AGNIESZKA KONIK-KORN: - Do kogo skierowana jest oferta Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW)?
Reklama
O. ROMAN DAROWSKI SJ: - Działalność UTW skierowana jest do osób, które ukończyły 55 lat i starszych, a które pragną poszerzyć swoją wiedzę, które chcą ciekawie zagospodarować wolny czas, gdy np. są już na emeryturze. „Człowiek - Kultura - Religia - Społeczeństwo” - to hasło i zarazem program naszego Uniwersytetu. Każdy z tych tematów rozwijany jest podczas wykładów. Przedstawiane są także bieżące osiągnięcia w różnych dziedzinach. Staramy się, aby wiedza, którą nasi studenci zdobywają podczas zajęć, była szeroka i aktualna. Nasi studenci są wymagający, program więc jest dostosowywany do ich oczekiwań i do pytań, które przynosi codzienne życie. Prowadzenie wykładów powierzamy wybitnym specjalistom, którzy w sposób przystępny przekazują seniorom najnowsze wyniki badań naukowych.
Oprócz wykładów, słuchacze UTW aktywnie uczestniczą w organizowanych w Akademii Ignatianum konferencjach krajowych i międzynarodowych, które poświęcane są różnym problemom naukowym nurtującym obecną rzeczywistość w Polsce i na świecie.
Mamy przygotowane dość wyraźnie wyodrębnione semestralne bloki tematyczne: filozofię, kulturę, religię, teologię, zagadnienia społeczne i polityczne. Ale ponieważ taka „systematyczność” okazała się dość uciążliwa dla uczestników, którzy wolą różnorodność nie tylko w ciągu semestru, ale nawet podczas jednego dnia wykładowego, obejmującego zwykle 4 godziny zajęć, dlatego w ubiegłym roku wykłady były bardziej różnorodne; dotyczyły co najmniej dwóch, a czasem więcej tematów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia na aktualne tematy pod hasłem „Dylematy codzienności”. W sumie jednak zajęcia jako całość realizują wspomniany program formacji względnie systematycznej, choć tematycznie rozłożonej w czasie.
- W UTW na Ignatianum działają różne koła zainteresowań...
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Są to małe grupy szczególnych zainteresowań. Obecnie działają w kilku obszarach, np.: „Moja Mała Ojczyzna” - to koło zajmujące się historią lokalną. Jego członkowie najczęściej poznają historię miasta lub miejscowości, z której pochodzą, opracowują konkretne zagadnienia, piszą artykuły, wydają broszury, a zdarza się, że i książki o własnym mieście, dzielnicy, osiedlu, wsi czy parafii. Przez takie zajęcia pomagają przy opracowywaniu foldera własnego kościoła, szkoły, miejscowości. Inne możliwości zaangażowania się to Szkoła Modlitwy, która zajmuje się teorią (teologią) i praktyką modlitwy. W każdy czwartek o godz. 8.00 odprawiana jest Msza św. w jęz. łacińskim (z Liturgią Słowa po polsku) w naszej bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie. Działa tu także Chór „Corda Cordis”, w którego działalność włączają się studenci UTW. Zatem, jak pani widzi, wachlarz naszych propozycji jest dość szeroki i zróżnicowany. Najogólniej mówiąc, przekazujemy uczestnikom formację humanistyczną i światopoglądową o profilu katolickim. Nie prowadzimy np. nauki języków, obsługi komputera czy ćwiczeń gimnastycznych.
- Kto prowadzi wykłady dla studentów UTW?
Reklama
- Zajęcia prowadzi kilkudziesięciu wykładowców. Dla przykładu - wybrane zagadnienia z logiki i kognitywistyki (np. problem ludzkiej wolności) prowadzi o. prof. Józef Bremer SJ, wybitny znawca tych zagadnień. Człowiek i moralność - to tematyka, którą zajmuje się ks. prof. Tadeusz Biesaga SDB, znany w całej Polsce etyk. Człowiek istotą religijną - temat ten przedstawia o. prof. Stanisław Ziemiański SJ, który poza tym, że jest oryginalnym filozofem, jest również autorem ok. 2000 [!] pieśni religijnych, w tym bardzo popularnej pieśni „Jeden chleb, co zmienia się w Chrystusa ciało”. Tematyką duchowości chrześcijańskiej zajmuje się - o. prof. Józef Augustyn SJ, znany ekspert w dziedzinie duchowości, zaś aktualne tematy religijne przestawia studentom o. dr Stanisław Łucarz SJ.
Do ważnych wykładów zaliczyć też trzeba zajęcia prowadzone przez prof. Dominikę Dudek (CM UJ), traktujące o obecnym stanie zdrowia psychicznego społeczeństwa i metodach zapobiegania oraz leczenia depresji (warto zauważyć, że wielką rolę profilaktyczną odgrywa tutaj aktywność intelektualna, a więc m.in. UTW). Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady m.in. prof. Teresy Olearczyk, dotyczące problemów współczesnej rodziny, dr Moniki Stankiewicz-Kopeć z zakresu literatury polskiej, prof. Marty Gollinger (UEK, ekologia), dra hab. Krzysztofa Szczerskiego (Polska w Europie), o. dr Roberta Janusza SJ (Tajemnice kosmosu), dra Jarosława Kucharskiego (aktualny i modny współcześnie coaching).
- Czy studiowanie na UTW wiąże się z jakimiś egzaminami?
- Egzaminy nie są obowiązkowe. By jednak uzyskać dyplom, należy brać udział w co najmniej w połowie wykładów i przedstawić pisemną pracę dyplomową. Do egzaminów przystępuje mały procent uczestników, ale dyplom uzyskuje znacznie więcej, bo prawie połowa. Inni traktują wykłady jako uzupełnienie swego wykształcenia.
- UTW to tylko nauka?
- Program „Piękna nasza Polska cała” obejmuje udział w cotygodniowym zwiedzaniu Krakowa i wycieczkach w okolice - te zajęcia odbywają się w środy i soboty. Mają one na celu poszerzenie wiedzy o bliższym i dalszym środowisku, związanym często z kultem religijnym (architektura i wnętrza kościołów), ale także inne (np. podziemia Sukiennic). Liczne imprezy dostosowane są do możliwości seniorów. Ostatnio prowadzi je dla nas uprawniony, profesjonalny przewodnik.
- Trudno zostać studentem UTW?
- Wystarczy się zapisać - zgłosić się do sekretariatu, gdzie dostępny jest odpowiedni druk (sekretariat mieści się przy ul. Kopernika 26, pokój 108; można także zadzwonić pod nr tel.: 12 399-95-20). Do dokumentów należy dołączyć 1 zdjęcie, kopię dowodu osobistego oraz wpłacić opłatę semestralną w wysokości 100 zł. Obecnie mamy zapisanych 150 osób. Wykłady odbywają się we wtorki od 15.30 do 19.00. Zainteresowanych odsyłam na stronę internetową: www.ignatianum.edu.pl/utw i serdecznie zapraszam do uczestnictwa w zajęciach.