Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Marsz Nadziei w Sosnowcu

W ramach programu społecznego „Pola Nadziei”, 23 maja, po raz szósty ulicami Sosnowca przeszedł Marsz Nadziei zorganizowany przez sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marsz Nadziei był imprezą finalizującą roczną kampanię „Pola Nadziei”, wyrazem soli­dar­no­ści i pamięci o cho­rych obję­tych opieką hospicyjną. Uczest­ni­kami marszu były przede wszyst­kim dzieci i mło­dzież zagłębiowskich szkół i przedszkoli wraz ze swoimi opiekunami, którzy zamanifestowali potrzebę niesienia pomocy i nadziei wszystkim osobom chorym i cierpiącym oraz ich rodzinom. Marsz był także wyrazem poparcia dla idei budowy hospicjum stacjonarnego w Sosnowcu, który stanie się miejscem pobytu dla nieuleczalnie chorych, miejscem godnego przeżywania najtrudniejszych chwil w życiu pacjentów w terminalnej fazie choroby nowotworowej – powiedziała Małgorzata Leśniewska, koordynatorka wolontariatu hospicyjnego.

Reklama

Trasa Marszu Nadziei w Sosnowcu wiodła spod Gimnazjum nr 16, które ma swoją siedzibę przy ul. Legionów Polskich 21, przez ulice: Warneńczyka, Urbanowicza, Mościckiego, aleję Zwycięstwa do Parku Sieleckiego. Barwny korowód przyjaciół i sympatyków ruchu hospicyjnego przemierzał trasę niosąc balony, kwiaty, chorągiewki oraz plansze m.in. z hasłami o nadziei i opiece hospicyjnej. Podczas marszu wolontariusze rozdawali także przechodniom ulotki na temat hospicjum i żonkile – kwiaty symbolizujące nadzieję. Jednak najważniejszym punktem Marszu Nadziei w Sosnowcu było przypominanie (dzięki nagłośnieniu, które wolontariusze nieśli na swoich barkach) idei ruchu hospicyjnego i wskazywanie na potrzebę budowy obiektu stacjonarnego, którego w stolicy Zagłębia brakuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobnie jak w minionych latach, i w tym roku Marsz Nadziei w Sosnowcu spotkał się z wielkim entuzjazmem, radością i ogromnym zaangażowaniem wszystkich jego uczestników. Pracownicy hospicjum głośno zapewniali, że złączeni życzliwością, wrażliwością i miłością wobec wszystkich dotkniętych tragedią bólu i cierpienia choroby nowotworowej zapewniają najwyższą z możliwych w tym okresie jakość życia, obejmują również opieką i wsparciem rodziny chorych.

– Poprzez Marsz Nadziei w Sosnowcu, ale i nasze codzienne działania informacyjne staramy się przybliżyć społeczeństwu nie tylko same zasady działania hospicjów, ale również wskazać na ideę wolontariatu i korzyści z niego płynące. Pomoc innym to również pomoc samemu sobie w budowaniu wiary we własne siły, poczucia, że jest się pomocnym i potrzebnym, poznaniu własnych ograniczeń czy weryfikacji dotychczasowych przekonań. Praca na rzecz hospicjów stanowi często jedną z niekwestionowanych form wychowania młodego pokolenia – rozbudza wrażliwość na los drugiego człowieka. Formy niesienia pomocy osobom przebywającym w hospicjum mogą być bardzo różne: od bezpośredniej pomocy przy opiece, po przekazany przez dzieci upominek w postaci własnoręcznie wykonanej kartki okolicznościowej, laurki – znaku, że ktoś pamięta, ktoś współczuje i stara się wesprzeć – powiedziała Małgorzata Leśniewska.

Trzeba pamiętać, że ludzie, którymi opiekuje się sosnowieckie Hospicjum św. Tomasza Apostoła to ludzie nadzwyczaj silni, mający za sobą wiele miesięcy, a nawet lat walki z nieuleczalną chorobą nowotworową. To ludzie siły i odwagi pomimo wszystko, pomimo trudnego faktu, że współczesna medycyna skutecznego wyleczenia już im zapewnić nie może. I im należy się wszelka możliwa pomoc. Nigdy nie wiadomo czy i my nie znajdziemy się w tym gronie.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy hospicjum stacjonarne!

Niedziela sosnowiecka 52/2017, str. V

[ TEMATY ]

hospicjum

Piotr Lorenc

Przecięcie wstęgi Zagłębiowskiego Centrum Wsparcia w Sosnowcu

Przecięcie wstęgi Zagłębiowskiego Centrum Wsparcia w Sosnowcu

8 grudnia 2017 r. to jedna z najważniejszych dat w historii ruchu hospicyjnego w Sosnowcu. Tego dnia uroczyście otwarto i poświęcono Zagłębiowskie Centrum Wsparcia Opiekuńczo-Rehabilitacyjno-Psychologicznego przy ul. Hubala Dobrzańskiego 131 w Sosnowcu, w skład którego wchodzi długo wyczekiwane w stolicy Zagłębia hospicjum stacjonarne

Poświęcenia placówki dokonał bp Grzegorz Kaszak. Symboliczną wstęgę przecięli: Małgorzata Czapla – prezes sosnowieckiego hospicjum, bp Grzegorz Kaszak, Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca, Wilhelm Zych – przewodniczący Rady Miasta Sosnowca oraz Małgorzata Ochęduszko-Ludwik z zarządu województwa śląskiego 5. kadencji. Pasterz diecezji odprawił pierwszą Mszę św. w nowej kaplicy Zagłębiowskiego Centrum. Kaplica znajduje się w środku części hospicyjnej, z jednej i drugiej strony otaczają ją pokoje chorych.
CZYTAJ DALEJ

W WYDANIU SPECJALNYM „NIEDZIELI” – o papieżu Franciszku mówią jego współpracownicy, dziennikarze, świadkowie

Większość z nas zachwycały przede wszystkim prostota przekazu Franciszka i jego specyficzne podejście duszpasterskie, które zjednały mu sympatię milionów ludzi. Jego pontyfikat już uznano za proroczy, choć gdy dla jednych był wizjonerem, inni uważali go za heretyka.

Jedni z chęcią go słuchali i czytali, inni bez ogródek krytykowali i odrzucali. Jednych inspirował, innych irytował. Kochany, oklaskiwany, ale i nierozumiany – zauważa ks. Jarosław Grabowski. Słowom papieża Franciszka i jego pontyfikatowi przyglądamy się uważnie w wydaniu specjalnym „Niedzieli” nr 17 na 27 kwietnia. Znajdziemy tu przegląd inicjatyw podjętych przez Ojca Świętego, wnikliwy komentarz do jego pontyfikatu, wykaz pielgrzymek oraz myśli, które nam pozostawił. Wypowiedzi współpracowników papieża pozwalają nam spojrzeć na jego postać z innej perspektywy, dostrzec jego charakter, unikatowość i wyjątkowość jego pontyfikatu. Wraz z dodatkiem specjalnym poznajemy papieża Franciszka jeszcze lepiej, zachowując w sercu i umyśle niepowtarzalność jego przesłania.
CZYTAJ DALEJ

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwości, jakie stwarza działalność ks. Galusa. Komunikat archidiecezji częstochowskiej

2025-04-24 22:18

[ TEMATY ]

komunikat

archidiecezja częstochowska

Ks. Daniel Galus

Red.

Komunikat ze spotkania arcybiskupa metropolity częstochowskiego z przedstawicielami mieszkańców miejscowości Czatachowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję