Reklama

Aspekty

Odpust w konkatedrze

Konkatedra jest drugą, zaraz po gorzowskiej katedrze, najważniejszą świątynią w diecezji. To także kościół biskupa diecezjalnego oraz siedziba Kapituły Kolegiackiej. Nic dziwnego, że doroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Jadwigi Śląskiej jest wydarzeniem tak ważnym dla miasta i diecezji.

15 października uroczystej Eucharystii odpustowej przewodniczył bp Stefan Regmunt. We wstępie do liturgii proboszcz konkatedry ks. prał. Włodzimierz Lange podkreślił dar Roku Wiary dla Kościoła i parafii. Materialnym świadectwem przeżytego czasu stały się w konkatedrze nowe drzwi główne. - Udało się, dzięki wsparciu cichych ofiarodawców, ufundować piękne spiżowe drzwi do naszej świątyni. Te drzwi to symbol głębszego otwarcia naszych serc na wolę Pana Boga w naszej codzienności, ale to także symbol otwarcia naszej świątyni na każdego człowieka, zwłaszcza tego zagubionego, poranionego, szczególnie potrzebującego naszej pomocy - podkreślił ks. prał. Lange.

Tego dnia liturgia była sprawowana z udziałem Kapituły Kolegiackiej pw. św. Jadwigi Śląskiej, która została powołana dekretem bp. Józefa Michalika 25 marca 1993 r. W tym roku przypada zatem rocznica ustanowienia kapituły przy zielonogórskiej konkatedrze. Zgodnie ze statutem kapituły, jej „szczególnym zadaniem jest troska o wzorową służbę Bożą i jej piękno, zwłaszcza w czasie nabożeństw pontyfikalnych oraz kapitulnych, a także troska o zapewnienie stałej obsługi wiernych potrzebujących pomocy płynącej z urzędu kanonika penitencjarza”. Bp Stefan Regmunt, mówiąc o kapitule, podkreślił jej ważność w życiu diecezji. - Zadania kanoników to funkcja reprezentująca, z drugiej strony funkcja ubogacenia liturgii, ale to także wskazanie kapłanów, którzy są w diecezji zaangażowani, u których można znaleźć pomoc w zakresie liturgicznym i duszpasterskim - zaznaczył bp Regmunt.

Reklama

Służebną rolę kapituły względem biskupa diecezjalnego i samej diecezji podkreślił również dziekan kapituły ks. prał. Jan Pawlak. - Kapituła ma towarzyszyć biskupowi w jego wspólnej modlitwie za diecezję i w diecezji. Gdy biskup przewodniczy modlitwom, wtedy kapituła powinna wspierać go, być razem z nim. Również spełnia specjalne misje, które biskup może przekazać poszczególnym członkom kapituły czy tez całej kapitule - podkreślił ks. prał. Pawlak.

16 października Eucharystii odpustowej przewodniczył rektor Seminarium Duchownego w Oruro w Boliwii ks. Aleksy Pliszczyński. W Mszy św. uczestniczyli także kapłani z dekanatu oraz pracujący w Kurii Biskupiej. Na zakończenie liturgii wszyscy zebrani mogli ucałować relikwie św. Jadwigi Śląskiej, patronki zielonogórskiej konkatedry.

* * *

Jego Ekscelencji
Księdzu Biskupowi Tadeuszowi Lityńskiemu
z okazji przypadających 28 października imienin
życzymy apostolskiej mocy i siły w głoszeniu Ewangelii
oraz opieki patronów diecezji Matki Bożej z Rokitna
i Pierwszych Męczenników z Międzyrzecza.

Redakcja i Czytelnicy „Niedzieli” i „Aspektów”

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To już trzy lata

Gdy 1 lipca 2017 roku poszła w świat informacja, że pali się wieża katedry gorzowskiej nasze życie diecezjalne jakby stanęło. Trwająca akurat święto miasta Gorzowa nabrało zupełnie innego znaczenia. Wielu z nas stojąc pod katedrą lub śledząc działania strażaków przed telewizorami miało łzy w oczach. Jakoś trudno było w to wszystko uwierzyć.

Ogień zauważono podczas wieczornej Mszy św. Liturgię przerwano, a do ratowania katedry skierowano blisko 100 strażaków. Na szczęście w związki z licznymi imprezami masowymi w mieście było ich znacznie więcej. Walka z ogniem trwała przez całą noc. W niedzielę 2 lipca nadal trwały działania ratunkowe. Walczono o uratowanie samej wieży, jak i o to by ogień nie przedostał się na korpus świątyni. Dzięki wspaniałej i pełnej poświęcenia postawie strażaków katedrę udało się uratować przed całkowitym zniszczeniem. Jednak straty były bardzo poważne. Niemal natychmiast rozpoczęto działania zmierzające do zabezpieczenia, a później odbudowy spalonej wieży. Pracom restauracyjnym poddano także samo wnętrze.

Działania związane z remontem, konserwacją i zmianą wystroju trwają już blisko trzy lata. Blask odzyskują średniowieczne mury, sklepienia i zakrystia. Widać już jednak zbliżający się kres tych wszystkich prac. Jak Dobry Bóg pozwoli to za kilka miesięcy będziemy mogli cieszyć się odnowioną katedrą.

CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie czwartego dnia Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę

2020-08-06 19:34

Michalina Stopka

W święto Przemienienia Pańskiego przyszło pielgrzymom z Duszpasterstwa Akademickiego “Maciejówka” (grupa 3) i z Ziemi Namysłowskiej (grupa 11) przejść z Namysłowa do Wierzbicy Górnej. Etap jeden z mniejszych, ale stwarzający pewnego rodzaju trudność pątnikom.

Podtrzymana została tegoroczna tradycja rozpoczynania dnia pielgrzymkowego Mszą świętą. Przewodniczył jej i słowo wygłosił ks. bp Jacek Kiciński CMF.

Na pierwszym etapie pątnicy przeszli z Namysłowa do Siemysłowa:

GALERIA ZDJĘĆ nr 1

Drugi etap prowadził z Siemysłowa do Wielołęki:

GALERIA ZDJĘĆ nr 2

Trzeci, a zarazem ostatni etap z Wielołęki do Wierzbicy Górnej:

Zapraszam także do obejrzenia naszych rozmów z pielgrzymami:

Pozdrowienia dla pielgrzymów duchowych:


O godz. 21 Apel Jasnogórski .


Ciąg dalszy niebawem!


CZYTAJ DALEJ

Stali się natchnieniem

2020-08-06 23:55

Józef Wieczorek

W czwartkowy poranek, 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszył 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Dzień wcześniej organizatorzy i uczestnicy marszu modlili się katedrze wawelskiej, uczestnicząc w Mszy św.

Start marszu rozpoczął się tradycyjnie uroczystym apelem, w którym wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Uczestniczącemu do lat w tej uroczystości prezydentowi Krakowa, Jackowi Majchrowskiemu organizatorzy wręczyli statuetkę „Skrzydło niepodległości”.

Honorowy komendant marszu, minister Jan Józef Kasprzyk, szef urzędu ds. kombatantów i osób represjonowanych, przypomniał : - Tu zaczęło się coś, co jest niezwykle ważne. Tutaj Józef Piłsudski i żołnierze I Kompanii Kadrowej chcieli pokazać Polsce i światu, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, że trzeba wybudzić się ze snu, trzeba wybudzić się z letargu, że trzeba udowadniać swoją postawą, ryzykując tak jako oni swoje życie, że chcieć to móc, że trzeba pokonywać wszelkie trudności, jakie w 1914 roku były dla nas niewyobrażalne. Minister Kasprzyk zauważył, iż żołnierze porwali się na rzecz, która wydawała się niemożliwa – dokonali rzeczy wielkiej; wybudzili naród i przekonali rodaków, że marzenia się spełniają. I zaznaczył: - A dla tego pokolenia największym marzeniem była wolna Polska. Tę wywalczono 4 lata później.

Głos zabrał także znany działacz środowisk niepodległościowych Jacek Smagowicz, który przekonywał: -Najjaśniejsza Rzeczpospolita jest wspólnym dziełem Pana Boga i walczących Polaków o wolność, suwerenności i o wiarę. Zauważył też, że Kadrówka jest w tej chwili jedynym uniwersytetem, w którym na co dzień mówi się o Bogu i o ojczyźnie: - Myśli się o tym. Pamięta się. Czci się pamięć bohaterów i świętych. I to jest dobry kierunek. Zaznaczył także rolę IPN- u w realizacji tej misji. I podkreślił wpływ Kadrówki na historię Polski: - Ludzie Kadrówki odbudowali państwo, przeszli do legendy, stali się natchnieniem dla kolejnych pokoleń Polaków.

Uczestnicy marszu przejdą ponad 120 km taką samą trasą, jaką 106 lat temu pokonali strzelcy Józefa Piłsudskiego: Kraków – Michałowice – Słomniki - Miechów – Wodzisław – Jędrzejów – Choiny nad Nidą– Chęciny – Szewce – Kielce, gdzie dotrą 12 sierpnia.

I Kompania Kadrowa została utworzona przez Józefa Piłsudskiego 3 sierpnia 1914 r. Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich - organizacji mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Zgodę na mobilizację oddziałów strzeleckich Piłsudski otrzymał od wojskowych władz austriackich 2 sierpnia 1914 r. Wówczas także poinformowano go, iż po wybuchu wojny rosyjsko-austriackiej polskie formacje mają działać na kierunku Miechów - Jędrzejów - Kielce.

I Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, który następnie rozrósł się do I Brygady Legionów Polskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję