Reklama

Kościół

Toruń: Ingres bp. Arkadiusza Okroja do katedry

- W Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - powiedział bp Arkadiusz Okroj. W ingresie nowego biskupa toruńskiego do katedry uczestniczyło ponad 20 biskupów, kilkuset kapłanów, osoby konsekrowane i liczni świeccy.

[ TEMATY ]

ingres

Toruń

bp Arkadiusz Okroj

Pawluk/CMDT/flickr.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, kard. Ladislav Nemet z Serbii, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. Obecni byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, władze uczelni wyższych, a także reprezentanci Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Dotychczasowy administrator diecezji toruńskiej bp Józef Szamocki zwracając się do nowego pasterza diecezji toruńskiej powiedział: "Stajemy przy Tobie gotowi do drogi jako pielgrzymi nadziei, ufni że razem przeżyjemy święty czas nowego ducha i nowych świateł".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie kanclerz kurii toruńskiej odczytał bullę nominacyjną poprzedniego jeszcze papieża, w której Franciszek powołał bp. Arkadiusza Okroja na urząd biskupa toruńskiego. - Czcigodny Bracie, jesteś już świadom ciężaru i odpowiedzialności biskupiej, które codziennie dzielisz razem z nami w służbie głoszenia Ewangelii, a także udowodniłeś, że masz serce prawdziwego pasterza - napisał Ojciec Święty.

Podziel się cytatem

Po odczytaniu bulli nuncjusz apostolski przekazał nowemu biskupowi toruńskiemu pastorał - symbol władzy pasterskiej w diecezji, a przedstawiciele różnych stanów diecezji toruńskiej złożyli nowemu pasterzowi homagium, jako wyraz czci i gotowości do współpracy w dziele ewangelizacji.

W swojej homilii nowy biskup toruński podkreślił, że w obliczu nowych wyzwań w serce wkrada się niepokój zrodzony ze świadomości, że trzeba wejść w nową rzeczywistość. - Lubimy mieć życie poukładane, przewidywalne, a tu trzeba wejść w nową rzeczywistość i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami - mówił 58-letni biskup Okroj.

Pawluk/CMDT/flickr.com

Reklama

Hierarcha zaznaczył, że budzą się w nim podobne emocje jak w Piotrze, który dorósł do miłości Najwyższego Pasterza. - Ewangelia dzisiejsza mówi: nie patrz na problemy bo one same się tobie ukażą, ale patrz na miłość Jezusa, który pomoże ci budować ten Kościół. Patrz jak piękny Kościół ci powierzam, nie możesz go nie ukochać - mówił biskup.

Zaznaczył, że Kościół toruński to piękny Kościół, z którego rozlega się nie tylko głos Radia Maryja, ale, że to niezwykła polifonia: to głos środowiska uniwersyteckiego, głos intelektualistów, głos duszpasterstwa akademickiego oraz głos różnych wspólnot działających w parafiach.

Nowy biskup toruński wskazał, że nieustannie musimy w sobie kształtować autentyczną mentalność katolika, który jest człowiekiem otwartym na prawdę. - Mentalność ta zakłada pokorę, bo pycha zamyka, ocenia, wyklucza. Potrzeba pokory, by otworzyć swoje serce i otworzyć się na źródło miłości, źródło wielkiej mocy - wskazał. Otwierając się trzeba przekraczać granice - najpierw w samym sobie: granice lenistwa, lęków, kompleksów, wątpliwości, nieśmiałości i w ten sposób otwierać się na mądrość, która może nas wyzwolić. - Kiedy otworzę się na Boga, na jego prawdę to sam stanę się głosem katolickim, który idąc głosi Ewangelię. Pragnę, by diecezja toruńska była Kościołem uczniów, którzy idąc będą świadkami Ewangelii. Chcę, by był to Kościół ciągłej formacji - dodał bp Okroj.

Duchowny wskazał na postać bł. Stefana Frelichowskiego. "Potrzebujemy jego odwagi, by odpowiedzieć na głos Boga" - powiedział bp Okroj wskazując na to, że kapłan nie może być tylko poczciwy - on ma być święty. Kapłan ma wyjść i szukać ludzi zwłaszcza zagubionych.

- Trzeba budować w parafiach kulturę zaufania, zachęcać do rozwoju talentów. Duchowni nie powinni wyręczać świeckich, ale ich inspirować, dodawać im odwagi do podejmowania nowych inicjatyw. Tak buduje się Kościół żywy, odpowiedzialny Kościół nieustającej pomocy - wskazał biskup toruński. Jest to ważne ponieważ, jak dodał, wśród nas żyją ludzie, którzy nie doświadczyli piękna Kościoła, często poranieni i uwikłani w grzech.

Podziel się cytatem

Pawluk/CMDT/flickr.com

Reklama

Podkreślając zasługi wielkiego Torunianina Mikołaja Kopernika podkreślił, że przyczynił się on do nowego spojrzenia na świat i dokonał wielkiego przewrotu. Podobnie w Kościele potrzeba nam wielkiego przewrotu. - Nikt z nas sam nie da rady, ale w Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - zakończył.

Na zakończenie Mszy św. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta RP. Następnie głos zabrał Nuncjusz Apostolski w Polsce, który życzył, by Jezus Chrystus Dobry Pasterz upodabniał bp. Arkadiusza do siebie dla dobra powierzonej mu owczarni. Słowo duchowego wsparcia skierował także abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Ingres biskupa toruńskiego Arkadiusza Okroja odbył się dokładnie w 33. rocznicę święceń kapłańskich nowego pasterza diecezji toruńskiej.

***

Arkadiusz Okroj urodził się 27 maja 1967 roku w Kartuzach. Od czasu pierwszej Komunii św. Arkadiusz Okroj był ministrantem. Święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie 6 czerwca 1992 roku. Był wikariuszem na dwóch placówkach: w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Drzycimiu w latach 1992 - 1996 oraz w parafii św. Józefa w Wygodzie w latach 1996 - 1997. Następnie odbył studia stacjonarne z zakresu teologii duchowości na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uwieńczone doktoratem w 2002 roku.

Reklama

Od roku 2000 do roku 2010 ks. dr Arkadiusz Okroj był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Od 1 lipca 2010 roku sprawował urząd proboszcza parafii pw. św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Ponadto od 1995 roku przez kilka lat był przewodnikiem grupy z rejonu Świecia w ramach Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Kierował formacją Stanu Dziewic w diecezji pelplińskiej. Był diecezjalnym duszpasterzem rekolekcji ewangelizacyjnych dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin.

Od 2006 roku działa w pracach Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego, od 2010 r. jest przewodniczącym tejże podkomisji. Był wykładowcą teologii życia wewnętrznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie.

12 lutego 2019 roku papież Franciszek mianował ks. prałata doktora Arkadiusza Okroja biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej, a 5 kwietnia 2025 roku biskupem toruńskim.

2025-06-06 20:16

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żniwo wprawdzie wielkie

Niedziela toruńska 43/2024, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Ks. Przemysław Witkowski

Na spotkanie przybyło blisko 200 osób

Na spotkanie przybyło blisko 200 osób

Są tacy, dla których Kościół nie jest potrzebny. Są też tacy, którzy nieustannie modlą się o powołania kapłańskie oraz za tych, którzy już pełnią służbę w Kościele.

W Toruniu 12 października miało miejsce wydarzenie, które przyciągnęło aż 200 osób. Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego miało na celu wyrażenie wdzięczności dla wszystkich, którzy otaczają modlitwą wspólnotę seminaryjną. Zjazd rozpoczął się powitaniem przybyłych przez rektora seminarium ks. kan. Stanisława Adamiaka oraz ojca duchownego seminarzystów ks. Michała Oleksowicza. Klerycy przygotowali prezentację multimedialną, w której przedstawili inicjatywy i działania, jakie prowadzili w ciągu ostatniego roku zarówno w seminaryjnych murach, jak i poza nimi. Były to ważne wydarzenia, począwszy od rekolekcji, które wprowadziły alumnów w nowy rok formacyjny, skończywszy na różnorodnych aktywnościach wakacyjnych, w tym inicjatywach modlitewnych w parafiach oraz wspólnotach, a także przedsięwzięciach charytatywnych. Kluczowym momentem spotkania była Msza św., sprawowana przez ks. kan. Adamiaka, podczas której wygłosił homilię. Eucharystia poprzedzona została konferencją wygłoszoną przez ks. Michała Oleksowicza, w trakcie której podjął istotne tematy związane z kapłaństwem, wskazując na jego znaczenie w życiu społeczeństwa oraz w odniesieniu do każdego z nas jako wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

TOPR apeluje: Nie wychodźcie w góry – fatalne prognozy pogody

2025-07-26 21:04

Karol Porwich/Niedziela

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zaapelowało w sobotę wieczorem o całkowite zaniechanie wszelkich aktywności górskich w Tatrach w niedzielę. Powodem są wyjątkowo niekorzystne prognozy pogody, która może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Dla powiatu tatrzańskiego na niedzielę wydano ostrzeżenie trzeciego – najwyższego – stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Towarzyszyć im będą gwałtowne burze z porywami wiatru dochodzącymi do 80 km/h. Miejscami możliwe są także opady gradu.
CZYTAJ DALEJ

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

[ TEMATY ]

Monika Przybysz

katoliccy influencerzy

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

28 i 29 lipca w Rzymie odbędzie się jubileusz dedykowany katolickim influencerom i ewangelizatorom internetowym. To historyczne wydarzenie zgromadzi cyfrowych ewangelizatorów z całego świata, by wspólnie się modlić, dzielić doświadczeniami i umacniać w misji głoszenia Chrystusa w sieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję