul. Połonińskiej 25 (wcześniej ul. Wetlińska 4), a od 1 stycznia br. znajduje się ono w gmachu Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie, przy ul. Witolda 11 a. Z perspektywy upływających lat łatwiej możemy zauważyć, że choć zmieniła się lokalizacja seminaryjnego budynku, to jednak wspólnotę seminaryjną tworzą przede wszystkim ludzie, dla których najważniejszy jest Jezus Chrystus oraz Kościół, w którym On żyje i działa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bł. Jan Paweł II, w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Pastores dabo vobis” przypominał, że „Seminarium, zgodnie ze swoją najgłębszą tożsamością, jest w Kościele swoistą kontynuacją wspólnoty Apostołów zgromadzonych wokół Jezusa, słuchających Jego słów, przygotowujących się do przeżycia Paschy, oczekujących na dar Ducha, by podjąć powierzoną sobie misję” (p. 60). Seminarium jest zatem wspólnotą wiary, przestrzenią przebywania w bliskości Pana, gdzie młodzi ludzie, na wzór Apostołów mogą słuchać słów Mistrza oraz doświadczać potęgi Jego miłości. Mistrz z Nazaretu pragnie, aby Jego uczniowie z Nim byli, i aby mógł ich posłać. Wspólnota seminaryjna z wdzięcznością uświadamia sobie, że Bóg nieustannie powołuje i posyła.

Jubileusz jest doskonałą okazją, aby podziękować Bogu i ludziom, którzy tworzą seminaryjną wspólnotę wiary oraz o nią nieustannie się troszczą. Dziękuję Panu Bogu, za prezbiterów, którzy przygotowali się do świeceń w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie, a dziś służą Bogu i ludziom, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Gorąco dziękuję Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi Kazimierzowi Górnemu oraz Księdzu Biskupowi Edwardowi Białogłowskiemu. Czcigodnym Księżom Przełożonym, Profesorom, Siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Pracownikom świeckim oraz Dobroczyńcom naszej seminaryjnej wspólnoty, a szczególnie Kapłanom naszej diecezji i Przyjaciołom ze Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Rzeszowie, składam serdeczne - Bóg zapłać! Zmarłych Profesorów i Dobroczyńców wspólnota seminaryjna poleca Bożemu miłosierdziu.

W imieniu moderatorów i alumnów
Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie
Ks. Jacenty Mastej - rektor

Rzeszów, Wielkanoc 2013 r.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok akademicki w WSD rozpoczęty

Niedziela sandomierska 42/2013, str. 6

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Adam Stachowicz

Piętnastu kleryków otrzymało indeksy i rozpoczęło studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. 7 października inaugurację roku akademickiego rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Michała pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Za wspólnotę seminaryjną modlili się również księża profesorowie oraz kapłani z diecezji. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz Sandomierza, wydziałów teologicznych, sąsiednich seminariów duchownych i wyższych uczelni. Modlili się klerycy, siostry zakonne oraz pracownicy seminarium. Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz mówił do kleryków, aby pomimo piętrzących się w życiu trudności nie wstydzili się Chrystusa ani swojego powołania, lecz jeszcze z większą gorliwością podążali za Mistrzem. Za wzór dla seminarzystów Ksiądz Biskup postawił bł. Rolando Rivi, włoskiego kleryka, którego Kościół kilka dni wcześniej ogłosił błogosławionym. Po Mszy św., w holu przy wejściu do gmachu seminarium, Biskup Ordynariusz poświęcił tablicę upamiętniającą księży męczenników ostatniej wojny, którzy do kapłaństwa przygotowywali się w sandomierskim seminarium.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Tylko w Sercu Jezusa człowiek znajduje to, czego szuka

2026-06-24 07:51

Katarzyna Artymiak

Lubelska parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przeżywała wymownie swoje święto patronalne.

Choć w cieniu zamkniętego kościoła, od którego pożaru dachu minęło już prawie pół roku, nie zabrakło życzliwości i licznej obecności wiernych, również spoza wspólnoty parafialnej. Doroczny odpust był szczególną okazją do umocnienia, aby z Serca Jezusowego „czerpać miłość, siłę, ufność i wiarę do tego, co potrzebne w trudnym czasie” – podkreślił ks. Wiesław Kosicki, proboszcz sąsiedniej parafii Matki Bożej Fatimskiej, który z okazji odpustu przez cały dzień głosił Słowo Boże.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję