Reklama

Niedziela Kielecka

Oj, maluśki, maluśki...

Już po raz VII odbył się Świętokrzyski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Bp. Mieczysława Jaworskiego „Oj, maluśki, maluśki”. Finał konkursu miał miejsce 27 grudnia w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach. Wcześniej przez kilka dni w Zespole Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Kielcach trwały konkursowe przesłuchania. Jak nam powiedział dyrektor konkursu ks. Piotr Klimczyk, z roku na rok coraz więcej grup i osób bierze udział w Festiwalu, w tym roku padł rekord, na przesłuchania przyjechały „123 podmioty wykonawcze – soliści i zespoły w grupach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli”. W tym roku bardzo wzrosła liczba zespołów ludowych. Najmłodsza uczestniczka, Anna Wieleńska z Kielc, to czterolatka, która zabłysła nie tylko śpiewem, ale i grą na skrzypcach. Zachwyciła na tyle jurorów, że nie tylko zdobyła jedną z głównych nagród, ale również została wysłana do Będzina na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika. Jak mówi Ks. Piotr Klimczyk – dyrektor festiwalu, uczestnicy chwalą sobie klimat eliminacji w „Kostce”, gdzie młodzież katolickiego gimnazjum i liceum wspaniale obsługuje gości z całego regionu świętokrzyskiego, a kaplica szkolna stwarza bardzo dobre warunki akustyczne i estetyczne.

– Dumą napawa fakt, że nasz festiwal jako rejon eliminacyjny do Będzina jest jednym z największych w Polsce i cały czas powiększa liczbę swoich wykonawców. Jednocześnie zachowuje swoją odrębność jako Festiwal Świętokrzyski z wyłonieniem i nagrodzeniem jego laureatów na osobnym wydarzeniu, jakim jest koncert galowy – mówi ks. Klimczyk.

W grupie ośmiu jurorów oprócz dyrektora festiwalu był ks. Michał Olejarczyk – przewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Kieleckiej, Paweł Czekaj – muzyk, Stanisław Jurkowski – muzyk, akustyk, Adam Kluszczyński – muzyk instrumentalista, Wiesław Andrzejewski – autor tekstów, reżyser oraz Marzena Ślusarska – wokalista i Marta Złotnicka – wokalistka, nauczyciel śpiewu PSM.

Reklama

Jak podkreślali członkowie jury, wybór najlepszych wykonawców był niezwykle trudny. Poziom konkursu z roku na rok rośnie, co cieszy organizatora.

Wyniki konkursu: w kategorii soliści i duety młodsi:
I miejsce – Michał Milcarz ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach
II miejsce – Kinga Świat i Agnieszka Moskal z Kielc
III miejsce – Zuzanna Dudek i Bartosz Bugajski ze Szkoły Podstawowej w Królewcu
III miejsce – Wiktor Zwierzyński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach

W kategorii zespoły i schole dziecięce:
I miejsce – „Dwudziestka Piątka” – zespół wokalno-instrumentalny ze SP nr 25 w Kielcach
II miejsce – „Violinki” z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kielcach
III miejsce – Schola Gloria z parafii pw. św. Wincentego Pallottiego w Kielcach

Reklama

W kategorii zespoły i schole młodzieżowe:
I miejsce – „Cantus Hilaris” – zespół wokalny z Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach
II miejsce – „Schola Angelo” z parafii pw. Zwiastowania NMP w Piotrkowicach
III miejsce – „DOXA” z parafii pw. św. Jacka i św. Marii Magdaleny w Kroczycach

W kategorii zespoły ludowe:
I miejsce – „KSIĄŻOWIACY” – zespół folklorystyczny „z Urzędu Gminy w Książu Wielkim
II miejsce – „OPTYMIŚCI” zespół śpiewaczy z klubu środowiskowego w Bukowie
III miejsce – IGNACÓWKA Koło Gospodyń Wiejskich

W kategorii chóry:
I miejsce – „ANTIDOTUM” – Chór Stowarzyszenia „A nam się chce!” z Kielc
II miejsce – nie przyznano...
III miejsce – Chór NOWINA z Gminnego Ośrodka Kultury „Perła’ w Nowinach.

W kategorii soliści i duety starsi:
I miejsce – Marta Gawor z Publicznego Gimnazjum w Małogoszczu
II miejsce – Anna Markowska z Kielc
III miejsce – Martyna Koziara z Samorządowego Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie
III miejsce – Katarzyna Biniek z UJK w Kielcach

Nagrodę specjalną otrzymała – Stanisława Radek z Fundacji Korzenie.

Nagroda specjalna dyrektora festiwalu trafiła do Samanty Marii Przygodzkiej z Korytnicy.

Misje reprezentowania Rejonu Eliminacyjnego Kielce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie otrzymali:
1. Solistka Anna Wieleńska z Kielc
2. Solistka Marta Gawor z Małogoszcza
3. Solistka Anna Markowska z Kielc
4. „Cantus Hilaris” – zespół wokalny z Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach
5. „Książowiacy” – zespół folklorystyczny „z Urzędu Gminy w Książu Wielkim
6. „Optymiści” – zespół śpiewaczy z klubu środowiskowego w Bukowie
7. „Antidotum” – Chór Stowarzyszenia „A nam się chce!” z Kielc.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KSF Niepokalana 2020

2020-08-07 13:21

[ TEMATY ]

festiwal

Adobe Stock

Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana AD” jest imprezą zainicjowaną w roku 1986 i organizowaną corocznie (do 2016 roku pod nazwą „Festiwal Niepokalanów”) przez Grupę Filmowców Katolickich im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, a następnie od roku 1990 przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy współudziale Klasztoru oo. Franciszkanów w Niepokalanowie oraz Stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej” .

Jubileuszowy XXXV Festiwal w roku 2020 odbywa się pod Osobistym Patronatem Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Festiwal odbędzie się on-line (poprzez You Tube „festiwal ksfniepokalana” i strony internetowe www.ksfniepokalana.pl i www.warszawa.mazowsze.pl/ksfniepokalana) w dniach od 18 września 2020 do 20 września 2020 roku w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka.

Zgłoszenia prac festiwalowych przyjmowane są do 10 sierpnia 2020 roku pocztą elektroniczną na adres: festiwal@ksfniepokalana.pl

Cele i zadania Festiwalu

- Coroczne podsumowanie polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu i multimediów, inspirowanego wartościami ewangelicznymi.

- Wspieranie twórczości filmowej i multimedialnej pozostającej w zgodzie z katolicką nauką społeczną.

- Poszerzenie wiedzy o formach mediów służących przekazywaniu Dobrej Nowiny.

- Pomocy w międzynarodowej dystrybucji i wymianie dzieł o podanych wyżej wartościach.

W związku z Jubileuszem 35-lecia Festiwalu organizatorzy proszą również uczestników, patronów i przyjaciół Festiwalu o nadsyłanie wspomnień w formie rejestracji audio, wideo lub na piśmie (również w internecie).

CZYTAJ DALEJ

USA/ W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek

2020-08-07 19:55

[ TEMATY ]

USA

dziecko

COVID‑19

zgony

Adobe Stock

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

"Każdy zgłaszany zgon z powodu Covid-19 jest tragiczny, ale utrata kogoś tak młodego jest szczególnie bolesna" - przekazał Lawton Davis, odpowiedzialny za zdrowie publiczne we władzach hrabstwa Chatham.

Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny dla osób schorowanych i w podeszłym wieku. Dzieci - zgodnie z informacjami rządowego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) - rzadziej doświadczają ciężkich objawów choroby.

Epidemiolodzy przypominają zarazem, że dzieci również mogą zakazić się koronawirusem. Od czerwca odnotowywany jest wzrost rejestrowanych infekcji w USA, także wśród młodych. W okresie od 16 do 24 lipca hospitalizacja nieletnich wzrosła na Florydzie o 23 proc. W stanie tym z powodu koronawirusa zmarło co najmniej siedmioro dzieci.W USA trwa debata, czy pozwolić dzieciom na powrót do szkół na jesień.

Istnieje obawa, że uczniowie mogą zarazić koronawirusem starsze osoby, w tym np. nauczycieli. Doktor Deborah Birx, koordynator ds. koronawirusa w administracji Donalda Trumpa, twierdzi, że pytanie, jak szybko dzieci rozprzestrzeniają wirusa "nadal pozostaje otwarte".

W USA to w gestii władz stanowych i lokalnych spoczywa decyzja o tym, w jaki sposób wznowić zajęcia szkolne. Podejmowane są różne decyzje, z różnymi terminami i trybami nauczania (wirtualnym, w klasach lub w systemie mieszanym). W Houston początek zajęć w klasach przełożono w piątek na 8 września. W Kalifornii co najmniej 90 proc. uczniów w nowym semestrze uczyć się będzie online.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kar/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Papież rozszerza jurysdykcję patriarchów na Półwyspie Arabskim

2020-08-07 20:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

patriarcha

Półwysep Arabski

Vatican News

Papież Franciszek rozszerzył jurysdykcję Katolickich Patriarchów Wschodnich na Półwyspie Arabskim, który obejmuje wikariaty apostolskie Arabii Północnej i Południowej. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na prośbę samych patriarchów uwzględniającą większe duchowe dobro wiernych oraz historyczne prerogatywy ich jurysdykcji na tym terytorium. Ich troska duszpasterska o wiernych obrządków wschodnich ma być realizowana w ścisłej współpracy z wikariuszami apostolskimi.

To nowe postanowienie dotyczy sześciu Kościołów patriarchalnych tradycji wschodniej: koptyjskiego, maronickiego, syryjskiego, melchickiego, chaldejskiego oraz ormiańskiego. Bez uszczerbku dla prerogatyw reprezentantów papieskich, to wikariusze apostolscy są przedstawicielami Kościoła katolickiego wobec władz politycznych swoich krajów. I to do nich patriarchowie wschodni mogą odwoływać się w sprawach tej natury. W kontekście zdecydowanej większości muzułmańskiej w regionie oraz wobec różnorodności tradycji, Kościół poprzez obecny reskrypt pragnie wspierać komunię oraz ochronę i promocję wspólnej wizji działania duszpasterskiego, zrozumienia i współpracy.

Chodzi także o skuteczne zapobieganie mnożeniu się rozmówców wobec przestawicieli władz politycznych. Tutaj głównymi partnerami ze strony Kościoła katolickiego pozostają reprezentanci papiestwa oraz wikariusze apostolscy. W myśl reskryptu Kościoły patriarchalne będą mogły sprawować bezpośrednią opiekę nad wiernymi, którzy od 2003 r. znajdowali się pod opieką łacińskich wikariuszy apostolskich. Jednoczesnie Kościoły łacińskie i wschodnie mogą teraz, w bardziej skoordynowany sposób podejmować posługę na rzecz emigrantów w regionie, aby mogli usłyszeć Ewangelię oraz być otoczeni opieką przez swoich prawowitych pasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję