Eucharystia odbyła się 8 maja w kościele katedralnym w Świdnicy, a wspólnie z bp. Adamem Mszę Świętą koncelebrowali bp Marek Mendyk, bp Ignacy Dec oraz 20 kapłanów – pracowników kurii i kanoników kapituły katedralnej.
Odwaga w obronie wartości
Podczas wygłoszonej homilii bp Adam Bałabuch nawiązał do postaci św. Stanisława, który jest wzorem dobrego pasterza. Hierarcha podkreślił, że św. Stanisław oddał życie w obronie prawdy i moralności, na wzór Chrystusa. - Dobry pasterz nie tylko dba o swoje owce, ale gotów jest oddać za nie życie. Takim pasterzem był Chrystus, a Jego śladem podążył św. Stanisław, który bronił prawdy, nawet jeśli wymagało to ofiary – powiedział bp Bałabuch. Przypomniał również, że życie chrześcijańskie wymaga odwagi w obronie wartości moralnych. - Chrześcijanin musi być gotowy na to, że zostanie może niezrozumiany, uciszany czy zniesławiony za głoszenie prawdy, że pod sercem matki znajduje się człowiek, nie zbiór komórek, że o wartości człowieka nie decyduje jego wydajność, a życie właściciela wielkiej korporacji jest tak samo cenne jak życie chorego, przykutego do łóżka – zaznaczył hierarcha. W dalszej części homilii biskup mówił o potrzebie wierności Ewangelii i gotowości do składania świadectwa wiary, nawet w obliczu niezrozumienia i sprzeciwu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ogłoszenie o nowym papieżu
Reklama
Pod koniec liturgii bp Marek Mendyk ogłosił zebranym w katedrze radosną wiadomość o wyborze nowego papieża. - Jeszcze nie wiemy, jak ma na imię, nie wiemy, jak wygląda, ale cieszymy się i dziękujemy Bożej Opatrzności, że na trudne czasy daje nam papieża, daje sternika, który poprowadzi Piotrową Łódź po bezkresnym, niezwykle silnie wzburzonym oceanie świata, czyli Kościół – powiedział bp Mendyk. Hierarcha odwołał się także do słów kard. Wojtyły, który pół wieku temu mówił o „największej historycznej konfrontacji między Kościołem a antykościołem, między Ewangelią a antyewangelią”. Bp Mendyk podkreślił, że nowy papież będzie potrzebny, aby poprowadzić Kościół przez te trudne czasy, w których wartości chrześcijańskie są często podważane.
Wspólnota i symbole
Uroczystość zgromadziła licznie wiernych oraz poczty sztandarowe, które nadały wydarzeniu szczególnego charakteru. W swojej wypowiedzi bp Marek Mendyk wymienił poczty sztandarowe, które zawsze są niezawodnym wsparciem podczas ważnych uroczystości. Wśród nich znalazły się:
1. Poczet emerytów i rencistów NSZZ Solidarność, oddział Wałbrzych – z wizerunkiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, symbolu walki o wolność i sprawiedliwość.
2. Poczet sztandarowy Kopalni Węgla Kamiennego Viktoria w Wałbrzychu, NSZZ Solidarność – przypominający o górniczych tradycjach regionu i ciężkiej pracy na rzecz wspólnoty.
3. Poczet sztandarowy Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, NSZZ Solidarność – wyraz jedności i wspólnego wysiłku w budowaniu przyszłości.
4. Poczet sztandarowy Przedsiębiorstwa Aparatury i Urządzeń Górniczych w Wałbrzychu, NSZZ Solidarność – symbol zaangażowania przemysłowego i odpowiedzialności za rozwój regionu.
5. Poczet sztandarowy Katedralnej Świątyni – obecny zawsze podczas szczególnych momentów, przypominający o wspólnocie wiernych związanej z sercem diecezji.
Bp Marek Mendyk wyraził wdzięczność za ich obecność, podkreślając, że są oni nieodłączną częścią takich uroczystości, które łączą w sobie ducha modlitwy, pamięci historycznej i wspólnoty. Obecność sztandarów Solidarności oraz górników przypominała o wartościach, które od lat budowały tożsamość regionu i Kościoła lokalnego.
Na zakończenie Mszy Świętej bp Adam Bałabuch pobłogosławił zgromadzonych, wyrażając nadzieję, że świadectwo św. Stanisława będzie nadal inspirować wiernych do życia w prawdzie i wierności Ewangelii, mimo przeciwności współczesnego świata.