Reklama

Głos z Torunia

Obudź się, narodzie!

Podczas sobotnich uroczystości (30 listopada) 22. rocznicy powstania Radia Maryja bp Józef Zawitkowski z Łowicza wezwał do pobudki cały naród. Kaznodzieja zareagował w ten sposób na bluźniercze ideologie, zjawiska, jak gender czy nagonka na kapłanów. „Obudźcie się ludzie nauki, kultury, prawnicy, profesorowie! Obudźcie się księża, biskupi, nauczyciele! Obudź się, Polsko! Niech ktoś stanie na areopagu i powie jeszcze raz: Non possumus! Dalej nie możemy! Nie wystarczy rekonstrukcja rządu, trzeba zmienić nam myślenie i poszerzyć serca. I niech się stanie cisza! I stanie się. I Bogiem będzie słowo!” – wołał bp Józef Zawitkowski.

Centralnym momentem uroczystości rocznicowych była Msza św. sprawowana w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego z udziałem kilkunastu księży biskupów. „Sprawowaną Liturgią dziękujemy Bogu za Radio Maryja i jego ewangelizacyjną działalność oraz ów maryjny styl tej ewangelizacji” – mówił bp Suski na początku Eucharystii. Dziękował także za błogosławione owoce Roku Wiary, za ogłoszenie kanonizacji bł. Jana Pawła II, za realizację budowy świątyni w Toruniu. „Jakże nie dziękować za rosnącą liczbę słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam i za szerokie wsparcie społeczne dla tej telewizji w jej słusznych dążeniach do miejsca na multipleksie. Dziękować za wszystkie dzieła, które powstały przy Radiu Maryja i służą naszemu narodowi w kraju i na obczyźnie. Jakże też nie dziękować Bogu za troskę Episkopatu Polski, by katolicki głos Radia Maryja docierał do naszych domów jako głos radosnej nowiny, która umacnia wiarę i broni jej przed współczesnymi zagrożeniami” – mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Z kolei abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podziękowanie skierował do zgromadzenia redemptorystów i o. Tadeusza Rydzyka CSsR. „Bardzo serdecznie dziękujemy za to, że możemy trwać razem z Radiem Maryja i Telewizją Trwam w świetle wiary i z radością wiary, dzieląc się nią z każdym, kto chce tylko wejść do macierzyńskiego serca i przestrzeni Kościoła” – powiedział abp Depo.

Rewolucja gender

„Wymyślili rewolucję gender – rewolucję kulturalną. Nie będzie słów: matka czy ojciec, będzie – rodzic. Nie będzie słów: chłopiec czy dziewczynka, będzie dziecko, a płeć wybierze sobie wtedy, gdy dorośnie” – mówił w homilii o zagrożeniach bp Józef Zawitkowski. O problemie wspomniał także o. Tadeusz Rydzyk CSsR, mówiąc, że ideologia nie omija również Polski. „Chcą ją szybko wprowadzać. O tej ideologii mówił Benedykt XVI. Powiedział, że przyniesie ona więcej szkody narodom i społeczeństwom niż komunizm” – przestrzegał dyrektor Radia Maryja. Pielgrzymi komentowali zasłyszane słowa. „Tylko Radio Maryja i kapłani przestrzegają przed gender, a w innych mediach nienormalne zachowania przedstawia się jako normę i wiele osób się na to nabiera, a wystarczy tylko pomyśleć” – mówi pani Maria z Włocławka. „Dlaczego ludzie dają się tak nabierać?” – zastanawia się słuchaczka Radia Maryja.

Cała Polska w Toruniu

Do Torunia na uroczystości przyjechały tysiące pielgrzymów z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Zwiedzającym w Porcie Drzewnym została udostępniona Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, ale przede wszystkim świątynia Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, która w stanie surowym gościła wiernych. „Jestem pod wrażeniem tego, w jakim tempie ta świątynia została wybudowana” – mówiła pani Wanda ze Szczecina. O. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja wraz o. Janem Królem CSRsR poinformowali wiernych o tym, że do Torunia przybyły już statua Matki Bożej Niepokalanej z białego marmuru oraz ołtarz do dolnego kościoła. Obie rzeźby zostały wykonane w Wietnamie. Pielgrzymi mogli zobaczyć ponad 2-metrową statuę Matki Bożej wystawioną w gmachu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Uroczystości to także uczta kulturalna. Pielgrzymi w Toruniu i widzowie przed telewizorami uczestniczyli w półtoragodzinnym wspaniałym spektaklu przygotowanym przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Barwne stroje, piękny śpiew, wspaniałe występy na scenie wywoływały, co chwilę burzę oklasków. Liturgiczną oprawą muzyczną dziękczynienia zajęły się zespół „Victoria” z Rembertowa oraz Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” wraz z młodzieżą uczestniczącą w warsztatach muzycznych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Uczestnicy uroczystości wysłali do Ojca Świętego Franciszka telegram, zapewniając go o oddaniu dla papieża i Kościoła i dziękując za adhortację apostolską „Evangelii gaudium”.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznicowe uroczystości

Niedziela bielsko-żywiecka 4/2020, str. VII

[ TEMATY ]

rocznica

Auschwitz

obóz koncentracyjny

uroczystości

Monika Jaworska

Przy tym pomniku w KL Auschwitz Birkenau delegacje złożą hołd ofiarom

Przy tym pomniku w KL Auschwitz Birkenau delegacje złożą hołd ofiarom

Znamienici goście zapowiedzieli swoją wizytę na głównych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau.

Do Oświęcimia przyjedzie prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski jako reprezentant papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej. Przeczyta specjalne przesłanie Ojca Świętego skierowane na tę okazję. Swoją obecność zapowiedzieli również najważniejsi przedstawiciele państw europejskich i ze świata, w tym Prezydent RP Andrzej Duda, oraz byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję