W weekend 26-27 października 2024 r. Gmach Główny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie stał się Mekką dla modelarzy! Na tegoroczny muzealny konkurs pt. „Lotniczy świat w miniaturze” nadesłano 79 zgłoszeń. Łącznie Jury oceniło 260 modeli w czterech kategoriach. Poziom był wysoki i wyrównany a prezentowane modele spotkały się z dużym zainteresowaniem odwiedzających wystawę.
Głównym celem konkursu było propagowanie wiedzy o historii lotnictwa na świecie ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o historii lotnictwa polskiego i wkładu polskich inżynierów w rozwój tej gałęzi transportu. Intencją muzeum jako organizatora było także propagowanie wiedzy o modelarstwie lotniczym wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wszyscy uczestnicy konkursu mogli w weekend bezpłatnie zwiedzić muzealne ekspozycje i zobaczyć samoloty w skali 1:1 czerpiąc tym samym inspiracje do kolejnych modelarskich wyzwań.
Finał konkursu połączony został z wystawą oraz otwartą giełdą modelarską (każdy chętny mógł nieodpłatnie wystawić na sprzedaż swoje modele).
Modele konkursowe można było podziwiać w sobotę w godzinach 13-17. W niedzielę o godzinie 15:00 nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
Reklama
- Wśród zaprezentowanych modeli lotniczy przeważały samoloty, choć było też trochę śmigłowców – jeden zdobył nawet pierwszą nagrodę w kategorii modeli kartonowych. Zachwycały także dioramy, czyli takie makiety modelarskie wykonane różnymi technikami, które przedstawiały całe scenki rodzajowe z udziałem samolotów – relacjonuje Tomasz Mikuła z Muzeum Lotnictwa Polskiego.
- W tym roku ilość uczestników wystawy przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – 260 modeli konkursowych a przecież były także takie, które wystawiono nie dla rywalizacji ale po prostu aby pochwalić się, pokazać nowe dzieło. Było widać jak ta impreza konsoliduje środowisko modelarskie. W obliczu wspólnej pasji znikają podziały wiekowe – dodane jeden z organizatorów.
Jury oceniało modele na zasadzie – „podoba się / nie podoba” biorąc pod uwagę następujące kryteria:
a) zgodność merytoryczną
b) jakość wykonania modelu (staranność i czystość łączenia detali oraz ich
malowania)
c) stopień trudności modelu
d) realizm (efekty malowania, oznakowanie i ewentualne ślady eksploatacji)
e) wkład własny modelarza