Reklama

Kościół

Nauczanie papieży o świętych Piotrze i Pawle, fundamentach Kościoła Rzymu

29 czerwca obchodzone jest święto dwóch apostołów, braci w męczeństwie. Do Piotra, rybaka z Galilei, Jezus mówi: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej skale zbuduję Kościół mój”. Paweł, niegdyś wróg i prześladowca chrześcijan, staje się świadkiem Chrystusa. Prześledźmy – poprzez refleksje papieży – związek tych dwóch filarów wiary z Rzymem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Leon XIV będzie przewodniczył w Bazylice św. Piotra celebrze eucharystycznej, pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym arcybiskupom metropolitom. W tym święcie odzwierciedla się historia Kościoła Rzymu, którego fundamentem jest męczeństwo Piotra i Pawła. W refleksjach Papieży nad tymi świadkami wiary, odrodzonymi dzięki spotkaniu z Chrystusem, pojawia się przede wszystkim jedna perspektywa: ci dwaj apostołowie, patroni Rzymu, są przykładem jedności w różnorodności. Piotr, prosty rybak, żył naśladowaniem Pana. Paweł, wykształcony faryzeusz, głosił Ewangelię.

Pius XII: wiara Rzymu zapieczętowana krwią Piotra i Pawła

Piotr i Paweł, idąc różnymi drogami, przyjęli i zaświadczyli o wierze w Jezusa. Ich braterstwu poświęcone są słowa Piusa XII z orędzia radiowego z 29 czerwca 1941 roku:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„W tę uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wasza pobożna myśl i uczucie, drodzy synowie Kościoła katolickiego na całym świecie, kieruje się ku Rzymowi słowami tryumfalnej strofy: O Roma felix quae duorum Principum es consecrata glorioso sanguine! – ‘O szczęśliwy Rzymie, który zostałeś poświęcony chwalebną krwią tych dwóch książąt!’ Ale szczęśliwość Rzymu, będąca radością krwi i wiary, jest również waszą radością; ponieważ wiara Rzymu, tutaj zapieczętowana po prawej i lewej stronie Tybru krwią książąt apostołów, jest tą samą wiarą, która była wam głoszona, która jest głoszona i będzie głoszona po całym świecie. Radujecie się na myśl i pozdrowienie Rzymu, ponieważ odczuwacie w sobie puls powszechnego rzymskiego wymiaru waszej wiary. Od dziewiętnastu stuleci, w chwalebnej krwi pierwszego Namiestnika Chrystusa i Nauczyciela narodów, Rzym Cezarów został ochrzczony jako Rzym Chrystusa – na wieczny znak niezawodnego prymatu świętej władzy i nieomylnego Magisterium wiary Kościoła; i w tej krwi zostały zapisane pierwsze karty nowej, wspaniałej historii świętych zmagań i zwycięstw Rzymu.”

Jan XXIII: Piotr i Paweł rozświetlili Ewangelię

Rzym, Piotr i Paweł. To w tym tryptyku mieszczą się słowa wygłoszone w homilii przez Jana XXIII 29 czerwca 1961 roku. Dzięki świadectwu dwóch apostołów – podkreśla Papież Roncalli – miasto stało się „uczniem prawdy”.

„Święty Piotr i Święty Paweł są czczeni na całym świecie ze względu na najwyższą godność swego posłannictwa, jaka objawiła się w zamyśle Chrystusa. Tak naprawdę, święty Leon Wielki mówi, że ci dwaj Apostołowie – Piotr i Paweł – jako główni zwiastuni Ewangelii, są słusznie przedmiotem nadzwyczajnego kultu w tym chwalebnym Mieście, centrum chrześcijaństwa, ponieważ tutaj dopełnili swojej ofiary i przez to właśnie Rzym stał się miejscem początku ich powszechnego wywyższenia. Jakże piękne słowa na to ich święto: in die martyrii laetitiae principatus – ‘W dniu męczeństwa nastało panowanie radości. ‘To są rzeczywiście wielcy mężowie, którzy rozświetlili przed Tobą, o Rzymie, Ewangelię Chrystusa; i z nauczycielki błędu stałaś się uczennicą prawdy’.”

Paweł VI i moralne piękno Rzymu

„Rzym, jeśli chce być błogosławiony, musi być wierny samemu sobie – swojej formacji religijnej, swej katolickiej (czyli powszechnej) świadomości, swojej godności moralnej”. Papież Paweł VI, podczas modlitwy Anioł Pański 29 czerwca 1972 roku, splata – jak jego poprzednicy – postacie dwóch apostołów z historią Rzymu.

Reklama

„Piotr i Paweł, których możemy nazwać pierwszymi fundamentalnymi kolumnami chrześcijaństwa, dali Rzymowi świadectwo swojej posługi apostolskiej i swego męczeństwa; z tego wynika trwałe zobowiązanie dla Rzymian wszystkich epok, a szczególnie tych współczesnych, by zachować duchowe oblicze miasta, zwłaszcza w wierze i obyczajach oraz kształtować jego charakterystyczne oblicze w duchu chrześcijańskim– nie zbezczeszczonym przez niskie instynkty, które dziś dekadencki, etyczny agnostycyzm czyni niestety tak łatwymi i powszechnymi. Kto ma bronić moralnego piękna Rzymu? My, Rzymianie, my, chrześcijanie w szczególności – czyniąc z kultu tych dwóch wielkich apostołów, których dziś wspominamy, szlachetną tarczę obrony i źródło autentycznej obywatelskiej i religijnej świadomości jego nieśmiertelnego blasku.”

Jan Paweł II: życie Piotra i Pawła trwa w Bogu

Życie apostołów Piotra i Pawła jest w centrum modlitwy Anioł Pański 29 czerwca 1986 roku Jana Pawła II. Życie nadzwyczajne „dzięki mocy Ducha Świętego”.

„To życie – życie każdego z nich – było tak nadzwyczajne ze względu na relację z Chrystusem, który ich wezwał do pójścia za sobą. Wezwał Szymona, syna Jony, który był rybakiem w Galilei, i nadał mu imię Piotr, czyli „skała”. Wezwał również Szawła z Tarsu, który był prześladowcą chrześcijan, i uczynił go apostołem narodów, „narzędziem wybranym” (Dz 9,15). Życie obydwu było tak nadzwyczajne dzięki mocy Ducha Świętego, który pozwolił im dawać świadectwo o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym: „On będzie świadczył o Mnie. Ale wy też świadczycie” (J 15, 26–27). Śmierć, którą jeden i drugi ponieśli w Rzymie za czasów Nerona, była ostatnim słowem tego świadectwa. Przesądziła o jego ostatecznej pełni. To właśnie dzięki tej męczeńskiej śmierci ich życie trwa w szczególny sposób w pamięci Kościoła. Trwa przede wszystkim w Bogu, który „nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych” (Mt 22,32); w Bogu, w którym „wszystko żyje”.

Benedykt XVI i akt narodzin Kościoła Rzymu

Śmierć rodzi życie. Do tej podstawy chrześcijańskiej miłości nawiązuje Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 29 czerwca 2006 roku. Piotr i Paweł, apostołowie Chrystusa, są „kolumnami i fundamentem miasta Bożego”.

Reklama

„Ich męczeńską śmierć uznaje się za prawdziwy moment narodzin Kościoła rzymskiego. Obydwaj apostołowie złożyli najwyższe świadectwo w niewielkim odstępie czasu i w nieodległych miejscach, jeden po drugim — tu, w Rzymie, ukrzyżowano św. Piotra, a następnie ścięto św. Pawła. Ich krew złączyła się niczym w jednym świadectwie, danym Chrystusowi, pod którego wpływem św. Ireneusz, biskup Lyonu, w połowie II w. pisał o «Kościele założonym i ustanowionym w Rzymie przez dwóch pełnych chwały apostołów Piotra i Pawła» (Przeciw herezjom, 3, 3, 2). Nieco później Tertulian z Afryki Północnej wyrażał uznanie: «Jakże błogosławiony jest ten Kościół rzymski! Sami apostołowie przez swą krew wlali weń całą doktrynę»” (Preskrypcja przeciw heretykom, 36)

Franciszek: Lud Boży jest dłużnikiem wobec Piotra i Pawła

29 czerwca jest zatem w sposób szczególny świętem Kościoła Rzymskiego, którego fundamentem jest męczeństwo świętych Piotra i Pawła. Ale jest to również wielkie święto Kościoła powszechnego – podkreślał papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański 29 czerwca 2013 roku.

„Cały lud Boży zawdzięcza im dar wiary. Piotr jako pierwszy wyznał, że Jezus jest Chrystusem, Synem Bożym. Paweł upowszechnił to orędzie w świecie grecko-rzymskim. A Opatrzność zechciała, aby obydwaj dotarli tu, do Rzymu, i tu przelali krew za wiarę. Z tego powodu Kościół Rzymu stał się natychmiast, spontanicznie, punktem odniesienia dla wszystkich Kościołów rozrzuconych po całym świecie. Nie ze względu na władzę imperium, ale mocą męczeństwa, świadectwa o Chrystusie! W istocie to miłość Chrystusa zawsze i wyłącznie rodzi wiarę i kieruje Kościołem”

Miłość jest kluczem do autentycznego apostolatu. Słowo „Roma”, czytane wspak, tworzy wyraz „Amor” (miłość). To starożytne miasto, przez wiele pokoleń okrutne wobec chrześcijan, sprawiło, że pierwsi apostołowie Chrystusa umarli śmiercią męczeńską. Ale w jego nazwie utrwala się prawda o miłości Boga, o miłosierdziu Ojca. Prawda większa niż śmierć.

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy/ Prasa: niepokój o papieża w związku z pogorszeniem jego stanu zdrowia

[ TEMATY ]

Franciszek

papieże

Vatican Media

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Włoska prasa obszernie informuje w środę o tym, że pogorszył się stan przebywającego w szpitalu papieża Franciszka, u którego stwierdzono obustronne zapalenie płuc. Największe gazety piszą o niepokoju, jaki zapanował w związku z jego poważną chorobą.

Zaniepokojenie wywołał wtorkowy wieczorny komunikat Watykanu, przytoczony przez prasę, w którym poinformowano po kolejnych badaniach, że stan kliniczny 88-letniego Franciszka, leczonego w Poliklinice Gemelli, jest "złożony".
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedzielę w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Bóg rzekł do Abrahama: «Głośno się rozlega skarga na Sodomę i Gomorę, bo występki ich mieszkańców są bardzo ciężkie. Chcę więc zstąpić i zobaczyć, czy postępują tak, jak głosi oskarżenie, które do Mnie doszło, czy nie; dowiem się». Wtedy to dwaj mężowie odeszli w stronę Sodomy, a Abraham stał dalej przed Panem. Podszedłszy do Niego, Abraham rzekł: «Czy zamierzasz wygubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi? Może w tym mieście jest pięćdziesięciu sprawiedliwych; czy także zniszczysz to miasto i nie przebaczysz mu przez wzgląd na owych pięćdziesięciu sprawiedliwych, którzy w nim mieszkają? O, nie dopuść do tego, aby zginęli sprawiedliwi z bezbożnymi, aby stało się sprawiedliwemu to samo, co bezbożnemu! O, nie dopuść do tego! Czyż Ten, który jest sędzią nad całą ziemią, mógłby postąpić niesprawiedliwie?» Pan odpowiedział: «Jeżeli znajdę w Sodomie pięćdziesięciu sprawiedliwych, przebaczę całemu miastu przez wzgląd na nich». Rzekł znowu Abraham: «Pozwól, o Panie, że jeszcze ośmielę się mówić do Ciebie, choć jestem pyłem i prochem. Gdyby wśród tych pięćdziesięciu sprawiedliwych zabrakło pięciu, czy z braku tych pięciu zniszczysz całe miasto?» Pan rzekł: «Nie zniszczę, jeśli znajdę tam czterdziestu pięciu». Abraham znów odezwał się tymi słowami: «A może znalazłoby się tam czterdziestu?» Pan rzekł: «Nie dokonam zniszczenia przez wzgląd na tych czterdziestu». Wtedy Abraham powiedział: «Niech się nie gniewa Pan, jeśli rzeknę: może znalazłoby się tam trzydziestu?» A na to Pan: «Nie dokonam zniszczenia, jeśli znajdę tam trzydziestu». Rzekł Abraham: «Pozwól, o Panie, że ośmielę się zapytać: gdyby znalazło się tam dwudziestu?» Pan odpowiedział: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dwudziestu». Na to Abraham: «Niech mój Pan się nie gniewa, jeśli raz jeszcze zapytam: gdyby znalazło się tam dziesięciu?» Odpowiedział Pan: «Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu».
CZYTAJ DALEJ

Parzno: św. Anna, patronka cierpliwości

2025-07-27 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

- Ten czas w naszym życiu, pomiędzy krzyżem a łaską, powinniśmy wypełnić cierpliwością. Może właśnie kwestią czasu jest, że to, co dziś nazwiemy krzyżem, za jakiś czas rozpoznamy jako łaskę – mówił ks. Łukasz Burchard podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Anny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję