W Roku Wiary jesteśmy wezwani do czytania i uważnej medytacji listu apostolskiego „Porta fidei”. Papież pisze w nim: „Pragniemy, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją. (…) Wyznawanie ustami wskazuje z kolei, że konsekwencją wiary jest dawanie świadectwa i zaangażowanie. Chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną. (…) Wyznawanie wiary jest aktem zarówno osobistym, jak i wspólnotowym. Pierwszym podmiotem wiary jest bowiem Kościół”.
Takim wspólnotowym publicznym wyznaniem wiary będzie pielgrzymka do Krzyża na Kopystańce. Nasze świadectwo wiary nie może jednak ograniczać się do słów. Za słowami powinny pójść czyny. I tutaj rodzi się pytanie: jakich czynów oczekuje od nas Bóg w Roku Wiary? Odpowiedź znajdziemy u stóp Krzyża na Kopystańce. Umieszczona tam tablica wskazuje, iż Krzyż ten jest związany z bł. Janem Pawłem II, upamiętnia bowiem jego wielkie dary dla naszej archidiecezji: dwie pielgrzymki (do Przemyśla w 1991 r. oraz do Dukli i Krosna w 1997 r.) a także wyniesienie naszych Patronów do chwały ołtarzy - kanonizację bł. Jana z Dukli (1997), beatyfikację Józefa Sebastiana Pelczara (1991), a następnie jego kanonizację (2003) i beatyfikację Jana Balickiego (2002).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W czasie obydwu pielgrzymek do naszej archidiecezji Jan Paweł II w swym nauczaniu odsłaniał przed nami czyhające niebezpieczeństwa i zasadzki, ale równocześnie wzywał do ich przezwyciężenia, do pójścia drogą wierności Bogu i ojczystym tradycjom. Warto tu przytoczyć jego wezwania, gdyż one właśnie powinny stać się naszym programem. W Krośnie Papież wołał: „Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców (…) Nie dopuśćcie, aby wam odebrano chrześcijańską godność - bo próbuje się to robić! Świat jest pełen zagrożeń. Docierają one poprzez środki przekazu także do polskiej wsi”. W Dukli wzywał: „nie lękajcie się przeciwności, nie zniechęcajcie się nimi (…) miejcie odwagę stawać się solą ziemi i światłością świata”. W Przemyślu zachęcał: „Niech tu, w tej diecezji, kształtuje się wzór współżycia i jedności w pluralizmie. Niech tu rośnie chrześcijańska cywilizacja miłości. Niech miłość, życzliwość i wzajemne zrozumienie okażą się silniejsze od wszelkich sztucznych podziałów i przeciwności”.
Przytoczone tu, krótkie fragmenty papieskiego nauczania jednoznacznie wskazują, na czym ma polegać nasze dawanie świadectwa wierze. Musimy zachować czujność i odwagę, aby nie ulec złej propagandzie, a równocześnie rozwijać w swoim środowisku i w całej Ojczyźnie cywilizację miłości. Niech widok Krzyża na Kopystańce nadal przypomina nam pielgrzymki bł. Jana Pawła II do naszej archidiecezji i dopinguje do wypełniania jego nauki.
Krzyż na Kopystańce jest prywatnie nawiedzany przez cały rok, natomiast jego uroczyste nawiedzenie odbywa się każdego roku w czerwcu, w związku z kolejną rocznicą jego postawienia i poświęcenia. Organizuje się wówczas zbiorową pielgrzymkę na Kopystańkę. W tym roku odbędzie się ona w niedzielę 16 czerwca w godzinach popołudniowych. Rozpocznie się o godz. 14 w kościele parafialnym w Rybotyczach i w kościele filialnym w Brylińcach. Do Bryliniec zaprasza się wiernych mieszkających w parafiach położonych na północ od Kopystańki (Olszany, Krasiczyn). Po krótkiej modlitwie z kościołów tych wyruszymy w kierunku Kopystańki. Na trasie będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po dojściu na szczyt, około godz. 16.30, rozpocznie się pod Krzyżem uroczysta koncelebrowana Msza św. Zakończenie uroczystości przewiduje się około godz. 17.30.
W czasie tej pielgrzymki będziemy modlić się o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II oraz o to, aby jego nauczanie wydawało owoce pogłębionej i zaangażowanej wiary w naszym życiu osobistym i w życiu publicznym. Duszpasterstwo pielgrzymkowe i turystyczne zaprasza na pielgrzymkę wszystkich: dzieci, szczególnie pierwszokomunijne, młodzież i dorosłych.