Reklama

Jak rozpoznać?

Poborówka: jadwiżanki i nazaretanki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aby życie przeżyć z pasją!

Wierzę, że Tym, Który zaprasza na drogę życia zakonnego, jest Pan Bóg. Rozeznając swoje powołanie, prosiłam Ducha Świętego o Jego światło i On rzeczywiście coraz bardziej rozpalał moje serce pragnieniem życia zakonnego.

A dlaczego Nazaret? Nazaretanki były pierwsze. Jedną z sióstr poznałam w czasie wakacyjnych rekolekcji oazowych. Wtedy pomyślałam, że może to jakiś znak. W miarę jak poznawałam duchowość i charyzmat naszego zgromadzenia, tajemnica Nazaretu zachwycała mnie coraz bardziej. Jest bowiem poszukiwaniem Boga i przeżywaniem wraz z Nim naszej, pozornie zwyczajnej codzienności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niewątpliwie ważnym elementem jest dla mnie fakt, że każdego dnia swoją modlitwą i pracą nazaretanki starają się szerzyć Królestwo Bożej Miłości w świecie, przede wszystkim zaś w rodzinach. Wszystkie rodziny świata są obecne w naszej modlitwie każdego dnia.

Moje plany? Czasami moje nie są wcale takie dobre, jak by się mogło wydawać :). Bardzo mocno doświadczam, że warto szukać i rozeznawać to, co zaplanował Pan Bóg, nie my. Jego marzenia dla nas są najpiękniejsze! Przekonuję się w ostatnim czasie, że zgromadzenie nie tylko pomaga mi realizować moje pragnienia, ale pozwala mi odkrywać zupełnie nowe pragnienia i talenty. Decyzją przełożonych podjęłam naukę na kierunku: filologia angielska. Byłam nieco przerażona na początku, ale siostry mocno mnie wspierały. Sam Bóg zapewnia: „Wystarczy ci Mojej łaski” (2 Kor 12, 9).

Od kilku dni jestem „świeżo upieczonym” nauczycielem języka angielskiego. Ogromnie cieszę się, że mogę w taki sposób służyć innym. Wszystko to, czym Pan hojnie mnie obdarza, staram się przyjmować z wdzięcznością. Każdy dzień chcę przeżywać z pasją. Bo Pan Bóg jest pasjonujący! Życie przeżywane w zjednoczeniu z Nim nabiera zupełnie innego wymiaru, nowego sensu. Miłość Boga jest źródłem pokoju i nieopisanej radości, choć bez wątpienia bywają także chwile trudne. Jak to w życiu każdego z nas. Pojawiają się pokusy, przeszkody, wątpliwości, które przychodzą z zewnątrz. Największa trudność chyba jednak ma na imię Maria Goretti;-). To moja słaba, ludzka i grzeszna natura czasami się buntuje, nie rozumie, próbuje inaczej, niż Pan Bóg pragnie. Czasami trzeba zawalczyć o wierność, ale naprawdę warto! Jednak wobec szczęścia, jakie daje mi życie „ukryte z Chrystusem w Bogu” (Kol 3, 3), wszelkie trudności wydają się być nikłe. Czym jest to szczęście oblubieńczej miłości Boga, może poznać tylko ten, kto odważy się spróbować… :)

Reklama

S. Maria Goretti Jach, nazaretanka

* * *

Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (nazaratanki)
Założone w 1875 r. w Rzymie przez Polkę bł. Franciszkę Siedliską, czyli s. Marię od Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Prowincje: krakowska i warszawska. Dom generalny w Rzymie. Nazaretanki działają na 4 kontynentach, w 13 krajach świata. Strój: habit czarny z białym kołnierzykiem, latem dozwolony szary, welon czarny z białą wypustką, na piersi srebrny krzyż, po ślubach wieczystych - obrączka na palcu.

Dlaczego bycie jadwiżanką jest super?

Kiedyś takie zaczepne pytanie postawił nam ojciec rekolekcjonista, a dziś ono wraca do mnie, gdy chcę podzielić się doświadczeniem swojej drogi. Nie mogę więc zacząć inaczej.

Dlaczego bycie jadwiżanką jest super? Bo to jest Boży plan na moje życie! A przepis na szczęście to wsłuchiwanie się w Boże plany.

Oczywiście, nie znaczy to, że nie ma żadnych trudności, ale pokonuje się je inaczej, wiedząc, że jest się na drodze wybranej dla mnie przez Boga. Przezwyciężanie siebie kosztuje, ale ostatecznie daje radość - jak zdobycie szczytu, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę, niedostrzegalny z dołu. Życie we wspólnocie nie jest różą bez kolców, lecz jest piękne i pozwala mi wzrastać.

Jednak dlaczego jadwiżanki? Najpierw patronka zgromadzenia - św. Jadwiga Śląska - i inspirowane jej przykładem dzieła chrześcijańskiego miłosierdzia podejmowane przez siostry. Potem historia naszej wspólnoty związana z moim miastem - Wrocławiem, ale nie tylko, i misja obdarzania miłością niekochanych, najmniejszych. Pomyślałam: „Może, żeby ewangelizować, nie trzeba jechać daleko, ale na swoim terenie apostołować miłością”. To było odkrycie mojego serca, choć misje były mi zawsze bliskie. Pan Bóg postawił na nim jeszcze jakby maryjną pieczęć przez szczególną obecność Niepokalanej w życiu i duchowości sióstr. Niebieski kolor welonu i pielęgnowane wspólnie nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny są tego zewnętrznym wyrazem.

Reklama

W życiu towarzyszyły mi różne zainteresowania i pasje. Jedne szły ze mną dłużej, inne krócej, wzrastały i gasły, stając się odbiciem mojej drogi. Zagłębiając się coraz bardziej w swoje powołanie, także jego realizację odkrywam jako pasję. Podobnie jak trudno mi wyobrazić sobie dyrygenta, którego pasją nie byłaby muzyka, tak swoją codzienność widzę ciągle niezwykłą, nawet jeśli wypełniona jest pozornie zwykłymi zajęciami, jak np. praca z dziećmi czy nauka.

Za tą pierwszą pasją spełniania Bożych planów przyszło rozwijanie innych. Zawsze lubiłam muzykę, a w zgromadzeniu dane mi było nauczyć się gry na organach i posługiwać śpiewem. Przychodząc, miałam skończone studia, mogłam jednak jeszcze poszerzyć swe wykształcenie o dodatkowy kierunek, specjalizując się w realizacji misji zgromadzenia. Każda wspólna wyprawa wakacyjna to okazja do ponownego zachwytu przyrodą, którą tak lubię, i odkrywania w niej cichego szeptu Stwórcy. Kolejne zadania zwiększały doświadczenie i rozwijały zainteresowania, np. odkrywanie historii zgromadzenia.

Jednak w życiu chodzi o to, żeby nie tyle spełniać siebie, co spełniać wolę Boga. Jest to teza może niemodna, ale za to sprawdzona do bólu… na sobie! Przecież naprawdę spełniam siebie, tylko gdy realizuję Boży zamysł. Któż lepiej wie, co służy memu szczęściu, niż Ten, który z miłością „przenika mnie i zna” (Ps 139) bardziej niż ja sama siebie. Ufam Mu i jestem szczęśliwa!

Reklama

Jeśli więc, Przyjaciółko Pana, słyszysz Jego delikatne wołanie - ufnie i odważnie podążaj za nim. Zapraszam Cię do naszej wspólnoty, lecz tylko Pan może Ci powiedzieć: „Zostań tu. To jest Twoje miejsce”.

S. M. Bernadetta Kardach, jadwiżanka

* * *

Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi (jadwiżanki)
Założone w 1859 r. przez sługę Bożego ks. Roberta Spiske. Prowincje: katowicka i wrocławska. Dom generalny w Berlinie. Jadwiżanki działają w 6 europejskich krajach. Strój: długi czarny habit, latem także biały, welon niebieski, medalik z wizerunkiem św. Jadwigi Śląskiej, na odwrocie wizerunek Niepokalanej.

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy przyjmiesz zaproszenie?

Niedaleko Krakowa znajduje się Czerna, słynąca z karmelitańskiego klasztoru i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. W tym pięknie usytuowanym miejscu 21-24 sierpnia odbędzie się X Spotkanie Młodych ze Świętymi Karmelu. Młodzież weźmie udział m.in. w weselu żydowskim, warsztatach, konferencjach oraz w codziennej Eucharystii. Będzie również czas na modlitwę osobistą i adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję