Reklama

Niedziela Legnicka

Marsz dla Życia i Rodziny

W Niedzielę Palmową ulicami miasta Legnicy z udziałem 4 tys. uczestników przeszedł 6. Marsz dla Życia i Rodziny. W marszu wraz z uczestnikami wziął udział biskup legnicki Stefan Cichy i biskup pomocniczy Marek Mendyk

Niedziela legnicka 16/2014, str. 1

[ TEMATY ]

marsz

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marsz przeszedł z katedry do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski na legnickim os. Kopernik. Wśród uczestników dominowali młodzi, którzy do Legnicy przybyli wraz z duszpasterzami. Nie zabrakło całych rodzin, delegacji dorosłych reprezentujących różne środowiska katolickie i stowarzyszenia, a także sióstr zakonnych, kleryków i księży. W świątyni odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Stefan Cichy w gronie ponad 40 księży. Homilię wygłosił bp Marek Mendyk.

– W dzisiejszą niedzielę wpatrujemy się w Krzyż – mówił kaznodzieja – i towarzyszą nam słowa, wyznaczone do rozważania w pierwszym roku przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Błogosławieni ubodzy w duchu...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz Biskup przypomniał tutaj słowa papieża Franciszka, który podpowiada, że to wezwanie można rozumieć w trojaki sposób. Po pierwsze – być wolnym od przywiązania do rzeczy. Po drugie – wszyscy potrzebujemy nawrócenia, uwrażliwienia w stosunku do ubogich, by im służyć w miłości. I po trzecie – sami możemy wiele uczyć się od ubogich. Rozwijając te myśli, Ksiądz Biskup apelował: – Trzeba dobrze i mądrze w życiu wybierać. Pozwólmy się prowadzić Jezusowi. Uczmy się pokory. Ewangeliczne ubóstwo jest warunkiem, aby się rozwijało i rozprzestrzeniało królestwo Boże. Bądźmy radośni, a ona niech płynie ze świadomości tego, że jesteśmy wolni, wolni od grzechu. A tę radość, ponieście razem z Krzyżem Światowych Dni Młodzieży jako znak miłości Boga do człowieka. Bądźcie świadkami ukrzyżowanej Miłości!

Podczas Liturgii zebrana kolekta ofiarowana została na akcję: „Bilet dla brata”, która polega na zebraniu funduszy na opłacenie przejazdu na ŚDM do Polski młodym mieszkającym w uboższych miejscach świata.

Podczas uroczystości ogłoszono także diecezjalne inicjatywy, związane z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wśród inicjatyw ogłoszono m.in. dekret biskupa diecezjalnego, powołujący Diecezjalny Zespół ds. Organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Informuje on o ustanowieniu Diecezjalnego Centrum Przygotowawczego, które będzie się mieściło na terenie parafii pw. św. Michała w Polkowicach. Zarządzać nim będą wyznaczeni koordynatorzy. Powołane zostały też do życia rejonowe ośrodki przygotowań, które będą miały swoje siedziby: w Bolesławcu, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubinie, Polkowicach i Zgorzelcu, a także cztery diakonie: liturgiczna, muzyczna, logistyczna i medialna.

Podczas Mszy św. przedstawiciele rejonowych ośrodków otrzymali z rąk bp. Stefana Cichego miniatury Krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej, patronki tych dni, które na rozpoczęcie marszów pobłogosławił w legnickiej katedrze Biskup legnicki.

Ogłoszono także otwarcie nowej strony internetowej, poświęconej diecezjalnym przygotowaniom do ŚDM (www.domusmariae.pl) oraz konkurs na diecezjalne logo ŚDM.

Przedstawiciele dekanatów uroczyście odebrali z rąk Biskupa legnickiego Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia. Została ona przez nich przekazana księżom dziekanom, a w siedzibie dekanatów księża proboszczowie z poszczególnych parafii będą mogli przyjąć ten symboliczny płomień do swoich parafii. Z kolei w niedzielę kanonizacyjną wszyscy chętni będą mogli w swoich parafiach przejąć Iskrę Miłosierdzia, aby w swoich domach, wieczorem, odmówić modlitwę rodzinną o Miłosierdzie Boże słowami – już św. Jana Pawła II.

Wydarzenie zakończyło się koncertem pt. „Wierzymy Miłości”. Jego odtwórcami była młodzież, która wcześniej uczestniczyła w specjalnych warsztatach muzycznych, a także uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy oraz soliści: Anna Wolfinger i Katarzyna Bogusz. Koncert w wykonaniu młodzieżowej 40-osobowej orkiestry i 100-osobowego chóru poprowadzili – kompozytor Hubert Kowalski oraz Paweł Bębenek.

2014-04-16 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pobiegnij i pomóż

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2018, str. V

[ TEMATY ]

marsz

bieg

Światowy Dzień Uchodźcy

Karolina Krasowska

Anna Maria Fedurek zachęca do udziału w Biegu Charytatywnym

Anna Maria Fedurek zachęca do udziału w Biegu Charytatywnym

W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy 10 czerwca w Zielonej Górze odbędzie się Bieg Charytatywny połączony z Marszem dla Życia oraz z festynem parafialnym

Obchody organizuje diecezjalna Caritas we współpracy z Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej, Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej oraz parafią pw. św. Alberta w Zielonej Górze. Jak wyjaśnia Anna Maria Fedurek, diecezjalna Caritas poszukuje nowej formuły, by w pomoc na rzecz uchodźców zaangażować coraz więcej ludzi, a zwłaszcza tych, którzy niewiele wiedzą o działalności Caritas wobec potrzebujących pomocy cudzoziemców. W tym roku mecz piłki nożnej zastąpi bieg charytatywny, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na działalność Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Zielonej Górze. – We współpracy ze Strażą Graniczną, ale także z różnymi innymi podmiotami pomagamy tym uchodźcom, którzy są w Zielonej Górze, na terenie całej naszej diecezji, ale również w swoich ojczyznach. Szukamy nowej formuły, żeby pokazać, że od ponad 20 lat w naszej diecezji działa Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Zielonej Górze, które rocznie pomaga ponad 100 cudzoziemcom z bardzo różnych krajów. Ponieważ widzimy, że coraz więcej ludzi prowadzi zdrowy tryb życia, uprawia sporty, dlatego w tym roku proponujemy naszym diecezjanom Bieg Charytatywny. Łączymy go z Marszem dla Życia i z festynem przy parafii pw. św. Alberta, który jest największym festynem parafialnym w Zielonej Górze i gromadzi całe rodziny – tłumaczy A. M. Fedurek. – Bieg odbędzie się na trasie 5 km. Dochód z wpisowego, które minimalnie wynosi 20 zł, jest przeznaczony na pomoc podopiecznym Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Dla pierwszych trzech miejsc w kategorii męskiej i żeńskiej przygotowano nagrody rzeczowe, a każdy z uczestników dostanie pamiątkowy medal – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

[ TEMATY ]

szkoła

sąd

religia w szkołach

ocena

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Końcówka roku szkolnego 2024/2025 zaskoczyła dyrektorów i rodziców decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej. W komunikacie z 11 czerwca MEN ogłosiło, że „oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen". Dla uczniów klas ósmych to wiadomość jak grom z jasnego nieba — bo to właśnie średnia decyduje o „ biało-czerwonym pasku” i dodatkowych punktach w systemie rekrutacyjnym.
CZYTAJ DALEJ

Skarb duchowości i sztuki: bazylika św. Augustyna na Polu Marsowym w Rzymie

2025-07-04 19:42

[ TEMATY ]

Rzym

bazylika św. Augustyna

@Vatican Media

Bazylika św. Augustyna w Rzymie

Bazylika św. Augustyna w Rzymie

Na jednym ze szlaków jubileuszowych znajduje się niezwykle cenny skarb duchowości, architektury, malarstwa i rzeźby. Mowa o bazylice św. Augustyna na Polu Marsowym w Rzymie. „Tutaj sztuka służy wierze” - mówi rektor bazyliki o. Pasquale Cormio.

Piękno stworzenia, podobnie jak piękno sztuki, to drogi prowadzące do piękna Boga. O. Pasquale Cormio, rektor bazyliki na Polu Marsowym, proponuje takie właśnie podejście podczas zwiedzania świątyni, za którą jest odpowiedzialny, i w której zakon augustianów jest obecny od końca XIII w.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję