Reklama

Niedziela Wrocławska

Odbudujemy kościół św. Józefa w Oławie!

Ten dzień będzie pamiętał niemal każdy oławianin. 30 maja br. w Święto Bożego Ciała doszczętnie spłonął zabytkowy kościół św. Józefa przy ul. Janowskiego. Po pożarze pozostały tylko gołe mury. Mimo to rozpoczęto odbudowę świątyni

O pożarze dowiedziałem się o godz. 6.20 rano, kiedy zadzwoniła do mnie policja - przypomina sobie tamto wydarzenie ks. Paweł Cembrowacz, proboszcz parafii, w której spłonął kościół. - W zaledwie 10 minut byłem na miejscu. - Widziałem, jak z wieży kościoła buchał ogień, a kiedy podszedłem do okna, zauważyłem łunę pożaru - dodaje Andrzej Kowalczyk, naoczny świadek, a na co dzień parafianin, który mieszka nieopodal. Służby mundurowe o pożarze zawiadomiła przypadkowa osoba, która właśnie wracała z pracy. Strażacy szybko zjawili się na miejscu. O skali ognia świadczy fakt, że w jego gaszeniu brało udział 12 jednostek straży pożarnej, a akcja strażaków trwała do południa. Do spalonej świątyni można było wejść dopiero kilka godzin później. - Z jednym ze strażaków próbowałem dostać się do niej wcześniej bocznym wejściem, by wynieść Najświętszy Sakrament - opowiada proboszcz. - Niestety zastała nas ściana dymu i w konsekwencji strażacy na dłuższy czas zakazali wchodzenia do środka. To, co udało się uratować, to naczynia, szaty i księgi liturgiczne z zakrystii ulokowanej w obrębie budynku. W samym zaś kościele doszczętnie spłonęło wszystko, gdyż znajdowało się tam wiele elementów drewnianych, które są doskonałą pożywką dla płomienia.

Ratować Najświętszy Sakrament

Oprócz służb na miejscu pożaru bardzo szybko zjawiły się ekipy dziennikarzy, którzy z miejsca chcieli rozmawiać z proboszczem. - Moją pierwszą myślą było jednak ratowanie Najświętszego Sakramentu, a kiedy okazało się to niemożliwe, pojawiła się kolejna, aby ratować to, co jest w zakrystii - relacjonuje ks. Cembrowicz i dodaje: - Kiedy patrzyłem na płonący kościół, kilka razy zdarzyło mi się płakać, bo to miejsce ma dla mnie znaczenie sentymentalne. To stąd wyprowadzałem mojego ojca na wieczny spoczynek. Parafianin, Andrzej Kowalczyk, podkreśla z kolei, że kościół był ważnym ośrodkiem kultu dla wielu oławian: - Smutek, żal, łzy w oczach towarzyszyły nam w tamtym dniu - mówi. Podczas policyjnego dochodzenia okazało się, że przyczyną pożaru był niedopałek papierosa, od którego pojawił się ogień, najpierw w przylegającej do kościoła kamienicy, a następnie w budynku świątyni. Szczęśliwie w samym pożarze nikt z ludzi nie ucierpiał.

Ten kościół trzeba odbudować

Reklama

- Wieczorem, kiedy jeszcze nie do końca ochłonąłem z emocji, pomyślałem cynicznie, że „jednego mniej do obsługi” - wspomina ks. Cembrowicz. - Z drugiej strony pojawił się żal, że tego miejsca już nie ma. A potem były rożne myśli, czy dać sobie spokój czy nie.

Okazało się jednak, że kapłani z oławskiej parafii nie pozostali sami. Po tragicznym weekendzie do Oławy przyjechała ekipa z urzędu konserwatorskiego. Specjaliści radzili duszpasterzom, jak odbudować świątynię. Na wysokości zadania stanęli też parafianie, którzy solidarnie wyrażali gotowość do pracy. - To zaangażowanie było widoczne już na początkowym etapie prac, tuż po pożarze, również wśród młodych ludzi, którzy zbierali zgliszcza popożarowe własnymi rękoma - podkreśla kapłan.

Jest szansa na odbudowę świątyni

Decyzja o odbudowie zapadła bardzo szybko. Dwa dni po pożarze do parafii przyjechali kapłani z wrocławskiej kurii, ks. inf. Leon Czaja i ks. dr Stanisław Jóźwiak, wspierając oławskich duszpasterzy, a po wyborze bp. Józefa Kupnego na metropolitę wrocławskiego, także nowy pasterz pobłogosławił dzieło odbudowy. Przy parafii powołana została Rada Odbudowy Kościoła, w skład której weszli specjaliści z branży architektonicznej i budowlanej. Eksperci wraz z Księdzem Proboszczem zaczęli spotykać się co kilka tygodni, aby na bieżąco konsultować postępy w odbudowie świątyni. - Na razie czekamy na ostateczne decyzje urzędników, ale jesteśmy już bliżej końca niż dalej - zapewnia Andrzej Kowalczyk, który jest jednym z członków Rady. A co konkretnie zrobiono do tej pory? Gotowy jest już projekt dachu, duszpasterze czekają też na dokument z Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, po którym będą starali się na pozwolenie na odbudowę kościoła w Starostwie Powiatowym. Ks. Cembrowicz dodaje: - Techniczne ramy odbudowy określili konserwatorzy, którzy zadecydowali, że bryła budynku powinna powrócić do pierwotnego kształtu, ale jeśli chodzi o wnętrze, mamy szersze pole działania, dlatego chcemy połączyć tradycję z nowoczesnością.

Działania na rzecz odbudowy

Reklama

Już 16 czerwca w Oławie odbył się koncert charytatywny, podczas którego zbierano pieniądze na kościół. Ale to nie jedyna podjęta przez ludzi akcja. - Założyliśmy konto, na które można wpłacać środki wspomagające odbudowę naszego kościoła, przydadzą się także wszelkie ręce do pracy, kiedy ruszą pierwsze roboty fizyczne - wylicza proboszcz i podkreśla mocno, że przede wszystkim potrzebna jest modlitwa. - Na obecnym etapie pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i prosić Boga, aby wszystko przebiegało dobrze. Ważne jest bowiem, aby kościół został zadaszony jeszcze przed zimą, w przeciwnym wypadku mrozy i wilgoć mogą zniszczyć ściany, które na dzień dzisiejszy można ciągle wykorzystać. - Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, może już w przyszłym roku na zimę odprawimy w kościele pierwszą po pożarze Msze św. - mówi z nadzieją kapłan.

Proboszcza w prowadzeniu parafii, a od kilku miesięcy także w akcji dobudowy wspomaga również… internet. Kiedy w czerwcu 2011 r. ks. Paweł Cembrowicz objął parafię, szybko założył parafialną stronę internetową oraz utworzył profil wspólnoty na znanym portalu społecznościowym Facebook. W tym miejscach zamieszcza bieżące informacje z życia lokalnej wspólnoty i Kościoła, również te dotyczące pożaru i odbudowy kościoła św. Józefa. To bardzo nowoczesny i skuteczny sposób komunikacji, który bardzo chwalą sobie parafianie. Niedawno powstała także strona internetowa dedykowana odbudowie spalonego kościoła. Tym samym świątynia mimo że została niemal doszczętnie spalona i czeka na odbudowę, posiada już swoje drugie, wirtualne życie.

Historia lubi się powtarzać

Co ciekawe, w historię kościoła św. Józefa od lat wpisana jest walka. Po wojnie budynek przez długi czas stał opuszczony. Ówczesny proboszcz ks. Franciszek Kutrowski musiał zabiegać o jego odzyskanie i przywrócenie do kultu. Władze ugięły się dopiero w 1974 roku i odsprzedały budynek. Dziś historia się powtarza. Znów trzeba podjąć walkę, by ludzie mieli swoje miejsce.

* * *

Kościół św. Józefa

Była to mała, kameralna świątynia, która miała własny charakter i w której wyraźnie odczuwało się wspólnotę Kościoła Chrystusowego - mówią parafianie z Oławy. Msze święte były tu odprawiane codziennie o godz. 9.00 rano oraz w niedzielę o godz. 8.00 i 12.00. Choć był to kościół pomocniczy, w nabożeństwach regularnie uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Do października 2012 roku kościół był także udostępniany na nabożeństwa obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

* * *

Jak można pomóc?

Rzymskokatolicka Parafia NMP Matki Pocieszenia, pl. św. M.M Kolbe 1, 55-200 Oława
Rachunek w złotówkach: Bank Spółdzielczy w Oławie: 11 9585 0007 0010 0017 2244 0021

Rachunek w Euro: Bank Spółdzielczy w Oławie, SWIFT CODE (BIC): GBW CPLPP PL 81 9585500070010001722440022
Tytuł wpłaty: Odbudowa kościoła św. Józefa w Oławie

2013-08-28 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konsekracja kościoła pw. Opatrzności Bożej

Powstanie parafii pw. Opatrzności Bożej na Nowym Dworze – dziś jednej z największych wrocławskich parafii – ma długą historię. Z pewnością, jak zaznacza proboszcz ks. Krzysztof Hajdun, Boża Opatrzność czuwa tu nad zawiłościami rozmaitych problemów.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda otrzymał paliusz z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce

2021-09-26 16:13

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 26 września podczas Mszy św. sprawowanej w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, w imieniu papieża Franciszka nałożył abp. Tadeuszowi Wojdzie paliusz. Eucharystii przewodniczył metropolita gdański.

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, kapłani diecezjalni i zakonni. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, reprezentanci innych religii i wyznań chrześcijańskich, rodzina i przyjaciele metropolity oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję