Reklama

Głos z Torunia

Od wiary do ewangelizacji

W dniach 18-20 kwietnia w Centrum Dialogu im. bł. Jana Pawła II w Toruniu odbyło się sympozjum „Fides et actio. Od wiary do ewangelizacji” zorganizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Niedziela toruńska 18/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kl. Piotr Kalicki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum zostało zorganizowane w ramach Roku Wiary. Benedykt XVI w liście apostolskim „Porta fidei” wzywa do ugruntowywania swej wiary w oparciu o Słowo Boże objawione w Piśmie Świętym. Temat zainteresował liczne grono słuchaczy: kapłanów, siostry zakonne, kleryków, studentów teologii i wiernych świeckich. Warto podkreślić, że specjalnie na to sympozjum przyjechały delegacje kleryków z wyższych seminariów duchownych z Pelplina, Radomia i Rzeszowa. Doskonała organizacja sympozjum, łącznie z przygotowaniem symultanicznych tłumaczeń na język polski wszystkich obcojęzycznych wykładów, bez wątpienia ułatwiły uczestnictwo w konferencji.

Sympozjum rozpoczęło się w Wyższym Seminarium Duchownym Mszą św. celebrowaną w języku łacińskim przez 21 prezbiterów z całego świata pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Pasterz Toruński wygłosił homilię o Eucharystii w perspektywie wieczności. Zwrócił uwagę, że Eucharystia jest sakramentem czynu. Czyn ten nie ma się wypełniać w zwykłym powtarzaniu Ostatniej Wieczerzy, lecz w dochodzeniu do tej miłości, którą ukazał Jezus Chrystus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W pierwszym referacie pt. „Czy udzielony Duch wygasza funkcję przykazań Bożych? Przyczynek do Pawłowej pneumatologii” ks. prof. dr hab. Waldemar Rakocy (Lublin) zwrócił uwagę, że dla człowieka żyjącego Duchem Świętym przykazania nie spełniają już swej funkcji, bo osoby te już osiągnęły poziom określany przez te przykazania. Nie zmienia to znaczenia przykazań i ich wartości w ogóle - i mogą nadal pełnić i pełnią swą funkcję wobec osób nieuformowanych w duchu chrześcijańskim.

Po wykładzie ks. dr. hab. Zdzisława Żywicy, prof. UW-M (Olsztyn) pt. „Bolesne relacje św. Pawła z Kościołem korynckim i próby ich przezwyciężenia w świetle 2 Kor 1, 12 - 2, 11”, ks. dr hab. Paweł Podeszwa (Poznań) w referacie pt. „W służbie Ewangelii. Świadectwo Pryscylii i Akwilii” omówił zaangażowanie w ewangelizację w czasach apostolskich pary małżonków. Podkreślił, że zazwyczaj to Pryscylla jest wymieniana jako pierwsza, co jest ewenementem na tle ówczesnego pogańskiego świata, umniejszającego rolę kobiety.

Kolejny wykład ks. prof. dr. hab. Dariusza Koteckiego (Toruń) pt. „«Niedaleko jesteś od Królestwa Bożego» (Mk 14, 34) - od wiary Izraela do wiary chrześcijan” zwrócił uwagę na pytanie: Co oznacza, że jestem chrześcijaninem? Czym moja wiara różni się od wiary żydów czy muzułmanów?

O. Jacek Salij OP (Warszawa) w wystąpieniu zatytułowanym „Wiara jako początek życia wiecznego” poruszył zagadnienie mylnego, oświeceniowego rozumienia tego, czym jest wiara.

Ks. prof. Jose Ramon Villar (Hiszpania) w referacie „«Praeparatio Evangelica», czyli o propedeutyce wiary we współczesnych czasach” omówił zagadnienie przygotowania podstaw kulturowych pod głoszenie Ewangelii, zwłaszcza zderzenia głoszenia wiary ze współczesną niewiarą.

Reklama

Następnie wykład pt. „Wiara postmodernisty. Przypadek Slavoja Žižka” wygłosił ks. dr hab. Robert Woźniak (Kraków), po czym nastąpiły trzy komunikaty: ks. dr. Stanisława Adamiaka (Rzym - Toruń) „Fikcja literacka jako środek przekazu wiary. Anglosaska powieść katolicka w XX wieku”, mgr Agnieszki Laddach (Toruń) „Credo i kultura. Rzeczywistość wiary w dobie postmodernizmu” oraz mgr. lic. Marcina Potyczki (Wrocław) „Eucharystia i sakramenty w służbie komunii w pierwotnej i współczesnej nauce Kościoła”.

Następny dzień sympozjum to wykłady ks. prof. dr. Romano Penny (Włochy) „Wiara i nawrócenie u św. Pawła”, ks. prof. dr. hab. Krzysztofa Góździa (Lublin) „Wiara w rozumieniu Josepha Ratzingera/Benedykta XVI” czy ks. prof. dr. hab. Czesława Rychlickiego (Toruń) pt. „Wiara współczesnych w kontekście europejskiego dziedzictwa tradycji chrześcijańskiej”. W tym ostatnim omówiono cele, zadania i wyzwania nowej ewangelizacji oraz oryginalność chrześcijaństwa na tle innych religii.

Następnie ks. prof. dr hab. Jan Perszon (Toruń) przedstawił spostrzeganie Kościoła w referacie pt. „«To jest Jego Kościół» - Boski wymiar Kościoła w eklezjologii Josepha Ratzingera”, zwracając uwagę, że to nie ludzie, lecz Jezus Chrystus jako twórca Kościoła decyduje, jaki jest i jaki ma być Kościół.

Reklama

Bardzo interesującym punktem drugiego dnia sympozjum stał się wykład o. prof. Wojciecha Giertycha OP (Watykan) pt. „«Fides et passio» - wpływ łaski wiary na sferę uczuciową”. Teolog Domu Papieskiego zwrócił uwagę na oddziaływanie łaski Bożej na całego człowieka, a zatem i na sferę cielesną, i przez to możliwość obserwacji działania łaski Bożej w człowieku. Zaznaczył, że cnoty kardynalne nabywane prowadzą do regulowania życia społecznego, cnoty wlane kierują człowieka do świętości, darmo dane domagają się rozwinięcia ich ze stanu zalążkowego, świadomego wprowadzania łaski Bożej w czyn.

Następnie ks. prof. Mirosław Mróz (Toruń) w referacie pt. „Czy można zadbać o wzrost wiary? Tomasz z Akwinu i jego odpowiedź w świetle nauki o mądrości” rozważył, jak można zadbać o wzrost wiary jako daru Bożego poprzez odróżnienie wiary jako treści credo od wiary jako zaufania Bogu.

Po południu swoje odczyty zaprezentowali również prelegenci toruńscy: ks. dr hab. Krzysztof Krzemiński („Lumen fidei - światło wiary. Koncepcja Hansa Ursa von Balthazara”), ks. mgr Michał Oleksowicz („Argument „God of the Gaps” - przykład dynamicznego oddziaływania teologii z naukami przyrodniczymi”), dr Krzysztof Pilarz („Sekularyzacja sakrum i jej konsekwencje pastoralno-wychowawcze”) oraz mgr Adrian Pachciarz („Ubój rytualny. Ochrona praw zwierząt a wolność religii”).

Trzeci dzień sympozjum rozpoczął się odczytaniem referatu doc. Roberta Lapko (Słowacja) pt. „Wiara w działaniu - działanie solidarne”, po którym wykład pt. „Pielgrzymi wiary na Szlaku św. Jakuba - Camino de Santiago” wygłosił abp Julian Barrio Barrio (Hiszpania).

Bp prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski (Toruń) w referacie pt. „Katechumenalny wymiar duszpasterstwa” zwrócił uwagę na wymóg świadomego przeżywania wiary we wspólnocie - jednym Ciele Chrystusa, którego jesteśmy członkami. W kolejnym wykładzie ks. prof. dr Manlio Sodi SDB (Włochy) pt. „Wiara? Nauczycielka wszystkich wierzących” wykazał, jak liturgia przebóstwia człowieka wierzącego od wspominania dzieł Bożych do naśladowania Chrystusa. Na zakończenie swoje referaty zaprezentowali również: ks. prof. dr Ramiro Pellitero (Hiszpania), bp Dominique Rey (Francja) oraz bp dr Władysław Blin (Białoruś).

2013-04-26 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźcie i głoście!

Niedziela przemyska 48/2017, str. 1

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Archiwum parafii

Podziękowania dla prowadzących rekolekcje

Podziękowania dla prowadzących rekolekcje
Inicjatorami rekolekcji ewangelizacyjnych w Błażowej był Krąg Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. W zorganizowaniu rekolekcji pomogły pozostałe grupy duszpasterskie parafii (Akcja Katolicka, Grupa Modlitewna, Intronizacyjna, Oaza młodzieżowa). Nad całością czuwali Lucyna i Mariusz Wackowie z Kręgu Domowego Kościoła. Wspólnie z ks. dziekanem Jackiem Rawskim, ks. Tomaszem Brodowiczem, ks. Jackiem Wilkosem oraz wieloma życzliwymi osobami udało się rekolekcje zorganizować w Zespole Szkół w Błażowej. Dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły Ewy Kozubek, budynek gimnazjum, szkoły podstawowej, stołówka i hala sportowa zmieniły się w „dom rekolekcyjny”. Wiele osób z niedowierzaniem patrzyło na to, co się dzieje, ponieważ do tej pory nie uczestniczyło w rekolekcjach całodniowych odbywających się w szkole. Większość z nas przywykła do rekolekcji prowadzonych w kościele. Zawsze, kiedy pojawia się coś nowego, pojawiają się też pytania: kto przyjdzie na takie rekolekcje, pomimo że zaproszeni są wszyscy? Czy można zostawić wszystkie ważne sprawy? Przecież każdy z nas nie ma czasu. A jednak...
CZYTAJ DALEJ

Paryż: pierwsze obchody Wniebowzięcia NMP w odbudowanej katedrze Notre-Dame

2025-08-15 16:51

[ TEMATY ]

Paryż

Wniebowzięcie NMP

Notre‑Dame

pierwsze obchody

odbudowana katedra

Adobe Stock

W Paryżu trwają pierwsze od zakończenia odbudowy katedry Notre-Dame obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 14 i 15 sierpnia wierni i turyści biorą udział m.in. w odnowieniu ślubu złożonego przez króla Ludwika XIII i w procesji maryjnej ulicami wyspy Cité. Odbyło się także nadzwyczajne wystawienie relikwii korony cierniowej Jezusa Chrystusa.

Trwająca właśnie procesja zakończy się nieszporami i wieczorną Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji paryskiej Emmanuela Tois. W procesji niesiona jest figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, podarowana świątyni w 1826 roku przez króla Karola X. Na co dzień przechowywana jest w katedralnym skarbcu.
CZYTAJ DALEJ

Żyjmy Bożą obecnością

2025-08-16 19:07

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Łukasz Krzysztofka

- Jesteśmy za mało ludźmi paschalnymi, wielkanocnymi. Za słabo żyjemy zwycięstwem Chrystusa. Jesteśmy nieraz sparaliżowani, pełni lęku, a przecież to Chrystus zwyciężył świat, a nie świat Chrystusa – powiedział w homilii w czasie Mszy św. kończącej 49. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę bp Andrzej Czaja.

Ordynariusz opolski przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii dla opolskich pątników na Jasnogórskim Szczycie. Mszę św. koncelebrowali m.in. ks. Daniel Leśniak, obecny kierownik pielgrzymki opolskiej, oraz ks. Marcin Ogiolda, wieloletni przewodnik kompanii na opolskim szlaku na Jasną Górę, a także liczne grono kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję