Reklama

Głos z Torunia

Radosne świadectwo wiary

W dniach 13-14 lipca odbyła się 21. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę pod hasłem: „Mocni wiarą”. Centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam, który podziękował za modlitwę w intencji przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji za tę decyzję. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Pątników pozdrowił papież Franciszek.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczęła się 13 lipca wieczorną Mszą św. pod przewodnictwem biskupa diecezji świdnickiej Ignacego Deca oraz Apelem Jasnogórskim. Następnego dnia pątnicy chwalili Maryję, śpiewając Godzinki, a potem uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy św., której przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Na zakończenie, chwaląc miłosierdzie Pana, modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Tego dnia z wyrazami wdzięczności i przywiązania do Kościoła Rodzina Radia Maryja wraz z biskupami i kapłanami wystosowała telegram do papieża Franciszka odczytany przez prof. dr. hab. inż. Janusza Kaweckiego, a zebranych w jasnogórskim wieczerniku pobłogosławił Ojciec Święty.

Moc wiary

We wspólnej modlitwie zjednoczyli się: księża biskupi, księża infułaci, m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, kapłani diecezjalni i zakonni, np. ojcowie paulini i redemptoryści z o. Januszem Sokiem CSsR, prowincjałem Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, o. Piotrem Chyłą CSsR, wikariuszem Warszawskiej Prowincji Redemptorystów i o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, dyrektorem Radia Maryja, siostry zakonne, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, miejskich, gminnych, posłowie z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem „Prawa i Sprawiedliwości”, liczni pielgrzymi zarówno z kraju, jak i spoza granic naszej Ojczyzny. Z zebranymi na Jasnej Górze - dzięki transmisji radiowej i telewizyjnej - łączyli się duchowo ci, którzy z różnych przyczyn, np. choroby, odległości czy ubóstwa, nie mogli przybyć na spotkanie.

Reklama

„Otrzymacie wszystko, o co z wiarą prosić będziecie w modlitwie” (Mt 21, 22) - te słowa streszczają radość Rodziny Radia Maryja, która na Jasnej Górze dziękowała Bogu przez ręce Maryi za zapowiedź przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie oraz kanonizację bł. Jana Pawła II, planowaną jeszcze w tym roku. Wołanie do Boga przemienia człowieka i przypomina, że wiara to nasze dzisiaj, a nadzieja - jutro. Moc wiary, której źródłem są ufność Bogu i czas Jemu oddany, jest tajemniczą drogą prowadzącą ku życiu. W tej podróży najważniejsze są poznanie i uwielbienie Stwórcy oraz miłość Boga i drugiego człowieka. W tym duchu pątnicy trwali w jedności przed tronem Bogurodzicy.

Wiara - nasze ocalenie

Wiara w Jezusa winna kształtować wszystkie dziedziny życia - zarówno praktyki religijne prywatne i pracę domową, jak i publiczne świadectwo wiary i działalność zawodową. Te ważne sfery określają słowa św. Benedykta: „Ora et labora” („Módl się i pracuj”) - przypomniał biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Jezus chce być obecny w całym życiu, aby nam pomagać godnie żyć i głosić światu, że On jest dla nas najważniejszy. Dlatego naśladujemy Go, modlimy się codziennie, uczestniczymy w niedzielnych Mszach św., przystępujemy do sakramentu pojednania i pokuty. O przynależności do Jezusa świadczymy słowem i czynem, w życiu prywatnym i publicznym, w chwilach łatwych i trudnych, w chorobie i zdrowiu, w dniach radości i smutku - zawsze i wszędzie, tam, gdzie mieszkamy, pracujemy, odpoczywamy, tam, gdzie jesteśmy. - W wierze jest nasze ocalenie i nasza pomyślność, a zawierzenie Bogu owocuje pokojem i Jego błogosławieństwem - mówił Biskup Ignacy, przestrzegając, że odejście od Boga obraca się przeciwko człowiekowi.

Światło wiary

Pielgrzymka była potwierdzeniem, że Kościół zbudowany na św. Piotrze widzi w środkach społecznego przekazu dar Boży. - Zgodnie z opatrznościowym zamiarem Boga doprowadzają one do braterskiej więzi między ludźmi - powiedział abp Wacław Depo. Jedność z Bogiem prowadzi do jedności między ludźmi. Stąd w domu Matki zgromadziła się wspólnota osób zjednoczonych z Bogiem i pomiędzy sobą, która wie, że odrzucenie Boga i Jego praw zawsze prowadzi do śmierci człowieka, wie, dokąd idzie, wie, jaka jest jej godność i dlatego pragnie podążać za światłem wiary. - Nie ustawajmy w modlitwie, Bogu dziękując i Ducha nie gasząc, abyśmy wszyscy, mocą wiary i żarliwą nadzieją, świadczyli o Chrystusie wobec tych, którzy potrzebują naszej duchowej i materialnej pomocy, abyśmy za wstawiennictwem Maryi mieli odwagę przeciwstawić się największej pokusie naszych czasów, czyli budowania świata bez Boga, który stałby się światem bez przyszłości. Maryjo, Gwiazdo Nowej Ewangelizacji, bądź z nami w każdy czas! - wołał Arcybiskup Wacław.

Kochać Boga bardziej

Reklama

Trzeba bardziej kochać Boga niż ludzi. To podstawowe prawo przypomniał abp Sławoj Leszek Głódz. Ksiądz Arcybiskup wyjaśnił fenomen Radia Maryja i Telewizji Trwam. Tkwi on w tym, że radiosłuchacze i telewidzowie utożsamiają się z tym radiem i tą telewizją, i mówią: „To jest nasze radio i nasza telewizja”. - I niech tak dalej trwa - życzył wszystkim zebranym.

Wspólnota serc

- Nie potrafimy i nie chcemy żyć samotnie - modlił się o. Janusz Sok CSsR. Dlatego w jasnogórskim domu zgromadziła się Rodzina Radia Maryja, by umocnić się, zaczerpnąć ciepła i nadziei od Matki, która zna nasze serca i jest zasłuchana w nasze tajemnice. - Maryjo, ogrzej nasze serca. Daj nam siłę. Tak bardzo potrzeba nam wiary; wiary w to, że w tym rozpędzonym świecie można żyć inaczej, że można kochać, mieć więcej czasu dla Boga i dla siebie - prosił o. Janusz.

Solidarność i ufność

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR podkreślił, że przed Rodziną Radia Maryja jest jeszcze wiele zadań. A ta radosna pielgrzymka ma dodać siły i odwagi, pokazać, jak wielu jest tych, którzy kochają Boga, Ojczyznę i Kościół.

Ksiądz Dyrektor dziękował za modlitwę i wszelkie dobro. Z wdzięcznością apelował: - Bóg zapłać wszystkim za solidarność! Razem można uczynić wiele, ale tylko razem, nie dajmy się podzielić. I za to Bóg zapłać, że dalej nam ufacie.

2013-07-24 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagonka na mnie trwa od początku

[ TEMATY ]

TV Trwam

Radio Maryja

Rydzyk Tadeusz

ROBERT SOBKOWICZ

O. dr Tadeusz Rydzyk CSSR

O. dr Tadeusz Rydzyk CSSR

- Nagonka na mnie trwa od początku, gdy zaczynałem tworzyć Radio Maryja - mówi o. Tadeusz Rydzyk w obszernym wywiadzie, jaki ukazał się dzisiaj w „Naszym Dzienniku”. Odnosi się w nim do sytuacji mediów w naszym kraju, odmownej decyzji KRRiT w sprawie umieszczenia TV Trwam na multipleksie mimo poparcia przez Episkopat Polski i miliony polskich katolików. Od początku Radio Maryja było solą w oku wielu ludziom w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję