Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Złoty jubileusz ks. kan. Józefa Piłata

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził wraz z kolegami ks. kan. Józef Piłat, były proboszcz parafii Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie, od kilku lat senior.

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego dostojny Jubilat odprawił z tej okazji koncelebrowaną Mszę św. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. inf. Kazimierz Bownik. Po Eucharystii życzenia jubilatowi długo składali parafianie, przedstawiciele różnych wspólnot, dzieci, młodzież, ministranci i lektorzy oraz wierni z innych parafii, dziękując kapłanowi za jego serdeczny uśmiech, dobroć i liczne posługi duszpasterskie.

Reklama

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego na wspólne świętowanie wyjątkowego jubileuszu 50-lecia kapłaństwa do Chełma przyjechało również trzech kolegów kursowych ks. kan. Piłata: ks. kan. Jerzy Garda, ks. kan. Tadeusz Pawlas i ks. kan. Tomasz Rogowski. Na początku uroczystości wszystkich obecnych powitał ks. kan. Jacek Lewicki, proboszcz parafii Rozesłania Św. Apostołów. - Każdy ksiądz bardzo mocno przeżywa rocznicę swoich święceń kapłańskich. Wtedy wracamy myślami do tajemnicy powołania kapłańskiego. „Oto ja, poślij mnie”. W ten sposób odpowiadamy Panu Bogu na ten szczególny dar. Mamy świadomość, że ten dar jest darem niezasłużonym. Otrzymaliśmy go, aby służyć Bogu i ludziom. Dzisiaj z wielką radością modlimy się przy ołtarzu Pańskim w naszej pięknej świątyni, aby dziękować Bogu za kapłaństwo ks. kan. Józefa Piłata. Chcemy objąć naszą modlitwą również jego kolegów z rocznika święceń, którzy też cieszą się z jubileuszu. Możemy powiedzieć: oto jest dzień, który dał nam Pan; radujmy się i cieszmy z nim - mówił ks. Lewicki. - Ksiądz Józef Piłat przez 21 lat był proboszczem naszej parafii, tworzył jej historię. W praktyce realizował słowa: oto jestem – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz infułat Kazimierz Bownik wygłosił kazanie, w dużej części oparte na przybliżeniu sylwetek czterech dostojnych jubilatów. Przypomniał historyczne czasy, w jakich przyszło im pracować. –Trzeba powiedzieć, że to życie i praca naszych księży przypadła na niezwykłe czasy, zarówno w globalnym jak i ojczyźnianym znaczeniu. Oto za ich młodości, kiedy kończyli liceum, wstępowali do seminarium w 1969 r., człowiek stanął na księżycu. Później przyszły czasy komputerów i telefonów komórkowych; dziś przeżywamy kolejną rewolucję tzw. sztucznej inteligencji. Wprawdzie urodzili się i wzrastali w atmosferze komunistycznego zniewolenia, ale od dzieciństwa żyli w blasku świętości i mądrości wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Przeżyli też wybór i pontyfikat naszego papieża Jana Pawła II. Już jako kapłani, byli świadkami i uczestnikami wielkiego zrywu, czyli powstania NSZZ Solidarność. Niestety, przeżyli też koszmar stanu wojennego. Ale doczekali w pokoju upadku nieludzkiego systemu i rehabilitacji tzw. żołnierzy wyklętych - wspominał ksiądz infułat. Przypomniał również, jak zmieniało się życie współczesnego Kościoła za czasów kapłanów - jubilatów. Przybywało parafii, budowano nowe świątynie. – W trzech dekanatach ziemi chełmskiej jest 38 parafii oraz 29 kościołów i dojazdowych kaplic. Ogromna ekspansja, która daje satysfakcję. Także księża jubilaci budowali nowe kościoły i kaplice. Ks. Józef Piłat jako proboszcz parafii w Kumowie wybudował kaplice w Alojzowie i Kasiłanie. Drugi z jubilatów, ks. Tadeusz Pawlas, wybudował kościół w Żabiej Woli. Jesteśmy dumni z tego, że Ojczyzna i Kościół w Polsce, także dzięki naszemu zaangażowaniu, przeżywa czas zewnętrznego rozkwitu. Można by zapytać, czy ludzie dzisiaj są szczęśliwsi niż wtedy, czy są lepsi. Czy te cywilizacyjne, techniczne i kulturowe osiągnięcia, uczyniły z nas ludzi lepszych i szczęśliwszych? - pytał z troską ksiądz infułat.

W dalszej części kazania ks. Bownik przypomniał kapłańskie drogi księży jubilatów. Ksiądz Tomasz Rogowski pochodzi z Nałęczowa. Po przyjęciu święceń kapłańskich 50 lat temu pracował najpierw w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, ale też przez 1,5 roku był wikariuszem w parafii Narodzenia NMP w Chełmie; później pracował w Uchaniach i Nieliszu. Był też proboszczem m.in. w Werbkowicach i parafii w Suchowoli koło Zamościa. W tej ostatniej parafii dokonał wielkich rzeczy od strony materialnej. Dzisiaj już jest emerytem i mieszka w Hrubieszowie.

Ksiądz Tadeusz Pawlas to dziecko ziemi janowsko- kraśnickiej. Po przyjęciu święceń pracował początkowo w parafii Batorz. Po roku rozpoczął prace jako wikariusz w parafii Świerże. Był to złoty wiek dla tej parafii; dużo dzieci, młodzieży i pełny kościół wiernych. Później ks. Tadeusz został przeniesiony do parafii Piaski. Jednak najpiękniejszy jego okres życia był związany z parafią Żabia Wola, gdzie funkcjonuje jedyne w Polsce Technikum Pszczelarskie (w Pszczelej Woli). Tam tworzył parafię i wybudował jako proboszcz kościół wraz z innymi budynkami. Tam posługiwał przez wiele lat, aż do przejścia na emeryturę w 2020 roku. Nadal mieszka przy tej parafii, wspierając duszpastersko kapłanów i wiernych.

Reklama

Księdza Jerzego Gardę znają w Chełmie chyba wszyscy. Po święceniach kapłańskich w 1975 roku krótko pracował jako wikariusz w parafii Borów, później w Puławach i Kraśniku. Jednak poprosił księdza biskupa o zgodę na wyjazd na misje. Przez wiele lat pracował w Afryce, jednak ze względu na stan zdrowia powrócił do Chełma, gdzie zamieszkuje na emeryturze. Jest bardzo aktywny w całej Polsce. Apostołuje w różnych miastach, by bronić wartości chrześcijańskich, prawdy oraz życia nienarodzonych dzieci. Swoją modlitwą i postawą wyprasza wszelkie łaski dla Kościoła i ludzi.

Ksiądz kanonik Józef Piłat urodził się i wychował w Księżomierzy koło Kraśnika. Tam ugruntował się w powołaniu kapłańskim. Po skończeniu liceum w Zaklikowie, wstąpił do Seminarium Duchownego w Lublinie. Podobnie jak pozostali jubilaci, w czerwcu 1975 roku przyjął święcenia kapłańskie. Przez pięć lat jako wikariusz pracował w Niedrzwicy. Od 1980 r. przez wiele lat, początkowo jako wikariusz a później proboszcz, pracował w Kumowie. Był tam bardzo ceniony i kochany przez parafian za swoją kapłańską posługę. W 2000 roku otrzymał nominacje na proboszcza parafii Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie. Funkcję tą sprawował aż do przejścia na emeryturę w 2021 roku. Od tego czasu jest dalej aktywny jako duszpasterz w tej parafii. Jest bardzo cenionym spowiednikiem. Z całym poświęceniem służy też wsparciem duchowym i sakramentalnym oraz swoją mądrością, radością i pociechą chorym na nowotwory, będącym pod opieką Stowarzyszenia Hospicjum Domowego im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie. Jest też opiekunem duchowym działających przy tym hospicjum grup wsparcia dla osób w żałobie i po chorobie nowotworowej.

Reklama

– Istotą kapłańskiego powołania jest oddanie się Chrystusowi. Kapłan jest drugim Chrystusem. To kielich wypełniony po brzegi Chrystusem, którego nadmiar wylewa się na ludzi. Dziękujemy jubilatom i księdzu Józefowi za to, że Chrystus obecny w ich pracy, przelewa się na wszystkich, którym posługują – podsumował ksiądz infułat. Symbolem tej łączności jest Chrystusowy krzyż, dlatego na zakończenie kazania ks. inf. Bownik poświęcił i wręczył czterem księżom jubileuszowe krzyże na dalszą kapłańską drogę.

Ostatnim akcentem tej „złotej uroczystości” były podziękowania. Życzenia jubilatowi długo składali parafianie, przedstawiciele różnych wspólnot, w tym Rady Parafialnej, dzieci, młodzież, ministranci i lektorzy oraz wierni z innych parafii. Wszyscy wyrażali wdzięczność ks. Piłatowi za jego serdeczny uśmiech, dobroć i liczne posługi duszpasterskie. W imieniu kapłanów z chełmskich dekanatów życzenia złożył ks. kan. Wojciech Jaroszyński, dziekan dekanatu Chełm Zachód. Na zakończenie również sam jubilat ks. kan. Józef Piłat podziękował za wszelkie dobro, jakiego ustawicznie doznaje od kapłanów i wiernych świeckich. Wszystkich zapewniał o swojej pamięci w codziennej modlitwie.

Radosna liturgia złotego jubileuszu kapłaństwa księdza kanonika Józefa Piłata podniosła na duchu uczestników. Przypomniała, jak wielkie znaczenie dla całej wspólnoty parafialnej, Kościoła i miasta, ma praca a także ciągła modlitwa wspaniałych duszpasterzy.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2025-06-20 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę, skąd ten nowy trend?

2025-07-22 19:07

[ TEMATY ]

kobieta

Adobe Stock

To duchowy rytuał, który pomaga w lepszym przeżywaniu Eucharystii, znak, że w tym szczególnym czasie chcę być tylko dla Boga – opowiadają na łamach La Croix kobiety, które podczas liturgii zdecydowały się zakrywać głowę koronkową chustą, tzw. mantylą. Paryski dziennik przypomina, że w przeszłości był to we Francji powszechny zwyczaj. Dziś ta tradycja odżywa na nowo, choć wciąż jest zjawiskiem mniejszościowym. Można ją zaobserwować w kręgach tradycjonalistycznych i u neofitek.

Cytowana przez La Croix Isabelle Jonveaux, socjolog religii na Uniwersytecie we Fryburgu zauważa, że osoby nawrócone mają tendencję do eksponowania zewnętrznych znaków swojej wiary, aby zaznaczyć swoje nawrócenie. „Noszenie odzieży o charakterze religijnym to również sposób na wyrażenie pewnego radykalizmu” – dodaje szwajcarska socjolog.
CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: włoski franciszkanin objął funkcję kustosza Ziemi Świętej

2025-07-22 12:03

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Monika Książek

Włoski franciszkanin o. Francesco Ielpo oficjalnie objął funkcję kustosza Ziemi Świętej i gwardiana Góry Syjon, podczas uroczystej ceremonii w jerozolimskim kościele Najświętszego Zbawiciela. Jego poprzednik o. Francesco Patton, który piastował to stanowisko od 2016 r. i znacząco ukształtował pracę Kustodii Ziemi Świętej w trudnych czasach, przekazał urząd swojemu następcy. Jego poprzednikiem od 2004 r. był o. Pierbattista Pizzaballa, który obecnie jest kardynałem i łacińskim patriarchą Jerozolimy.

W przemówieniu inauguracyjnym o. Ielpo zaznaczył, że zadanie Kustodii Ziemi Świętej wykracza daleko poza zwykłą ochronę miejsc historycznych. "Naszym zadaniem jest nie tylko ochrona świętych miejsc, ale także bycie żywą, duszpasterską obecnością u boku chrześcijan w tym kraju" - powiedział franciszkanin. Wspólnota ponad 300 braci z ponad 50 krajów pracujących w Izraelu, Palestynie i innych krajach Bliskiego Wschodu jest "międzynarodową symfonią talentów i powołań". Ten potencjał musi być promowany w duchu Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Premier Donald Tusk zaprezentował nowych ministrów

2025-07-23 11:04

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Leszek Szymański

Premier Donald Tusk podkreślił, że w wyniku rekonstrukcji dojdzie do „odchudzenia” rządu i zamiast 26, będzie 21 ministrów konstytucyjnych, członków Rady Ministrów. Zapowiedział, że za tym pójdą także decyzje o „odchudzeniu” składu rządu na poziomie sekretarzy i podsekretarzy stanu.

NOWI ministrowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję