Spotkanie rozpoczęło się w kościele pw. św. Tadeusza od Mszy św. odprawionej w intencji rodzin. Przewodniczył jej proboszcz parafii ks. prof. Stanisław Araszczuk. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin i organizator konferencji. Zwracając uwagę na niebezpieczeństwa ideologii gender, podkreślił, że próbuje ona wypaczyć porządek natury człowieka, zniekształca obraz kobiety i mężczyzny, podważa fundamentalną rolę rodziny jako związku mężczyzny i kobiety, dla życia społecznego i wychowania przyszłych pokoleń. – Nie możemy się poddać takiej tyranii. Oprócz działań w zakresie informacji i formacji ludzi, nie możemy zapominać o modlitwie – zauważył ks. Wolański. Wezwał obecnych do zaufania Bogu oraz podjęcia krucjaty różańcowej w intencji obrony małżeństwa, rodziny i młodego pokolenia.
Reklama
Dalsza część spotkania odbyła się w sali wielofunkcyjnej przy kościele pw. św. Tadeusza Apostoła. Tam senator Dorota Czudowska, współorganizatorka spotkania wprowadziła zebranych w tematykę konferencji. Jako praktykujący lekarz, z punktu widzenia medycznego, oceniła założenia ideologii gender jako całkowicie fałszywe. – Człowiek od momentu poczęcia staje się mężczyzną lub kobietą, żadna operacja plastyczna ani warunki kulturowe nie są w stanie zmienić natury człowieka – powiedziała senator PiS. Zapędy genderowców do zrównania płci, czy tym bardziej manipulowania przy męskości lub kobiecości są bezowocne. Przynoszą człowiekowi wiele szkody zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Natomiast próby manipulowania przy rodzinie muszą skończyć się źle nie tylko dla człowieka jako jednostki, ale i dla całego społeczeństwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prelekcję pt. „Istota ideologii gender” wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Poznania. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że niebezpieczeństwo ideologii gender polega m.in. na tym, że próbuje ona przybrać pozory nauki. – Ideologia wkrada się na wyższe uczelnie i pod pozorami naukowości chce wpływać na życie polityczne i legislacyjne, zmieniając prawo krajowe i międzynarodowe – powiedział ks. Bortkiewicz. Efektem tego są dążenia do obalenia różnic między płciami, zrównania w prawach związków hetero- i homoseksualnych czy wręcz obalenia małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Prelegent wskazał też na sposoby propagowania takich treści. To przede wszystkim edukacja od najwcześniejszych lat. – Mamy już do czynienia z totalną indoktrynacją od przedszkola do studiów, której towarzyszą takie hasła jak: edukacja do równości, świadomość własnej tożsamości, równość płci czy łamanie stereotypów – podkreślał ks. Bortkiewicz. Należy zatem zrobić wszystko, by powstrzymać tę totalną indoktrynację. Ksiądz Profesor wskazał na dwa główne źródła: na wiarę i rozum. Zaznaczył też, że wszyscy dysponujemy wielkimi narzędziami, jakie zostawili nam: papież Jan Paweł II oraz Benedykt XVI w postaci teologii ciała oraz nauce na temat małżeństwa i rodziny.
Reklama
Kolejny wykład przedstawiła prof. Maria Ryś z Warszawy zajmująca się psychologią rodziny. Ukazując absurdy ideologii gender, mówiła o potrzebie budowania cywilizacji miłości jako odpowiedzi na zagrożenia. Ukazała też, jakimi drogami ideologia gender wkrada się w nasze życie. To głównie: ustawy prawne, psychologia, kultura i sztuka oraz medycyna i szeroko rozumiana służba zdrowia. Profesor zaznaczyła, że zwolennicy gender robią wszystko, by uderzyć w czyste serca dzieci i młodzieży. Najbardziej jest to widoczne na przykładzie tzw. edukatorów seksualnych skupionych w różnych fundacjach, którzy pojawili się już w polskich szkołach, a nawet przedszkolach.
Najważniejszą bronią przeciwko ideologii gender są zdrowe małżeństwo i zdrowa rodzina – taki jest wniosek z wystąpienia Teresy i Tomasza Birutów z Polkowic, którzy podzielili się własnym doświadczeniem życia małżeńskiego, rodzinnego i pedagogicznego. Podkreślili przy tym, że życie małżeńskie i rodzinne musi być oparte na mocnym fundamencie wiary.
Konferencja zakończyła się dyskusją, w której wzięło udział wielu uczestników. Można też było nabyć literaturę związaną z tematyką spotkania.
Obszerny materiał video i audio z konferencji jest dostępny na stronach Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.