Reklama

Niedziela Lubelska

Serce i dusza śpiewają Maryi

Maj to miesiąc obfitujący w nabożeństwa i uroczystości, podczas których wierni w szczególny sposób proszą najświętszą maryję pannę o łaski oraz dają wyrazy wdzięczności za wszystkie wysłuchane modlitwy

W parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie-Cukrowni już na stałe w kalendarium wydarzeń majowych wpisany jest Festiwal Pieśni Maryjnej „Ave Maria”, który stał się szczególnym sposobem szerzenia czci Maryi. W 1984 r. ówczesny proboszcz parafii w Garbowie ks. Stanisław Wąsik wybudował kaplicę w Zagrodach. Stała się ona podstawą zawiązania parafii, którą erygowano dekretem abp. Bolesława Pylaka 12 czerwca 1993 r. Początkowo parafia nosiła nazwę Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zagrodach. W 1994 r. zmieniono ją na Garbów-Cukrownia.

Od początku proboszczem parafii jest ks. kan. Marian Szuba. Pierwsze lata pracy poświęcił on sprawom organizacyjnym i wyposażeniu świątyni w niezbędne sprzęty, związane ze sprawowaniem liturgii Mszy św. i sakramentami. Jednak energia i zaangażowanie Księdza Proboszcza w rozwój formacji duchowej parafian przełożyły się na realizację wielu zupełnie nowych pomysłów. Aby wyrazić wdzięczność za świątynię Bożej Rodzicielce, zrodziła się idea zorganizowania festiwalu maryjnego w maju. Ponadto festiwal miał być zwieńczeniem nabożeństw majowych. Św. ks. Jan Bosko powtarzał: „Zawierzcie każdą rzecz eucharystycznemu Jezusowi i Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda”. Taki mały cud trwa w parafii w Garbowie-Cukrowni już od 18 lat. Do jednej z najmniejszych parafii archidiecezji z roku na rok przybywa coraz większa rzesza uczestników festiwalowych zmagań. W tym roku 25 maja w Garbowie gościło aż 297 wykonawców, którzy zaprezentowali wiele ciekawych i nowych aranżacji, oddających klimat modlitwy i uwielbienia.

Reklama

Festiwalową sobotę, jak zawsze, rozpoczęło nabożeństwo majowe pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Mariana Szuby, który przypomniał o prawdziwej istocie spotkania, czyli modlitwie. W jury konkursu, które obradowało pod przewodnictwem Grzegorza Konecznego, zasiedli: Anna Pacek, Urszula Matejczuk, Maria Sikora, Zofia Górecka, Kazimierz Firlej i Robert Ostapiński. Po przesłuchaniach komisja wyłoniła zwycięzców. W kategorii schole I miejsce przypadło Scholi parafialnej ze Świdnika Dużego, II - scholi „Lauretki” z parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny z Garbowa-Cukrowni, a III (ex aequo) otrzymały schole „Mała Armia” z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Lubartowa oraz „Aniołki” z parafii pw. św. Mikołaja z Lublina. W kategorii solistów laureatem została Wiktoria Fryc z Niedrzwicy Dużej, II miejsce (ex aequo) zajęły Anna Jagielska z parafii pw. św. Mikołaja z Lublina oraz Małgorzata Adamczyk z Jastkowa, a na III miejscu uplasował się Leon Szymczyk z parafii pw. św. Wojciecha z Lublina. Wśród chórów zwyciężył Chór Ziemi Zamojskiej „Contra”, II miejsca przyznano Chórowi parafii pw. Dobrego Pasterza z Lublina oraz chórowi „Hejnał” z Chełma, a III miejsce otrzymał Chór parafialny z Opola Lubelskiego. Wśród zespołów na I miejscu uplasował się zespół „Improwizacja” z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Lubartowa, II miejsce zajął Zespół z Gimnazjum w Przybysławicach, zaś III miejsce jury przyznało zespołowi „Credo” z parafii pw. św. Bartłomieja ze Staszowa.

Festiwal zakończył się wręczeniem pucharów z wygrawerowanym logo festiwalu, dyplomów oraz nagród ufundowanych przez sponsorów. Bo w tej małej parafii każdy wygrywa, a dzięki darczyńcom nikt nie wyjeżdża z pustymi rękami. W gronie sponsorów tegorocznego festiwalu znaleźli się: Starostwo Powiatowe w Lublinie, Urząd Gminy w Garbowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Garbowie, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Ryjek” s.j. Woźniak i spółka z Nasutowa, piekarnia T. Drozda, Bank Spółdzielczy w Garbowie, Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa w Garbowie, producent skoroszytów „File” z Garbowa, Tygodnik Katolicki „Niedziela” i „Gość Niedzielny”.

18. edycja festiwalu miała szczególne znaczenie zarówno dla organizatorów, jak i parafian, gdyż odbywała się dwa tygodnie przed rozpoczęciem misji intronizacyjnych Serca Pana Jezusa, trzy tygodnie przed obchodami 20-lecia powstania parafii w Garbowie-Cukrowni oraz w przededniu Dnia Matki.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję