Reklama

Niedziela Lubelska

Możny orędownik u Boga

Bezpośrednia transmisja z uroczystości kanonizacyjnych w Rzymie, dziękczynna Msza św. i bogaty program artystyczny złożyły się na Dzień Papieski, przygotowany przez parafię pw. Świętej Rodziny w Lublinie z proboszczem ks. Ryszardem Jurakiem oraz Centrum Jana Pawła II z ks. Piotrem Drozdem

Niedziela lubelska 19/2014, str. 1, 5

[ TEMATY ]

kanonizacja

Stanisław Sadowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne uroczystości dziękczynne za kanonizację dwóch papieży – Jana Pawła II i Jana XIII, odbyły się w parafii pw. Świętej Rodziny. Przy pamiątkowym krzyżu, przy którym w 1987 r. Jan Paweł II sprawował Eucharystię, cały dzień trwała modlitwa i wydarzenia artystyczne. Centralną częścią dnia – poza wspólnym przeżywaniem transmisji watykańskich uroczystości – była wieczorna Msza św. sprawowana pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Stanisława Wielgusa.

Abp Stanisław Wielgus, który znał obydwóch świętych papieży, w szczególny sposób wspominał Jana Pawła II. – Jako student filozofii słuchałem jego wykładów z etyki, gdy przyjeżdżał na KUL z Krakowa; potem uczestniczyłem w pielgrzymkach, gdy został Papieżem. Przez 10 lat jako rektor KUL i później jako biskup byłem zapraszany dość często do Rzymu, do Watykanu, na osobiste spotkania z Janem Pawłem II. Ojciec Święty był bardzo zainteresowany tym, co dzieje się w Polsce, w KUL – wspominał Ksiądz Arcybiskup. W sposób szczególny w pamięć byłego rektora KUL zapadła papieska modlitwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Kiedyś zostałem zaproszony do papieskiej kaplicy na Mszę św. Przyszedłem wcześniej niż Ojciec Święty. Gdy przyszedł i zaczął się modlić, byłem pod ogromnym wrażeniem jego modlitwy. W życiu nie widziałem nikogo, kto by się tak modlił. On przyzywał Boga, polecał cały świat Bożemu Miłosierdziu – dzielił się Ksiądz Arcybiskup. – Został w mojej pamięci jako człowiek absolutnie wybitny, doskonały pod każdym względem: intelektualnym i moralnym, święty i wspaniały kapłan – podkreślał.

W okolicznościowej homilii arcybiskup senior Stanisław Wielgus przywołał najważniejsze rysy pontyfikatu Papieża Polaka. Podkreślał, że kanonizacja Jana Pawła II jest dla całego katolickiego świata, a szczególnie dla Polski, epokowym zdarzeniem. – Jan Paweł II w swoim nauczaniu wzywał wszystkich do świętości. Nieustannie powtarzał, że każdy jest wezwany do świętości, że dróg do niej prowadzących jest bardzo wiele, tyle, ile poszczególnych ludzkich biografii. W naszym niełatwym życiu potrzebujemy wzorców, które nam wskażą, jak żyć, by nie zniszczyć swojego i cudzego szczęścia doczesnego i wiecznego. Takimi wzorcami są dla nas święci; wielkim wzorcem jest św. Jan Paweł II – mówił. Ksiądz Arcybiskup nazwał Papieża wybitnym poetą i dramaturgiem, filozofem i teologiem, głębokim mistykiem, a nade wszystko świętym, rozmodlonym i obdarzonym wielkimi charyzmatami kapłanem, wrażliwym na ludzkie cierpienia i zagubienie, niosącym światu nadzieję wyzwolenia ze zła.

Reklama

– Od pierwszych dni pontyfikatu szedł jak Paweł Apostoł z Dobrą Nowiną, pytając współczesne narody, czy chcą żyć w miłości, solidarności, życzliwości i pokoju. Szedł, nie bacząc na trudy i towarzyszący mu krzyż cierpienia. W tej wędrówce nie pokonały go ani kule zamachowca, ani pełen niechęci hałas libertyńskich mediów, które nie rozumiejąc nadprzyrodzonego wymiaru Kościoła i głosząc relatywizm moralny, atakowały jego niewzruszoną postawę zajmowaną w obronie prawd wiary i zasad moralnych – podkreślał. Jak przypomniał, Jan Paweł II z gorącym sercem i otwartymi rękami wyszedł do całego świata, stając się duszpasterzem ludzkości. – Sprawił, że Kościół katolicki stał się bardziej niż kiedykolwiek Kościołem całego świata i sumieniem całego świata – mówił. – Mając świadomość, że wiele społeczeństw chrześcijańskich ulega nowemu pogaństwu, Jan Paweł II szedł z Ewangelią, niosąc wiarę, nadzieję i miłość. Przez ponad 27 lat swojego pontyfikatu przypominał Europie jej chrześcijańskie korzenie, podkreślając, że bez Ewangelii nie jest możliwa kulturowa wspólnota narodów. Wzywał Europę do tego, aby po wiekach wojen, okupacji i prześladowań, stała się za wstawiennictwem świętych patronów kontynentem przyjaźni, oddychającym obydwoma płucami kultury zachodniej i wschodniej – przypominał Ksiądz Arcybiskup.

W swojej refleksji kaznodzieja odniósł się również do niezaprzeczalnego wkładu Jana Pawła II w obalenie komunizmu i uwolnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej spod jarzma niewoli. Przypomniał, że Papież, odrzucając bezbożną doktrynę, nie zaakceptował również bezwzględnego kapitalizmu, dla którego jedynym „bogiem” jest pieniądz. Za świętym Papieżem apelował o sprawiedliwość, wrażliwość na ludzką nędzę, poszanowanie prawa naturalnego i Bożego, szacunek dla rodziny. Podkreślał, że Papież przełomu epok w sensie czasowym, ideowym, naukowym i ekonomicznym, podjął nadludzkie zadanie otwarcia człowieka na bliźniego i na Boga, z zachowaniem poszanowania niezbywalnej godności każdego człowieka i zachowaniem jedności Kościoła oraz wierności nauce Chrystusa. – Jan Paweł II był Bożym człowiekiem, w którym wiedza doskonale łączyła się z wiarą. Jego autentyczność sprawiała, że cieszył się autorytetem moralnym na całym świecie. Garnęły się do niego miliony ludzi; za życia nazywany był świętym i wielkim – przypomniał Ksiądz Arcybiskup. Podkreślając, że trzeba szerszej perspektywy i wielu lat badań opisujących nadzwyczajne dzieło Jana Pawła II, abp Stanisław Wielgus mówił, że dla narodu polskiego i całego Kościoła Jan Paweł II jest największą dumą i możnym orędownikiem u Boga.

W papieskiej parafii cały dzień trwało wielkie dziękczynienie za dar nowych świętych. Bezpośrednio po transmisji z Watykanu została odprawiona pierwsza Msza św. dziękczynna, w której modliły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 28. W godzinach popołudniowych odbyły się koncerty chóru Gimnazjum nr 11 oraz Parafialnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Szastarki, a wieczorem w papieskiej świątyni zabrzmiała „Missa pro Sancte Johannes Pauli II”. Dzieło lubelskiego kompozytora Marka Stefankiewicza wykonały połączone chóry szkolne w ramach programu „Śpiewająca Polska” oraz orkiestra symfoniczna Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod dyrekcją Lucjana Jaworskiego.

2014-05-07 15:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wotum za kanonizację

– A jeśli ktoś wiesza różaniec przed obrazem Matki Boskiej, to daje coś więcej niż to? – zwrócił się do nas kard. Marian Jaworski. To właśnie on zachęcał, by zamiast dedykacji „podziękowanie Polaków” napisać: „Wotum wdzięczności za dar kanonizacji Jana Pawła II” – mówią twórcy albumu „Dokąd zmierzasz”

Dzieło zawiera tryptyk rozważań i obrazów Drogi Krzyżowej oraz medytacje tajemnic Różańca Świętego. „Z rozmów z kard. Marianem Jaworskim dowiedziałam się, że marzeniem Ojca Świętego było, aby rozważania Męki Pańskiej towarzyszyły ludziom codziennie” – wyjaśnia we Wstępie Małgorzata Kupiszewska, autorka tekstów. Do książkowej publikacji rozważań (nagrywanych wcześniej w formie audiobooków) namawiał ją Jan Szyma, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję