Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dar i powołanie

W związku z przypadającym 3 listopada liturgicznym wspomnieniem patrona myśliwych – św. Huberta, w sobotę 26 października do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach przybyli myśliwi i ich rodziny

Niedziela sosnowiecka 46/2013, str. 5

Monika Krzywiańska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Gołaczewach uroczystą Eucharystią rozpoczęły się Rejonowe Jaworznicko-Olkuskie obchody 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego oraz 60-lecia Koła Łowieckiego „Sokół” z Wolbromia. Była to również okazja do podkreślenia 13. rocznicy powstania Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego Oddział Regionalny w Olkuszu.

Kapelan myśliwych, ks. Mariusz Olejnik, w słowie skierowanym do myśliwych i ich rodzin oraz zaproszonych na uroczystość gości podkreślał, że na myślistwo możemy spojrzeć nie tylko jako na pasję, hobby, obowiązek czy zadania, które myśliwi zgodnie z przyjętym kodeksem wypełniają, ale również jako na powołanie i dar, który powinni docenić właściwie postępując i dbając o niego każdego dnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołaczewach na myśliwską biesiadę. W trakcie uroczystości wręczone zostały odznaczenia Polskiego Związku Łowieckiego. Obchodom towarzyszyły wystawa przyrodniczo-łowiecka i giełda kolekcjonerska. Zebrani wysłuchali także koncertu sygnałów łowieckich w wykonaniu zespołu „Echo Pszczyna” – Zamek Pszczyński.

W Polsce niemało osób interesuje się łowiectwem i kultywuje jego wiekowe tradycje. Współcześni myśliwi chętnie czerpią z bogatej spuścizny swych przodków. Niewątpliwie czasów prasłowiańskich sięga język łowiecki, który jest ciągle żywy wśród myśliwskiej braci. Ze słowiańskimi korzeniami łączy ich także, kultywowany do dzisiaj, zwyczaj urządzania w najkrótszy dzień roku polowania wigilijnego. O rycerskich tradycjach świadczą zwyczaje chrztu myśliwskiego, który odbywa się po ustrzeleniu pierwszej zwierzyny i pasowaniu na rycerza św. Huberta (po upolowaniu przez adepta pierwszego grubego zwierza). Specjalne miejsce w polskiej tradycji łowieckiej zajmuje przywiązanie myśliwych do patrona – św. Huberta. Nie sposób wyobrazić sobie koła łowieckiego, w którym w dniu 3 listopada nie organizowano by tradycyjnego polowania połączonego z Mszą św. Polowania hubertowskie albo tzw. hubertowiny są szczególnie uroczyste. Ten dzień jest okazją, by w łowiskach rozległy się myśliwskie sygnały, by młodzi uczyli się myśliwskiego języka, by zrozumieli myśliwski kodeks etyki.

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Leon XIV bije rekordy popularności w mediach społecznościowych!

2025-07-12 12:44

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

Papież Leon XIV

Red

Oficjalny profil papieski @Pontifex na platformie X (dawny Twitter) ma ponad 53 miliony followersów, natomiast @Pontifex – Pope Leo XIV na Instagramie - 14 milionów. Te dane zaskakują i wskazują, że wybór kardynała Prevosta na papieża stał się także wydarzeniem komunikacyjnym.

Pierwszy post w social mediach Leon XIV zamieścił już w piątym dniu pontyfikatu. Było to przesłanie pokoju: „Niech pokój będzie z wami wszystkimi!”, wypowiedziane z Loggii Błogosławieństw Bazyliki św. Piotra tuż po wyborze. Od tej pory papieskie wpisy (na X) opatrzone zdjęciami lub filmikami (na Instagramie) pojawiają się codziennie, niekiedy po kilka jednego dnia. Wprawdzie obecność Stolicy Apostolskiej na platformach takich jak X (dawniej Twitter) oraz Instagram była zapoczątkowana za pontyfikatu Benedykta XVI, a później kontynuowana przez papieża Franciszka, to jednak Leon XIV zdobył – zaledwie po dwóch miesiącach pontyfikatu! - rekordową, większą niż jego poprzednicy, liczbę obserwujących: na Instagramie jest to 12,6 mln, a na platformie X ponad 53 mln.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Bp nominat Krzysztof Dukielski: moim DNA jest oazowa foska

2025-07-13 09:30

[ TEMATY ]

Bp nominat Krzysztof Dukielski

Ks. Stanisław Piekielnik/diecezja radomska

Biskup nominat Krzysztof Dukielski

Biskup nominat Krzysztof Dukielski

- Moim DNA jest oazowa foska - powiedział biskup nominat Krzysztof Dukielski, który został mianowany przez papieża Leona XIV biskupem pomocniczym diecezji radomskiej ze stolicą tytularną Catula.

Ks. Dukielski zwrócił uwagę, że to Bóg pisze scenariusz jego kapłańskiego życia. Ma nadzieję, że wniesie całe swoje doświadczenie kapłańskie w duchowe życie Kościoła radomskiego. W latach 2017-2023 był moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie, a w latach 2019-2020 krajowym moderatorem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. - Dlatego moim DNA jest oazowa foska, bo ja wyrosłem w Ruchu Światło Życie. To jest wspólnota, w której od dziecka się formowałem się - dodał biskup nominat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję