Reklama

Polska

U APOSTOLSKICH PROGÓW

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE „AD LIMINA”



Uważam, że będzie to ważna wizyta dla obu stron – mówi „Niedzieli” ks. Rafał Sztejka SJ. – Dla Kościoła w Polsce spotkanie z Ojcem Świętym to okazja, by zainspirować się jego osobą i jego myśleniem o Kościele. Natomiast papież Franciszek nieustannie uczy się kościołów lokalnych. I na pewno spotkanie z biskupami tak ważnego Kościoła w Europie, jakim jest polski Kościół, będzie dla niego istotnym głosem dla zrozumienia procesów, które dzieją się w naszej części Europy – wyjaśnia szef redakcji programów katolickich w TVP.

Jak dużą wagę do tej wizyty przykłada Franciszek można wnioskować z faktu, że po raz pierwszy biskupi zostali zaproszeni w jednym tygodniu. Dzięki temu będą mieli okazję dwukrotnie spotkać się z Ojcem Świętym. Najpierw w poszczególnych grupach, a na zakończenie wizyty planowane jest spotkanie całej Konferencji Episkopatu Polski z papieżem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sprawozdanie z ośmiu lat

Reklama

Zanim biskupi wyjadą do Watykanu, wcześniej wysłane zostały tam specjalne dokumenty szczegółowo opisujące życie każdej diecezji. Sprawozdanie przygotowane przez archidiecezję warszawską liczy ok. 150 stron. – Z tego dokumentu papież dowie się m.in. jaki jest nasz lokalny Kościół oraz co wydarzyło się w archidiecezji przez ostatnie osiem lat, czyli od poprzedniej wizyty „ad limina” – mówi nam ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Wszystkie diecezjalne sprawozdania zostały przygotowane zgodnie z tym samym schematem. Tematyka w nich zawarta została opisana w 24 rozdziałach według podziału na kongregacje, rady i zespoły pracujące w Stolicy Apostolskiej. I tak np. rozdział związany z Kongregacją Ewangelizacji Narodów opisuje działalność misyjną danej diecezji. A rozdział związany z Kongregacją ds. Duchowieństwa mówi m.in. o formacji kapłańskiej, powołaniach, itd. Do rąk papieża trafi cały dokument z diecezji. Natomiast poszczególne urzędy rzymskiej kurii otrzymają te fragmenty sprawozdań, które związane są ich kompetencjami. Podział ten – wyjaśniał dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz – sprawia, że rozmowy prowadzone w każdej kongregacji są dobrze przygotowane i dotyczą aktualnych problemów każdej diecezji. Podczas rozmów jest też okazja do wymiany doświadczeń, ponieważ w watykańskich urzędach pracują kardynałowie, biskupi i księża z całego świata – dodał metropolita.

W trakcie wizyty wszyscy polscy biskupi – podzieleni na grupy – złożą wizytę w sześciu Kongregacjach. Spotkania w radach i komisjach będą odbywały się w węższym gronie. – Ja pójdę do papieskiej rady ds. migrantów i uchodźców, bo jestem jej członkiem – mówi bp Tadeusz Polak, sekretarz KEP.

Rozmowy w Kongregacjach rozpoczynają się od krótkiego wprowadzenia. Wygłasza je tzw. relator, którym jest biskup wcześniej do tego wyznaczony. Z kolei biskup-notariusz opisuje przebieg spotkania. Dokument ten następnie przekazywany jest do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, aby każdy hierarcha mógł się z nim zapoznać.

Modlitwa

Reklama

„Ad Limina Apostolorum” w tłumaczeniu znaczy – u progów (grobów) Apostołów. Ważną częścią wizyty jest więc modlitwa przy grobach św. Piotra i św. Pawła, która jest dla kapłanów niezwykłym przeżyciem duchowym. Jak ważnym mówi „Niedzieli” bp Marek Solarczyk, który w ubiegłym roku był na kursie dla biskupów i modlił się przy grobach Apostołów.

– W takich miejscach człowiek staje wobec wielu duchowych przemyśleń, tego w dziedzictwie kogo uczestniczy i kogo jest następcą. Jednocześnie jest to też zachęta, by być człowiekiem takiego charakteru jak Oni – mówi bp Solarczyk, który na „ad limina” będzie reprezentować diecezję warszawsko-praską razem z jej ordynariuszem abp. Henrykiem Hoserem. Z archidiecezji do Watykanu pojadą: kard. Kazimierz Nycz oraz biskupi pomocniczy: Józef Górzyński i Rafał Markowski.

Oprócz liturgii sprawowanych w bazylikach św. Piotra i św. Pawła, polscy biskupi będą się modlić także w bazylikach św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej. – Mało kto wie, że to właśnie bazylika na Lateranie jest katedrą biskupa Rzymu – opowiada ks. Śliwiński, który jeszcze niedawno studiował w Wiecznym Mieście i dodaje. – W bazylice dedykowanej Matce Bożej znajdują się relikwie żłóbka Jezusa i ciągle są tam śpiewane kolędy.

Ostatnim akordem wizyty „ad limina” jest spotkanie, podczas którego Ojciec Święty podsumowuje wizytę oraz wyznacza nowe kierunki pracy duszpasterskiej. W 1998 r. Jan Paweł II podkreślił znaczenie działalności ekumenicznej oraz mówił o miejscu i roli Kościoła w życiu politycznym. W 2005 r. Benedykt XVI zachęcał polskich biskupów do posługi na misjach oraz zwracał uwagę na konieczności współpracy wszystkich środowisk tworzących Kościół.

To, z jakim przesłaniem do naszych hierarchów zwróci się papież Franciszek, dowiemy się 8 lutego.

2014-01-25 13:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda: przybywamy do Maryi, powierzając jej naszą Ojczyznę

Do zawierzenia Maryi, czczonej w obrazie Salus populi romani wszystkich trosk pasterskich, a także spraw naszej Ojczyzny zachęcił podczas porannej Mszy św. w rzymskiej bazylice Santa Martia Maggiore arcybiskup Tadeusz Wojda.

Metropolita gdański przybliżył na wstępie zgromadzonym historię bazyliki Santa Maria Maggioire oraz legendę związaną z jej powstaniem. Podkreślił także symbolikę tej świątyni, związanej z papieżem Syktusem III, który chciał upamiętnić w ten sposób ogłoszenie dogmatu o Bożym Macierzyństwie Maryi. Zaznaczył, że wizyta w tej bazylice stanowi zachętę do spojrzenia na wiarę Kościoła i na naszą wiarę w świetle wiary Bożej Rodzicielki, aby w świetle Jej osobistego doświadczenia relacji z Bogiem budować i umacniać wiarę własną i innych osób. Idzie o otwarcie się za Jej przykładem na wielkie tajemnice Boże – wskazał abp Wojda.
CZYTAJ DALEJ

O. Beniamin Bąkowski został nowym Generałem Zakonu Paulinów

2026-03-05 12:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

o. Beniamin Bąkowski

Zakon Paulinów

Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Radio Jasna Góra/Facebook

O. Beniamin Bąkowski

O. Beniamin Bąkowski

Nowym generałem Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE został wybrany dziś o. Beniamin Bąkowski, dotychczasowy prowincjał Niemiecki. Wybrany generał sprawuje najwyższą władzę we wszystkich prowincjach i klasztorach na świecie.

Ojciec Beniamin Bąkowski ma 52 lata, urodził się 28 kwietnia 1974 r. w Branicach w diecezji opolskiej. Wyboru dokonała, obradująca na Jasnej Górze od poniedziałku Kapituła Generalna Zakonu Paulinów. Ojciec Beniamin Bąkowski jest 87. z kolei generałem Zakonu Paulinów. Zastąpił na tym stanowisku o. Arnolda Chrapkowskiego, który funkcję generała pełnił od 2014 roku, przez 2 kadencje, czyli przez 12 lat.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: „Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi?”

2026-03-06 21:01

[ TEMATY ]

Niezbędnik Wielkopostny 2026

40 pytań Jezusa

www.pexels.com/pl

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Dzisiejsze pytanie Jezusa to wezwanie do trwania w wierze mimo trudności, na wzór wytrwałej wdowy z przypowieści. Wiara nie jest statyczna; wymaga zaufania Bogu w każdej sytuacji życiowej, nawet w „nocy” i przeciwnościach. Wiara to wytrwałość. Nie spektakularne momenty, lecz codzienne trwanie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję