Budujmy tradycję
„W miarę upływu lat od tego najbardziej tragicznego polskiego powstania łagodnieją oceny historyków jego dotyczące. Przewagę bierze ocena Pawła Jasienicy, że przywódcy powstania, a zwłaszcza jego niekwestionowany lider - Stefan Bobrowski, ogłaszając za najważniejszy cel zrywu narodowego: uwłaszczenie chłopów, prowadzili najprostszą drogą do ich u o b y w a t e l n i e n i a. W konsekwencji rok 1863 pracował na rok 1918 i rzucił podwaliny pod odzyskaną niepodległość najjaśniejszej Rzeczypospolitej” (fragment wystąpienia).
Pisząc te słowa w 150. rocznicę powstania styczniowego, przed pięciu laty zainaugurowałem tradycję obchodów tej rocznicy w Jarosławiu. Wtedy nikt nie odpowiedział na moją inicjatywę. Właściwie było to odnowienie tradycji, albowiem w latach porozbiorowych społeczeństwo miasta gromadziło się spontanicznie w rocznicę wybuchu powstania pod pomnikiem płk. Leona Czechowskiego, który ufundowało.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kiedy oznajmiłem o zamiarze zorganizowania tegorocznych obchodów pod auspicjami Fundacji „Necropolis Jaroslaviensis”, obudziło się Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, które ufundowało tablicę komemoratywną na cmentarzu i zorganizowało uroczystości religijne. Z prawdziwą satysfakcją usłyszałem zapowiedź, że odtąd uroczystości pod tablicą będą odbywały się corocznie. Zrozumiałem, że udało mi się swoim działaniem stworzyć tradycję.
Reklama
„Lecz nie przestańmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość,
Do nas należy dać im moc i zbroję,
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość”
(Adam Asnyk. Na zakończenie wystąpienia)
Łączę wyrazy szacunku
Adam F. Wojciechowski
Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl