Reklama
Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik; sprawowało ją ponad 40 kapłanów. Witając braci w kapłaństwie oraz legionistów zgromadzonych w świątyni, abp Stanisław Budzik wyraził radość z rozwoju Legionu Maryi w Polsce. – Jesteście świadkami wiary. To dzieło ma już 35 lat, a owoców duchowych doświadczacie na co dzień. Oby przybywało wam młodych – mówił. – Gromadząc się we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, dziękujmy Bogu za serce Maryi ukształtowane na wzór serca Jezusa. Pragniemy, by nasze serca też były tak ukształtowane, byśmy śpiewali „Magnificat” i dziękowali za dobre rzeczy, które nam Bóg uczynił – modlił się Pasterz. W kościele wypełnionym po brzegi wiernymi widać było wiele legionowych proporców. Legioniści z całej diecezji przybyli do kościoła Królowej Polski, aby zamanifestować swoją więź z Maryją i prosić o błogosławieństwo na dalsze lata.
Rys historyczny Ruchu Legionowego w Polsce przedstawiła Maria Pankowska. Wyszczególniła 2 etapy rozwoju Legionu Maryi: lata 1948-52 oraz 1979 – 2014.
Podkreśliła szczególne zasługi Anatola Kaszczuka w przeszczepieniu Legionu Maryi na grunt Polski oraz reaktywowanie go po 27 latach dzięki zachęcie Ojca Świętego Jana Pawła II do rozwoju ruchów katolickich. – Pierwsze prezydium pw. Matki Bożej Płaczącej w Lublinie powstało przy katedrze w 1986 r. Natomiast 3 lata później utworzono Kurię Legionu Maryi. Dużą zasługę w rozwoju Ruchu miał ks. Stanisław Zając – przypomniała Maria Pankowska. W 2002 r. dzięki szczególnemu zaangażowaniu ks. Józefa Sarzyńskiego powstała Regia pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie, której prezydentem została Zyta Zbiczak. W późniejszym okresie obowiązki prezydenta pełniły – Lidia Kozłowska, Maria Wojtanowicz, a obecnie Lidia Kozłowska. W pracach Regii dużą rolę odegrała nieżyjąca już Anna Deres, pełniąca również funkcję prezydentki grupy dziecięco-młodzieżowej.
Serce czyste i mocne
W homilii abp Stanisław Budzik mówił o sercu jako znaku miłości. – Nikt z nas nie mógłby żyć, gdyby ktoś nie podarował mu serca. Bóg ofiarował nam swojego Syna. W tajemnicy Krzyża stało się jasne, że Bóg nas zna, kocha i nazywa po imieniu – podkreślał. Ksiądz Arcybiskup zauważył, że żyjemy w świecie, w którym próbuje się ośmieszyć najświętsze wartości, dlatego wierni Kościoła katolickiego łączą się w różnego rodzaju stowarzyszenia i wspólnoty, aby wspólnie wyznawać wiarę, dawać świadectwo miłości, bronić wartości, które są fundamentem nie tylko wiary, ale cywilizacji i kultury. Jedną z takich organizacji jest Legion Maryi, będący – jak mówił św. Jan Paweł II – zaczynem pośród ludu Bożego; powołany do szerzenia wiary poprzez rozwój i odnowę pobożności maryjnej. – Dziękujemy Bogu za 35 lat Legionu w Polsce. Wpatrując się w Maryję, pragniemy dziękować Bogu, że dał Maryi serce mądre, czyste, wolne, czujne, przeniknięte Duchem Świętym, nieskalane żadnym grzechem. Śpiewając z Maryją hymn dziękczynienia, prośmy, aby nasze serca były mocne, abyśmy kroczyli drogą Ewangelii. Prośmy o serca nowe, abyśmy szli do tych, którzy czekają na nas. Prośmy o serca proste i czyste, abyśmy zasłużyli na oglądanie Boga twarzą w twarz. Prośmy o serca czujne, abyśmy mogli stanąć u boku krzyża. Niech nasze serca będą otwarte na działanie Ducha Świętego – apelował Pasterz. W dalszej części homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że to Duch Święty sprawił, iż Maryja stała się przewodniczką w Kościele, źródłem miłości i nadziei. – Niech nasze serca będą przeniknięte nadzieją i miłością, abyśmy nieśli Maryję światu; abyśmy mogli pełnić wolę Ojca Niebieskiego, abyśmy chowali słowa Jezusa w naszym sercu – wzywał. Swoją wypowiedź Pasterz zakończył modlitwą: „Najświętsze Serce Jezusa, pełne miłości i dobroci, nasze serca ukształtuj tak, jak ukształtowałeś serce Bożej Matki”.
W trakcie Eucharystii dary ołtarza złożyli przedstawiciele młodzieżowego prezydium pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Chwilą szczególnie uroczystą było ponowienie aktu zawierzenia Legionu Najświętszemu Sercu Maryi.
Życzenia i podziękowania
Wielkie dzieła Boże są realizowane przez ludzi. Wychodząc naprzeciw temu założeniu, członkowie zarządu Regii – Lidia Kozłowska i Jerzy Piłat, wyrazili wdzięczność wszystkim kierownikom duchowym Legionu Maryi na ręce byłych i obecnych opiekunów duchowych Regii – ks. Józefowi Sarzyńskiemu, ks. Adamowi Buczyńskiemu i ks. Mirosławowi Kawczyńskiemu za opiekę duchową i formację. Szczególnie ciepłe słowa skierowali pod adresem ks. Zbigniewa Kuzi, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, w której w ciągu 25 lat założono aż 4 prezydia, w tym jedno męskie. Lidia Kozłowska podziękowała też siostrom służebniczkom posługującym w tutejszej parafii, dzieciom i młodzieży oraz wszystkim legionistom za codzienną służbę i udział w jubileuszowej uroczystości. – Radość, pokój i nadzieję wynikającą z dzisiejszego świętowania zanieście do waszych środowisk – mówiła prezydent Regii. Następnie ks. Stanisław Zając w imieniu legionistów z Mołdawii podziękował za modlitwę i pomoc materialną na rzecz tamtejszej wspólnoty.
Na zakończenie abp Stanisław Budzik udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. – Niech to Boże błogosławieństwo spłynie na was, dotrze do waszych rodzin, niech owoce Ducha Świętego towarzyszą wam na kolejne lata służby w Legionie – mówił. Z pieśnią na ustach, rozmodleni i szczęśliwi legioniści opuszczali świątynię. Uświadomili sobie, że wybór, jakiego dokonali przed laty, był trafny. Dzięki służbie legionowej mają możliwość rozwoju duchowego, a przez modlitwę i apostolat wzrastają w świętości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu