Do końca października w „Katoliku” można obejrzeć ekspozycję „Symbole naszej historii. Polska Rzeczpospolita Ludowa”. Jej poszczególne panele przybliżają chwile od początku pojawienia się władzy komunistycznej w Polsce aż po „okrągły stół”, czas wyborów czerwcowych, a także najważniejsze kwestie polityczne, gospodarcze i społeczne związane z codziennym życiem Polaków w latach 1944-1989.
Dzięki wystawie licealiści mogą pogłębić wiedzę dotyczącą korekty granicy PRL w dniu 14 lutego 1951 r. Była to największa zmiana graniczna w historii powojennej Polski i jedna z największych korekt granicznych w historii powojennej Europy, którą przeprowadzono pod dyktando ZSRS. Espozycja pomaga też zrozumieć, na czym polegała tzw. taktyka trójstopniowej eliminacji kolejnych przeciwników w pierwszej fazie instalacji nowego systemu władzy. Sowieci uderzyli najpierw w struktury Państwa Podziemnego, a szczególnie w jego konspiracyjne ramię zbrojne - Armię Krajową. Od połowy 1944 r. niszczyli konspirację niepodległościową. Żołnierzy podziemia mordowano, więziono, zsyłano do obozów w ZSRS. Szczególnym represjom podlegało Polskie Stronnictwo Ludowe, gdyż było utożsamiane z najsilniejszym rywalem politycznym.
Wystawa „Symbole naszej historii. Polska Rzeczpospolita Ludowa” to doskonały przykład tego, jak instytucje edukacyjne, we współpracy z takimi organizacjami, jak Instytut Pamięci Narodowej, mogą przyczyniać się do budowania wiedzy i świadomości historycznej młodego pokolenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu